Rumcajzovo království - Výlet okolo Jičína, Výlet Jičín.

Dnes se vydáme do nejbližšího okolí, které je spojeno s pohádkovou postavou loupežníka Rumcajze, ale i kousek dál. Východiskem nám bude Jičín, pokud zde nebude nějaká slavnost na náměstí, vydejme se na výlet. Začneme u rozcestníku na Žižkově náměstí, což je trojúhelníkový plácek před Valtickou branou, a vybereme si modrou. Jdeme kolem domu s deskou Irmy Geisslerové, před sto lety velmi známé spisovatelky a dramatičky (Odkaz). Pak se ještě projdeme kouskem Valtické aleje. Projdeme parčíkem se sochou Prométhea s Havlíčkovou bustou a zamíříme k lesnatému návrší s rozhlednou Čeřovkou čili Milohlídkou z roku 1844, takže jde o nejstarší rozhlednou v širém okolí.

Pokračujeme dál po modré na rozcestí U Bílého mlýna. Zde se dáme vpravo neznačenou cestou mezi poli, zahneme doprava a míříme k Zebínu. Narazíme zde opět na modrou, se kterou projdeme kolem kostela Všech svatých s dřevěnou zvonicí a vystoupáme na vrchol Zebína. U kapličky se rozhlédneme a můžeme být rádi, že pro byla pohádka, když ji zkýchnul generál v jednom dílu o Rumcajzovi. Od vrcholu se dáme k severozápadu lučními cestami s remízkami, kde dole narazíme na potok, který přejdeme a míříme k železniční zastávce Železnice. Přejdeme trať a po levé ruce s tratí jdeme k lesu a vpravo podle okraje až v cípu vyjdeme do lesa a vystoupáme na vrchol. Najdeme zde lom, který velmi poničil jeden z našich nejstarších hradů, zbyly po něm jen příkopy. Z vrcholu máme dílčí výhledy do kraje.

Po sejití z vrcholu můžeme navštívit město s původně románským kostelem, Valdštejnským muzeem, místem tvrze (čp. 62 a 63) a dalšími památkami, třeba památníkem bitvy 1866.

Městečko Železnice opustíme po značkách naučné stezky Bitva u Jičína směrem na Zámezí a Dolní Podůlší. V místech, kde přejdeme železniční trať, stezku opustíme a dáma se jižním směrem polní cestou k samotě. Tu projdeme a hned za ní se dáme jižně polní cestou a směrem se elektrickým vedením dojdeme do Dílců. Zde najdeme zelenou značku s rozcestím. Jdeme nyní po zelené směrem na Železnici, ale abychom se nevrátili, jakmile dojdeme na rozcestí, jdeme rovně opět po známé NS Bitvy u Jičína. Já vím, že vás honíme po neznačených cestách, ale jsou to většinou šikovné zkratky, tak tady, až budeme sestupovat strání Horky, neodbočíme vlevo o NS, ale jdeme rovně do Kbelnice kde opět narazíme na NS a žlutou značku, jdeme rovně a zatočíme do středu obce. Odtud pak jdeme po modré a kolem rybníka Kníže do centra města.

Dnes jsme ušli 16 km, ale jen s malým převýšením a většinou po pěkných cestách. Zdrávi došli. Cestu jde samozřejmě absolvovat i na kole.

 

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků