Z Vysokého dolů k vodě na Návarov - Výlet kolem Vysokého N. J.

Krkonoše a Podkrkonoší nabízí nespočet možností turistických tras. některé jsou známé, ale měli bychom se více zaměřovat na části, kam nevedou stopy tisíců, ale kde je přesto velmi krásně. Dnes se vydáme z Vysokého nad Jizerou (Odkaz) k řece Kamenici a na Návarov.
Rozcestí turistických tras je na náměstí Dr. Karla Kramáře. Zde si vybereme modrou značku vědoucí směrem na Bozkov. V tom jméně již slyšíme Bozkovské jeskyně, ale ty nejsou našim cílem. Vydáme se po modré Bozkovskou ulicí, ale nad městem se od silnice odpojíme a již jdeme luční cestou přes nevýrazný Barejtův kopec a podél vysokého elektrického vedení. Dojdeme na stráně nad potokem Vošmenda, který pak ústí do Kamenice nad Spálovem. Na kraji Roztok u Semil zatočíme doprava na silnici do Jesenného. Zde v obci je malý zámeček, ale my ho tentokrát nenavštívíme a vydáme se po silničce k Návarovu (Odkaz). První, co zde uvidíme, je malý zámeček. Dnes je budova využívaná k rekreaci, je zde penzión. Zámek již ale nemá historickou hodnotu, jen kaple je architektonicky významnější.
 
 Na rozcestí za zámkem zahneme doprava a narazíme na zelenou, po které se dáme vlevo a přijdeme ke zbytkům hradu Návarova (Odkaz). Jméno podle pověsti pochází od kaše "návary". Hrad se dochoval je z části, něco obvodních zdí a paláce, ale šlo o významný hrad, který ještě hrál důležitou roli ve 30leté válce. Pak byl pobořen a zanechám svému osudu. Dnes se dočkal určitých úprav, ale starou slávu mu již nevrátí nikdo.
 
 Po prohlídce hradu se vrátíme na silnici a namíříme si to k východu po zelené značce. Silničkou a částečně loukami vystoupáme pozvolna nad Vysoké, kde bude náš cíl. Nejsme-li závislí na svém automobilu, můžeme od zříceniny klesnout do údolí a dojít na železniční zastávku, případně dojít do Držkova.
Celá trasa měří 17 km a vede buď po silničkách a klidných silnicích, ale i z části lesními či polními cestami. Převýšení, v našem případě by se mělo říkat plesání, je asi 300 metrů.
Petr Randus
Navarov
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků