Kyjovské údolí, království pískovcových skal.

České Švýcarsko je rozsáhlá skalní oblast na severu Čech. Táhne se od Děčína až po Krásnou Lípu a některé části jsou obtížněji přístupné veřejnou dopravou, takže dostat se k některému cíli znamená trasu 20 i více km.

Jedním z takových míst je Kyjovske udoli. Nejbližší vlaková zastávka je v Krásné Lípě (5 km), přímé autobusové linky do Kyjova jsou z Děčína a Krásné Lípy.

Kyjovským údolím vede asfaltová silnička, ale pro veřejnost je neprůjezdná, parkoviště najdeme nedaleko odbočky v místech vyhořelého hostince. Údolím prochází červená turistická značka, ale pro začátek doporučujeme projití částí Köglerovy naučné stezky, nedávno nově upravené. Z parkoviště nebo odbočky do Kyjovského údolí se dáme po silnici k jihu, kde ve stoupání narazíme na značky NS od Krásné Lípy, my se vydáme vpravo do svahu a lesa. zde narazíme na Kinského vyhlídku, tomuto rodu kdysi Krásnolipsko patřilo jako součást panství Česká Kamenice. Sejdeme do údolí Sýrového potoka, abychom znovu nabrali výšku a mezi skalami vystoupali ke Kyjovskému hradu (Odkaz). To je vcelku novodobý název, dřív se mu říkalo Horní Karlštejn, ale i tak jde o zcela neznámý hrad. Předpokládá se, že byl vystavěn na ochranu prospektorů, kteří hledali rudy v tomto kraji. Hrad bych chráněn dvěma příkopy, ten první nalezneme v předpolí při přístupu po levé ruce. Kyjovský hrad si prohlédneme a příkře sestoupíme do údolí Bystrého potůčku, po jehož toku sejdeme ke Křinici do Kyjovského údolí. Naproti si můžeme prohlédnout jeskyni Vinný sklep, spíše větší převis. Pokud se dáme pár metrů směrem na Kyjov, na skále spatříme pamětní desku na bratry Bienertovi (viz. odkazi/), známé vlastivědce tohoto kraje.

Pokračujeme k západu po silničce a červené značce až dojdeme k odbočce k jeskyni Víl. Tu najdeme nad pravým břehem Křinice, kde přejdeme mostek přes vodu a příkrým srázem, částečně jištěni řetězy, dospějeme k jeskyni.

Vrátíme se na silnice a pokračujeme dále, zleva se k nám připojí zelená značka z Doubice, až dojdeme k místu, kde opět zelená odděluje. Místo se jmenuje Turistický most. Zelená vede na Brtnický hrádek, Šternberk a do Brtníků, my ale po odpočinku pokračujeme po červené na rozcestí v bývalé osadě Zadní Doubice. Skála severovýchodně od křižovatky je dávným hradištěm z 10. století, a pokud budeme chtít vidět něco tajemného, můžeme na úpatí za potokem hledat postavičku "marťana". Zde Kyjovské údolí končí, jistě se všem líbilo, a jak teď dál? Dá se vrátit silničkou do Kyjova (6 km) nebo po modré vpravo do Brtníků na vlak (6 km), ovšem doporučujeme dojít ještě k památníku pochodu smrti 1945, je to od rozcestí po červené necelý kilometr. Kdybych se chtěli vydat dál, tak modrá značka od památníků nám dává více možností, jak pokračovat dál.

Petr Randus

Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků