Stožec nad Teplou Vltavou - Volary Stožec...Soumarský most a okolí.

Volary jsou jedním z nejznámějších míst Šumavy. Dnes se z nich vydáme na horu Stožec, která nabízí nejen rozhledy, ale i zajímavé památky.

Volary jsou horské městečko, které v sobě nese duch starých "Tyroláků", kteří zde žili ve zvláštních domech zvaných "volarské alpské domy". Stojí zde i barokní kostel, ale jiné staré památky tu nejsou až na volarské menhiry, památné kameny sem přivezené z Krušných hor.

Po prohlídce města, kterou si můžeme nechat až na závěr výletu, se vydáme po zelené přes Brixovy domy úbočím Lískovce, přes železniční trať a kolem řopíku k Teplé Vltavě na Lávku u Dobré. Zde si můžeme udělat odbočku na rozhlednu Soumarský most, resp. rezervaci Soumarská rašeliniště, je to necelý kilometr. Vrátíme se na Lávku a přejdeme do Dobré , kde také  najdeme volarské domy. Po žluté vstoupíme do lesů a silničkou dojdeme na křižovatku Stožecká luka. Zde přejdeme na modrou a do leva namíříme pod Stožeckou skálu a odbočkou vystoupíme na vršek. Po cestě nás jistě uchvátí dřevěná Stožecká kaple Panny Marie, postavená v roce 1791 u léčivým pramenů a pro umístění zázračnému obrazu Panny Marie. Po roce 1950 byla kaple zničena, ale byla obnovena v roce 1988. Pramen tu je dodnes, takže můžete vyzkoušet, o kolik se vám zdraví zlepší po napití.

Na vrcholu Stožecké skály se můžete pokochat rozhledem od železného kříže, ale také prozkoumat zbytky starého neznámého hradu (Odkaz). Byl dřevěný a stál na základech zdí stavěných bez malty "na suchu". Samotný vrchol Stožce je od kříže vzdálen asi 700 metrů severně, cesta k němu není náročná.

Návrat bude stejně pohodlný, i když částečně po neznačených cestách. Vrátíme se tedy k rozcestí Pod Stožeckou skalou a dáme se doleva po silničce. Za mírného klesání dojdeme na rozcestí Pod Stožečkem, kde značku opustíme a pokračujeme po silnici asi 300 metrů, kde odbočíme na rozcestí doleva na lesní silničku severním směrem. Budeme pozvolna stoupat lesem nelesem, projdeme sedélkem a začneme klesat. Za chvilku jsem na lesním rozcestí, kde musíme odbočit doprava. Velkou pasekou silnička klesne nad železniční zastávku Dobrá. Zde doporučujeme nasednout na vláček a dojet do Volar, jinak je možná cesta podél trati nebo daleko delší přes osadu a po známé žluté a zelené do cíle. Trasa měří asi 20 km, ale není náročná, jde se po pěkných cestách a lze ji absolvovat na kole.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků