Opevnění Orlických hor - Bunkry a opevnění, cesta za historií.

Orlické hory jsou Mekkou vysokohorských turistů i obdivovatelů přírody, ale také těch, kteří mají za koníčka předválečné betonové opevnění. Dnešní výlet je pro všechny, takže vzhůru do přírody.

Začneme v Říčkách v Orlických horách. Říčky nabízejí mimo turistiky mnohé jiné atraktivity, přírodní koupaliště, lanové dráhy, tenisové kurty atd., my jsme tu kvůli turistice. Takže se vydáme po modré značce a budeme stoupat na Anenský vrch. Je to převýšení asi 350 metrů, ale po pohodlné cestě. Odměnou nám bude široký rozhled z nové rozhledny, stojí tu od roku 2010 a je celá z místního dřeva. Přímo na vrcholu jsou dva bunkry z let 1936 až 38.

Dál budeme pokračovat po červené značce severozápadně po vrcholu hlavního hřebene. Mimo výhledů můžeme obdivovat další bunkry, které nás měly v roce 1938 chránit, ale neuchránily, stačily 4 podpisy v Mnichově a celá několikaletá práce přišla vniveč. Bunkr Průsek je přístupný veřejnosti, takže doporučujeme také prohlídku.

Dojdeme na křižovatku a rozcestí turistických značek Mezivrší, kde můžeme po zelené sejít do Říček, ale jinak budeme pokračovat po hřebeni dál. Vystoupáme pod Komáří vrch, na jehož vrcholu trůní další z bunkrů. Výhledy jsou odtud omezené, ale jde o přírodní památku, takže podle zákona... Jdeme tedy dál po červené i naučné stezce Po hřebeni Orlických hor. Dojdeme na významné rozcestí Pěticestí. Jsme na nejvyšším místě naší cesty, ve výšce 1002 metrů nad mořem. Z křižovatky se dáme po žluté vlevo, projdeme mezi dvěma bunkry a dojdeme před vrch Zakletý na konec vleku, odkud je široký na hlavní hřeben Orlických hor a na Českotřebovskou a Žambereckou pahorkatinu.

Sjezdařským svahem budeme klesat po žluté značce a budeme sledovat, jak se s klesající výškou mění horizont rozhledu. V dolních partiích svahu můžeme bez značení dojít k SKI cetru a pak sejít do obce, nebo pokračovat po žluté a v místech, kde vyjde na paseku, cestou odbočíme vlevo dolu a stejně tak dojdeme do obce.

Cesta nebyla orientačně náročná, ale jistě přinesla mnoho zážitků, její celková délka je asi 15 km.


 

Rozhledna Anenský vrch.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků