Dominantou liberecké části Lužických hor je Popova skála, výhledy Ralsko, Klíč a okolí.

 Lužické hory na české straně zasahují do třech okresů, Děčín, Česká Lípa a Liberec. Každá část je tak trochu jiná, takže se nyní vydejme na Liberecko.

Dominantou liberecké části Lužických hor je Popova skála. Nejbližším městem je Hrádek nad Nisou, ale my se tam vydáme z Rynoltic (Odkaz), které leží na železniční trati Liberec - Česká Lípa, resp. na autobusové lince mezi Novým Borem a Libercem. Ze vsi se vydáme po žluté značce do Černé Louže, a dál směrem na Horní Sedlo. Abychom si cestu trochu zkrátili, ze silničky za Černou Louží neodbočíme po žluté, ale jdeme až do prudké pravotočivé zatáčky, kde pokračujeme vlevo lesní cestou. Pozvolna stoupáme lesnatým údolím zhruba severním směrem. Po levé ruce uvidíme na malém kopečku za mýtinou řopík a po chvilce přejdeme přes sedlo a již jsme na modré značce. Řopíků teď máme kolem sebe několik, my se ale dáme po značce doleva směrem k Pekařovu kříži. Od něho pokračujeme po zelené krásným skalnatým údolím, stočíme se doleva krátce s červenou, ale zelenou neopustíme, ani když se potká s modrou. To jsme již na úpatí Popovky, kde se nacházejí zajímavé pískovcové skály. U odpočívadla již vidíme vrchol před námi, ale značená cesta vede silničkou, skálu obejde od severu a pak již pozvolnou cestu míříme k vrcholu.

Vrchol Popovy skály (Odkaz) je poset několika skalisky, ale na vrchol samotný ve výšce 565 metrů vedou pěkné kovové schody. Přístup na vrchol byl poprvé upraven v roce 1904, pod skálou stávala i chatka. Podezdění je z roku 1934, kdy hrozilo, že se vrchol zřítí. Z vrcholu je pak nádherný kruhový rozhled na nejbližší vrcholy i okolí, ze vzdálenějších míst je to třeba Ralsko, Klíč, Luž, Hvozd atd. a je vidět i do Německa.

Při cestě z vrcholu projdeme prostorami pod skalami a budeme klesat pěšinkami k odpočívadlu. Dáme se dolu po modré a zelené, ale tu opustíme, abychom nešli stejnou cestou zpět. Modrá nás pak dovede přes skalní oblast Podkovy (skála s podkovami) k Tobiášově borovici. Ta je již uschlá. Jdeme dál po modré až na nám již známé rozcestí Pekařův kříž. Zde se dáme po zelené, která nás lesy a pozvolným klesáním dovede do Polesí a pak po silničce již dojdeme do Rynoltic. Trasa měří 15 km, ale jde po pěkných převážně lesních cestách, začátek a konec je po málo frekventovaných asfaltkách.

Petr Randus

Popova Skála
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků