Lužické hory nelze jinak než s Luží - Zimní tip

Hora Luž (793 m.n.m.) a její okolí nabízí v zimě dostatek možností pro lyžařskou turistiku i sjezdové lyžování. Jak už to někdy v horách bývá, není do všech zimních středisek to nejlepší spojení veřejnou dopravou. Českým východiskem pro lyžaře je Dolní a hlavně Horní Světlá, dříve Světlá pod Luží. Jezdí sem jen autobusy ze Cvikova, resp. od Nového Boru, nejbližší vlak je zastávka Nová Huť vzdálená 3 km. Ale u lyžařů se předpokládá, že většinou jezdí autem, takže cesta sem je přes Mařenice nebo od křižovatky Nová Huť mezi Novým Borem a Rumburkem. Z německé strany je Luž přítupná o města Grossschönou a vsi Waltersdorf.

Okolím Horní Světlé (http://lyzovani.infocesko.cz/content/luzicke-hory-liberecko-skiareal-luz-v-horni-svetle.aspx) vedou upravené běžecké tratě, samozřejmě záleží na sněhových podmínkách. Výstup na vrchol Luže je lyžařský náročný a navíc jen po německé straně, jinak se doporučují trasy například po hranici směr na Novou Huť.

Pro sjezdové lyžování jsou na české straně přímo v Horní Světlé dvě sjezdovky a dva lyžařské vleky se snowparkem, kde jsou obvykle 3 skoky a 7 zábradlí. Lyžařský areál leží ve výšce 673 m. n. m., vleky se jmenují U Pitkina a Na třináctce. Oba jsou blízko sebe a zakoupená jízdenka platí na oba.

Vlek U Pitkina je dlouhý 650 metrů, převýšení 105 metrů a má i osvětlení pro noční lyžování. Protože vede po široké cvičné louce, doporučuje se zejména pro začátečníky, školy nebo mírně pokročilé lyžaře. Druhý vlek Na třináctce je dlouhý 550 metrů s převýšením 92 metrů. Má dostatečně širokou sjezdovku vedoucí lesem a je vhodná pro lepší družstva škol, náročné i pokročilé lyžaře. Vlek má také noční osvětlení.

Další tři vleky jsou na německé straně (http://www.tschechische-gebirge.de/skizentrum/skiareal-waltersdorf.html), ale jsou kratší, zato strmější. Vleky jsou přístupné cestou z tzv. Mysliven (Jägersdorfu), což je malá kdysi dřevařská osada připomínající v mnohém skanzen. Zde je soustředěno několik restaurací a také možnosti ubytování.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků