Pásli ovce Valaši - Staré Hamry, přehrada Šance, stezka Gruň, Bílý Kříž.

 Dnes se vydáme do Beskyd nejen za krásnou krajinou, ale i trochu za ovečkami. Na našem území se dá o chovu ovcí hovořit již v 9. století, ale jistě ovce měli jiné kulturní společnosti, které na našem území žily, Keltové, Germáni a další. Ovce společně s kozou patří k nejstarším domestikovaným zvířatům. Ovce poskytovaly mnohostranný užitek, mléko, srst, kůži i maso, a přitom jsou vcelku nenáročné na péči i odolné vůči horším klimatickým podmínkám.

Největší rozvoj chovu ovcí nastal ve středověku, ovčíny byly součástí zámeckých areálů i v oblastech, kde dnes ovci nepotkáme, no a v horách jich byly tisíce, milióny. Však také mistři ovčáci patřili mezi zvláštní svobodnou skupinu lidí s některými výsadami.

Takže kam za ovcemi? Kam jinam, než do Starých Hamrů. Obec byla založená kolem hamrů na zpracování železa. To byla minulost, dnes je tu přehrada Šance a také naučná stezka Gruň - Bílý Kříž. Nechceme popisovat jednotlivá zastavení, takže jen stručně. Začátek NS je pod hřbitovem, jdeme kolem kostela sv. Jindřicha a začneme stoupat silnicí podél potoka Kyčera, kolem léčivého pramene Stýskalovna, přes Kubošovice do sedla Po Gruněm. Serpentinami vyjdeme k hotelu Charbulák a dále k osadě Gruň. Zde stojí dům sv. Josefa a hlavně dřevěná kaple P. Marie z roku 1891. Po cestě si odpočineme u zastavení č. 9, které je u pomníku valašské ovci. Byla to velmi skromná zvířata, která ale dokázala v těchto tvrdých podmínkách uživit nejen sebe, ale i obyvatele těchto končin. Ve 20. letech 20. století se začaly ovce šlechtit tak, že původní plemeno málem zaniklo. O jeho záchranu se postaralo právě po roce 1980 JZD Staré Hamry.

Pokud nechceme absolvovat celou trasu, můžeme se zde otočit a po žluté se vrátit do Starých Hamrů, měli bychom za sebou asi 9 km.

Trasa jinak pokračuje dál několika výhledovými místy až na dosud nejvyšší bod 874 m.n.m. Pak pozvolna klesneme a pod sebou máme dva prameny Muroňku a Podmuroňku. Opět pozvolným stoupáním vyjdeme na Bílý Kříž. Nedaleká stejnojmenná osada je turisticky velmi frekventovaným místem s možností občerstvení, ubytování, ale také s rozhledy do kraje i do Slovenska, na jehož hranici leží.

Zde je velký nedostatek této NS, protože nekončí na svém začátku. Zpátky se dostaneme po zelené pěkným údolím Černé Ostravice a pak po silnici zpět do Starých Hamrů.

Celá trasa měří 23 km, ale vede po pohodlných cestách, převýšení je 400 metrů a lze ji absolvovat i na kolech, v zimě i na lyžích.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků