Česká Kamenice, město památek a krásné přírody

Česká Kamenice má v našem státě, a možná i v širším měřítku, jedno velké privilegium, je totiž nejchráněnějším městem, stýkají se tu totiž tři CHKO. Jsou to Lužické hory, České středohoří a konečně i Labské pískovce, známé mezi lidmi spíše jako České Švýcarsko. CHKO Labské pískovce vznikla v roce 1972, kdy se do jména nemohl dát stát, který tehdejší mocipáni považovali za svého potencionálního nepřítele, byť šlo o stát neutrální.

Česká Kamenice (Odkaz) je město ležící na řece Kamenici a kdysi na staré kupecké stezce. Dodnes se tu najde několik významných historických památek, i když se pravda, že tu leccos starodávného zbořilo. Zastavme se nejprve na náměstí, kde se ve středověku konaly významné trhy. Když budeme pozorně hledat, v dlažbě najdeme podkovu, která označovala čáru, kam až mohl být vystavován prodávaný dobytek. Kolem náměstí stojí několik v jádru gotických domů, poznáme je zejména podle schodovitých štítů, třeba právě budova informačního centra. Zajímavá je i stavba radnice, která v sobě skrývá gotický dům, ale dnešní podoba je klasicistní z poloviny 19. století.

Nad náměstím ční věž kostela sv. Jakuba. Je to pozoruhodná památka, protože současný stav je výsledkem přestavby v letech 1604-05, kdy vidíme ve stavbě ještě gotiku s renesancí, ale cítíme nastupující barokní rozevlátost. Tvůrcem této přestavby byl Petr Patzenhauer a kameníkem Valentin Vollde. Tehdy byl také kostel rozšířen tak, že do sebe pojal i starší městskou věž. A neopomeneme ani kašnu, která má sice barokní sochu, ale jinak je z roku 1575.

Naproti kostelu najdeme zámek, ale jde dnes o vcelku neudržovaný objekt, který ale v sobě skrývá třeba renesanční arkády a možná i jiná tajemství. Ovšem to by sem museli přijít odborníci a pustit se do oprav.

Na protější straně města stojí další výjimečnost města, poutní kaple Narození Panny Marie. Ta v sobě skrývá tříboký oltář, takže se tu mohly konat tři mše současně. Autorem je nejspíše významný litoměřický architekt Octavio Broggio.

Město má i další zámek, zvaný Salhauasenský, který je renesanční a poznáme ho podle schodovitých štítů a kamenných bosáží.

Nezůstaneme jen ve městě, ale vyrazíme na další zajímavá místa v okolí, třeba na Kamenický hrad na Zámeckém vrchu, v jehož zřícenině stojí rozhledna. Na protější straně města, severní, bychom neměli vynechat procházku na skalní útvary Žábu, Ponorku a samozřejmě Jehlu. A máme-li ještě čas, tak určitě to chce se projít k Pustému zámku v těsném skalnatém údolí Kamenice. Proti toku řeky to je ze středu města 3,5 km, ale vyhlídka a zbytky hradu Fredewaldu (Odkaz) za to určitě stojí. A při zpáteční cestě odbočme v Horní Kamenici na ulici V Zahrádkách a nad ním u železnice stojí pověstmi opředená skála Hrnčíř.

Česká Kamenice nabízí turistům skutečně hodně, ani se to vše do článku nevešlo, udělejme si proto na ni čas, můžeme se tu ubytovat, strávit pár poklidných dní turistikou, pobytem v krásných lesích uprostřed skal, na březích šumějících vod... Zdrávi došli.

Petr Randus


 

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků