Černá Studnice - Krásy Jizerských hor.

Dnes se vydáme na jednu z jizerských rozhleden, na Černou Studnici. Je to známé místo nejen pro turisty, ale jezdí se sem i za pěkným posezením a hudbou.

Výchozím místem nám bude Tanvald. Město nemá žádné významnější památky, ale je to východisko na tůry do mnoha stran, takže je hojně turisty navštěvované. Bodem nula nám může být místo nad soutokem Bílé Desné a řeky Kamenice v dolní části města. Zde najdeme červenou turistickou značku, se kterou projdeme kruhovou křižovatku a začneme stoupat serpentinami do stráně. Nalevo uvodíme mohutnou skálu, kterou místní zvali „Zádomák“, ale pro většinu to je „Lebka“. Za chvilku dojdeme na rozhlednu Terezinka. Staré jméno tohoto místa bylo Šouf podle údajného rytíře Šoufa, který tu měl hrad. Prý unesl pánovi na Navarově krásnou dceru, ale ten si ti nenechal líbit hrad oblehl, dceru osvobodil a hrad zničil. Po hradu to žádné stopy nenalezneme i proto, že míst bylo 1853 upraveno na vyhlídku. Jméno má podle manželky tanvaldského továrníka Johanna Mayera.

Po rozhlédnutí do údolí Kamenice pokračujeme dál po červené, prohlédneme si skalní soutěsku Skalní bránu, a dojdeme na Muchov (787 m.n.m., Odkaz). Jde o přírodní rozhlednu na Jizerské hory, Krkonoše, Ještědský hřeben a Český ráj. Místní kámen je velmi kvalitní tzv. tanvaldská žula, kterou najdeme i v základech Národního divadla. Podle pověsti zde přebývá vládce Jizerských hor Muhu. Vrcholová skála se jmenuje Rohanova podle majitelů panství Sychrov, které sahalo až na jižní svahy Muchova. Najdeme ze i zbytky turistické chaty, která roku 1937 vyhořela.

Cesta nyní již vede po vrcholovém hřebenu, takže ztratila mnoho ze své prudkosti. Procházíme kolem četných skal, dokonce klesneme do sedla Vrchhůru, kde překročíme silničku od Smržovky do Hamrsek. Odměnou z malý výstup nám bude podívaná na žulovou skálu Buchtu, ale jdeme dál na vrchol Pustiny 831 m.n.m. Stojí zde vysílač, jinak výhledy špatné. Klesneme na Berany a dál silničkou vystoupáme na vrchol Černé studnice 869 m.n.m. (Odkaz). Prvním bodem, která nás zaujme je rozhledna z roku 1905, ale i chata pod ní. Kruhový rozhled zasahuje velkou část Čech, od Ještědu, Bezdězu po Kozákov, Krkonoše a samozřejmě Jizerské hory. Zajímavý je i rozhled z nedaleké skály upravené také jako vyhlídka.

Jsme v cíli cesty a máme několik možností, jak dál. Musíme-li zpět do Tanvaldu, vraťme se po červené a kousek za vysílačem zahněme doleva na silničku, která nás dovede do Tanvaldu, ovšem nesmíme zahnout do Smržovky (modrá tur. značka). Červená vede do Lučan přes další rozhlednu Nisanku, zelená do Jablonce a modrá do Vrkoslavic (MHD Jablonec).

Celá trasa měří s návratem do Tanvaldu 14 km, do Jablonec, třeba z Muzeu skla a bižuterie 12 km, ale jde se po slušných cestách. Trasu lze zvládnout i na kolech, jen to počáteční stoupání dá každému pěkně zabrat. 

Další výlet v okolí zde: Černá Studnice.

Petr Randus

 

Rozhledna Černá Studnice
Výhled z Černé Studnice
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků