Svatá Anna není chladná, ale cesta k ní zahřeje

Orlické hory zná kdekdo, Deštné, Anenský vrch a podobně. Dnes se ale vydáme na místo, které bylo dříve úplně jinde. Zdá se vám tato věta popletená? Ale je to skutečností, takže začneme v Rokytnici v Orlických horách (Odkaz). Zde končí železniční trať, dál tedy musíme po svých nebo třeba na kole. Z nádraží jdeme do středu obce a přes náměstí s kostelem a zámkem pokračujeme podél IC po zelené a modré vzhůru do strání. Propleteme se posledními domy a stoupáme strání podél vleku na rozcestí, odkud pak jdeme jen po modré. Na vrcholu Polova kopce máme za sebou prvních 120 metrů převýšení. Pokračujeme dál až nad Horní Rokytnici, kde máme dalších 40 metrů výšky. Dál po modré jdeme osadou Panské Pole a již jsme v pásmu řopíků. To vrcholí pěchotním srubem Na Holém. Tahle pevnost nás měla chránit před zlem, ale došlo k tomu, že slovo má větší váhu než všechny hlavně pušek a děl, byla to Mnichovská smlouva.

Lesní cestou stoupáme dál s červenou na úbočí Haničky. Neodbočíme a po modré ve výšce 813 metrů začneme konečně klesat a za chvilku jsme u cíle, v prostoru horské osady Hadinec. Odbočka nás dovede k dřevěné kapli sv. Anny. Ta stávala na vrcholu Anenského vrchu, ostatně jméno tomu odpovídá. Takže ta není, kde byla, a kolem není to, co bylo zas tady. V roce 1937 při stavbě opevnění byla kaple přenesena sem do osady Hadinec, ale z důvodů pohraničního pásma ves skoro zmizela a zůstala tu jen ta kaple. Několik staveb osady stojí níže při potoku stejného jména. Srdcem osady byl hostinec, dnes tu občerstvení budete hledat marně, snad když se nad vámi smiluje nějaký chalupář nebo rekreant.

Abychom nezapomněly, kolem zmíněné kaple se rozkládá přírodní rezervace Černý důl, ve které je zachovaný bukojedlový pralesovitý porost ve stáří asi 250 let, ale rostou zde i smrky, jedle, buky či javory a ještě k tomu spousta podrostové květeny a žije tu asi 60 obratlovců.

Nastoupíme cestu zpět, která bude neméně zajímavá. Dojdeme známou cestou po modré na rozcestí pod Haničkou a zatočíme po červené do prava. Samozřejmě tvrz Haničku (Odkaz) nevynecháme, ale jsou tu i další pevnosti. Po prohlídce se dále červenáme až na Anenský vrch s rozhlednou. Jsme na nejvyšším místě trasy 992 metrů nad mořem a pokud si také myslíme, že bunkrů bylo dost, obrátíme se zpět. Po zelené kolem Plachty dojdeme na státní silnici, kde se napojíme na známou modrou do Rokytnice, ale můžeme jít jinudy. Ještě po zelené klesneme se silnicí k potůčku a jakmile po pravé ruce skončí les, dále se podle něho cestou k horské chaloupce. Tu obejdeme, ale nebudeme klesat a dáme se vrstevnicovou polní cestou mezi dva lesíky před námi. Po pravé ruce nám zůstane jedna a pak dvě chalupy a dojdeme ke kraji lesa. Jdeme stále po polní cestě a začneme klesat kolem křížku k hospodářským budovám. Opět je obejdeme a souběžně s potokem vstupujeme mezi domy Rokytnice. Kolem kapličky sv. Antoníčka jsme po silnici za chvilku v centru Rokytnice. Zde si asi nenecháme ujít Muzeum lokálky. Trasou jsme ušli asi 20 km, ovšem po řádných cestách, které se všechny dají projet i na kole.

Petr Randus

Rokytnice v Orlických Horách
Kaple Svaté Anny
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků