Kam v Orlických horách v zimě? Přece na Čihalku! - Zimní tip - Čihalka

Čihalka je osadou Olešnice v Orlických horách a jde o skupinu chalup a rekreačních zařízení východním směrem od Olešnice k polským hranicím. Ze tří stran jsou prudké stráně s převýšením do sta metrů. Osadou prochází jedna páteřní silnice, která se v horní části osady mění na lesní silničku, celá trasa je značená žlutou barvou, která končí v sedle Černý kříž a navazuje tu na polské značení. V zimě se doporučuje mít automobil s plnou zimní výbavou, tedy s řetězy.

A co tedy osada v zimě? Čihalka leží poměrně vysoko, zhruba mezi 700 - 750, okolní vršky až k 850 metrům nad mořem. Pro sjezdové lyžování je důležité, že v letech 2003-4 zde byl u horské chaty Čihalka zrekonstruován pěkný lyžařský areál s 250 metrů dlouhou sjezdovkou a s teleskopickým vlekem s převýšením 60 metrů. Tento areál je uměle zasněžován a pravidelně upravován rolbou. K vybavení sjezdovky patří také lyžařská škola a samozřejmě půjčovna lyží. Součástí areálu je současně i velmi kvalitní snowpark se spoustou překážek a skoků: corner, big air, jumps, rainbow 6 m, grind box 4 m, rails 8 m, 3 m. Navíc se snowpark během zimní sezóny mění v závislosti na konaných akcích a sněhových podmínkách, takže proto nemůže snowbordistům zevšednět. Většinou alespoň dvakrát za sezónu se tu pořádají závody ve snowboardingu i s exhibicemi, hudbou a doprovodnými koncerty v Horské boudě Čihalka. Lyžařský areál s vlekem i snowparkem je osvětlený, takže nabízí i noční, resp. večerní provoz obvykle do 21. hodiny.

Nedaleko dolní stanice vleku je východisko lyžařských běžeckých stop, které jsou vedeny krásnými stráněmi kolem osady, celkově mají délku kolem 20 km. Trasy mají různou náročnost, jsou tu i hřebenové s širokými rozhledy a navazují na ostatní lyžařské areály Orlických hor na české i polské straně hranice.

Osada má stravovací i ubytovací kapacity, zejména Horský hotel Čihalka, přestavěný v roce 1869 ze starého statku ve výšce 780 m.n.m., dále Chalupa pod Čihalkou. Další možnosti najdete při silnici do Olešnice a také v Olešnici samotné.

Petr Randus

Bouda u Čihalky
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků