Lužickými horami - Milštejn, Svor, Cvikov.

Za začátek trasy v Lužických horách si zvolíme Svor, kam se dostanete vlakem, autobusem třeba z Prahy i přímo. Ze středu obce se vydáme po červené turistické značce, vystoupáme k lesu k malému koupališti, přejdeme silnici a klesáme osadou Rousínov. Část vsi projdeme a odbočíme vlevo kolem starého mlýna a opět vystoupáme do lesa. Přejdeme přes skalní hřbet a klesneme na lesní silničku na Novou Huť. My se dáme vpravo na rozcestí, zde si můžeme odpočinout na lavičce. Červená pokračuje silničkou severovýchodně a po levé ruce odbočuje asi po 700 metrech lesní cesta.

Tou odbočíme a nalevo spatříme kopeček. Na jeho vrcholu najdeme stopy po středověkém hrádku, dnes nazývaný Rousínovský. Jeho jméno z historie ale neznáme, přesto podle archeologických nálezů se zde žilo od 13. do 16. století. Vrátíme se na červenou a pokračujeme pozvolna vzhůru dál k rozcestí, jsme u Milštejna Odkaz, kterého po době slávy potkal smutný osud. Šlo o jeden z nejvýznamnějších hradů oblasti, ale pro jeho podloží, kterou tvořila křemencová skála, byl celý odtěžen na výrobu mlýnských kamenů. To, co zbylo, je jen okrajovým střepem celé hradní skály. Tam, kde je dnes chatka, jezírko, skalní brána, to všude byla skála. Kousek zdiva jen ukazuje na pevnost, jakou byl hrad v dobách své slávy znám.

Po prohlídce hradu se vrátíme na rozcestí před hradem a dáme se neznačenou silničkou k jihovýchodu, tedy vpravo od cesty ke hradu. Obejdeme hradní skálu a klesneme k osadě Naděje. Místy máme překrásný výhled na Hvozd, Ještěd a další vrchy. Zastavíme se u prvního domku Naděje vpravo, kde v roští najdeme jediný mlýnský kámen, který se nám dochoval. Pokud vás zajímá předválečná historie, doporučujeme v osadě asfaltovou silničkou zahnout vlevo a za posledním domkem po levé straně vstoupíme do lesa a úhlopříčně asi po 50 metrech narazíme na zbytky kasáren z roku 1938. Od kasáren se vrátíme zpět na cestu od Milštejna a pokračujeme dolu směrem na Trávník. Po pravé ruce můžeme vidět dominantní Křížovou věž. V Trávníku narazíme na modrou značku, po které se dáme vpravo. Na konci osady na malém návrší si prohlédneme barokní sloup, bohužel soška P. Marie na něm chybí. Asi po 700 metrech značka opustí asfaltovou silnici a dovede nás na Kalvárii. Je to překrásné místo, sice s malým rozhledem, ale svou prostotou a atmosférou. Vrcholový kopeček se schody, sochy, kaplička, křížová cesta. Pod nejnižším zastavením přijdeme k dětskému sanatoriu. Dál jdeme po značce k Severu, nově rekonstruovanému kulturnímu centru města Cvikova s informačním centrem.

Naše cesta dál jde po zelené vpravo, projdeme údolní částí Cvikova až k Machovu rybníku. Před ním však opustíme zelenou a pokračujeme po asfaltce, přejdeme Boberský potok a na rozcestí s ulicí Martinovo údolí. Dáme se doprava přes křižovatku rovně a v údolíčku před potokem zahneme doleva vyjetou uličkou. Dojdeme k lesu, kde vlevo ve svahu stojí skalní kaplička P. Marie v nedávné době opravená. Jdeme po cestě dál, ale na kraji dalšího lesíku z ní odbočíme přímo lesní pěšinou, která nás dovede na okraj lesa, kde uvidíme empírovou kapličku. Podle ní sejdeme do Svoru a jsme v cíli. Celá trasa měří asi 15 km, ale nepřekováme na ní žádná velká převýšení a až na malé kousky je vhodná i pro horská kola. Petr Randus

Cvikov.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků