Sněžník, Vlčí jezírko, Bělský potok - Pěkný výlet.

Sněžník je naše největší stolová hora, při délce 1,5 km má převýšení jen 50 metrů, takže z dálky opravdu jako stůl vypadá. Hora je velmi dobře přístupná, protože do stejnojmenné vsi jezdí z Děčína autobusová doprava, ale daleko sem není ani od nejbližšího vlaku v Jílovém (5,5 km) a ani dokonce ze samotného Děčína (8,5 od Labe).

Protože budeme chtít poznat i jiné zajímavosti, vyjedeme autobusem do Sněžníku, některé linky přepravují i jízdní kola. Pokud pojedete autem, nechte ho nejlépe v Děčíně poblíž autobusového nádraží.

Ves Sněžník nabízí mnoho možnosti občerstvení i ubytování, pro krásné okolí i to doporučujeme. Asfaltovou silničkou namíříme k vrcholu, na úpatí skal odbočíme vpravo na pěšinu s červenou turistickou značkou. Projdeme skalami a jsme poblíž samotného vrcholu Sněžníku, ve výšce 723 m.n.m. Pěšina vede po okraji srázu, takže tu najdeme výhledy do údolí Jílovského potoka a na další vrcholy Českého Středohoří. Samozřejmě největší výhled máme z rozhledny, a to i na Sasko a Lužické či Krušné hory. Můžeme se v restauraci občerstvit, protože nás čeká další cesta nad skalami. Na konci "stolu" sejdeme na rozcestí Po Koňskou hlavou a dáme se vlevo po zelené na další rozcestí Kristin Hrádek. Toto jméno přísluší k asi 2 km vzdálenému lesnímu zámečku, který dnes slouží jako hotel a restaurace. Máte-li čas a je-li doba oběda, je to jistě zajímavá odbočka.

 

Další cesta vede po silničce již bez značení vpravo směr Děčín, ale po 400 metrech odbočíme vpravo k Vlčímu jezírku. To je napájeno Bělským potokem, který tvoří s Ostružníkem zajímavé rozpojení právě nedaleko nad námi. Jezírko má rozlohu 0,44 ha a je vytvořeno asi 100 metrů dlouhým pískovcovým valem, ve kterém je v severní části uměle vytvořena propusť pro odtok vody. Jezírko není jezerem, ale jde o bývalý Nový rybník přibližně z konce 18. století, zrušilo se tu ale stavidlo a průtoková vodní nádrž byla nechána svému osudu. Voda je poměrně chladná i v létě, jsou tu i lavičky, lze se koupat, hloubka je do 10 metrů, dokonce tu je i malá písečná pláž. Okolo rostou většinou břízy, žijí tu divoké kachny, zkrátka místo jak stvořené pro odpočinek.

Cest od Vlčího jezírka je několik, lze se vrátit na odbočku a silničkou vpravo takřka vrstevnicově dojít na červenou značku a po ní do Děčína. Vrátit se lze na odbočku a hlavní silnicí vpravo do Děčína, případně pod Maxičkami přejít na žlutou a dojít do Děčína po ní. Lze se také vrátit na zelenou značku a tou namířit do cílového okresního města na Labi nebo se vrátit i po zelené pod Koňskou hlavu a sejít k Labi po červené. My však využijeme Bělského potoka a dáme se podle jeho spádu neznačenou pěšinou krásným údolím s několika skalními věžemi směrem na Bělou. Zabloudit nemůžeme, stále podél vody. Z Bělé pak můžeme dojet na autobusové nádraží či do centra města městskou dopravou, aby nás nebolely nohy chůzí po asfaltu a dláždění.

Trasa výletu je různě dlouhá, ale nikdy nepřekročí 12 kilometrů, údolím Bělského potoka měří do Bělé 9 km, dál do Děčína 3,5 km. Převýšení je jen na Sněžník od vsi, tedy necelých 130 metrů, jinak celkově je Sněžník asi 600 metrů nad Labem.

Petr Randus

Rozhledna na Sněžníku
Vlčí jezírko
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků