Gotická perla Moravy, klášter Rosa coeli..

Dnes se nevydáme na výlet po Vysočině, ale navštívíme jedno místo, kde na nás "kouká" historie za každým rohem. Tím místem je město Dolní Kounice nedaleko Ivančic.

Středem města je Masarykovo náměstí, kde se nachází nejvíc památek. Na východní straně stojí kostel sv. Petra a Pavla. Proti jiným památkám je mladý, byl vybudován novorenesančně v letech 1877–1879. Původní gotický kostel stál byl zbořen byl v roce 1881, když byl poškozen povodní. Stál zhruba na místě čp. 17. Nový kostel byl pak postaven na místě renesanční radnice a sousedního domu. Za kostelem nalezneme kapli sv. Fabiána a Šebestiána a sv. Barbory, která vznikla z budovy protestantského sboru z konce 16. století, přestavěnou Dietrichsteiny v r. 1688, dnes slouží pravoslavné církvi.

Na západním horním okraji náměstí nalezneme cennou židovskou synagogu z roku 1652. Byla postavena v maursko-renesančním slohu a je to jedna z nejstarších synagog na Moravě. Poblíž synagogy některé domky pamatují zdejší židovské ghetto. To mělo v dobách své slávy až 650 obyvatel. Po roce 1945 synagoga přežila díky tomu, že v ní byl sklad zeleniny, rekonstrukce proběhla po roce 1991. Dnes je veřejnosti přístupná. Další židovskou památkou je hřbitov z roku 1680 ve strání jižně nad středem města, kde sousedí s hřbitovem křesťanským.

Na náměstí a v jeho okolí, zejména v Tovární a Hlavní ulici, stojí řada památkově chráněných renesančních a barokních měšťanských domů, například bývalý hostinec, kdysi patřící Humpoleckým z Rybenska.

Z dalších církevních památek zmiňme na náměstí Míru na druhém břehu Jihlavy původně gotickou kapli sv. Jana Křtitele. Ta stojí na místě starého hřbitova, který byl roku 1947 zrušen.

Město Dolní Kounice je sevřeno třemi vrcholy, na jižní straně jprotáhlým návrším s nejvyšším bodem v západní části. Již název hovoří za vše - Šibeniční vrch. Kolik zde zahynulo lidí, se dnes již nedozvíme. Na východě je to vrch se zámkem, původním gotickým hradem. Ten vznikl na ochranu kláštera stojícího na úpatí. Později prošel renesančními a následně barokními přestavbami. Dnes je v soukromých rukách a částečně je přístupný veřejnosti.

Na severu je město chráněno rozsáhlým Kamenným vrchem s velkým lomem a dominantním sv. Antoníčkem. Na vršku byl roku 1654 postavena městem dřevěná kaple sv. Antonína a sv. Floriána. Na jejím místě vznikl v roce 1757 barokní kostel, který tu svítí do kraje dodnes. Cesta na vršek je vyzdobena Křížovou cestou.

Na závěr jsme nechali nejvýznamnější památku Kounic, a to klášter Rosa coeli (Nebeská růže) založený v roce 1181 Vilémem z Kounic. Je to nejstarší ženský klášter na Moravě. Gotická přestavba začala kolem roku 1330, takže z románské stavby se dochovalo jen minimum. Na počátku 16. století přišel úpadek hospodářský a morální a zničili ho při přepadení místní občané. Chrám byl sice opraven a snahu mu vrátit slávu roku 1703 ukončil požár a budovy se zažaly pozvolna měnit ve zříceninu. Pak ji došlo jen úpravám, aby se více nerozpadal. V současné době patří městu je veřejnosti přístupný.

Procházka klášterem navozuje dvojí pocity, zmar a romantiku.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků