Výlet ze skanzenu na jednu z největších dominant Čech - Buková hora a okolí.

Dominantou Severních Čech, vzdáleně proto i Českého Švýcarska, je Buková hora, tedy zejména vysílač na jejím vrcholu. Když má kopec 683 a věž výšku 223 metrů, vrchol je pak ve výšce 906 metrů nad mořem. Tím se dostáváme k tomu, že jde o nejvyšší bod Českého středohoří, skoro o 70 metrů nad Milešovkou. Tady můžeme zalitovat, že není umožněn přístup veřejnosti v k vyhlídce, i když to v prvoplánu bylo navrhováno. My se na Bukovou horu vypravíme ze Zubrnic, obce, která je v této oblasti asi nejznámější.

Start - Maurschin:

Zubrnice jsou přístupné po silnici 260 z Malého Března a z druhé strany z Úštěku. Dostaneme se sem ale i vláčkem víkendovou Turistickou linkou T3 ze Střekova v Ústí nad Labem. Začneme u vchodu do skanzenu, na návsi s roubenou studnou a hlavně s původně gotickým kostelem. Po červené sejdeme na most přes Zubrnický potok a se zelenou pokračujeme silničkou kolem obecního úřadu výš podle potoka na horní okraj obce. Nad námi v lese pak odbočíme vpravo po zelené až na okraj lesa se zříceninou Maurschin, známou v 18. století jako hájovna.

Velké Stínky:

Se zelenou dále stoupáme kolem zbytků těžby (důl na hnědé uhlí Svatý Gothard) na rozcestí Velké Stínky. Jde o ves známou od počátku 17. století, ale po roce 1945 zaniklou. Po domech zde najdeme zbytky zdí, zejména podle cesty vlevo, ale dominantou je zde mohutná lípa napravo. Kolem ní se také vydáme již po neznačené cestě, vyjdeme z lesa do sedla, kde zahneme pěšinou vlevo a po hřbetu dojdeme až na vrchol Bukové hory.

Buková hora:

Současný vysílač začal pracovat v roce 1975, ale tradice turistických staveb sahá až do roku 1879. Návrh věže vzešel ze studia architekta Karla Hubáčka (Ještěd), ale vidíme jen strohou stavbu. Jak bylo psáno, věž je veřejnosti nepřístupná, tak alespoň vezmeme za vděk nedalekou Humboldtovu vyhlídku. Tento vědec toto místo navštívil v roce 1837. Vidíme zde nejen mnohé vrcholy Českého středohoří, ale i hory Krušné a část toku Labe.

Vitín:

Od areálu vysílače odcházíme po příjezdové silnici s červenou značkou, která na parkovišti zahýbá vlevo s modrou značkou. Po té pokračujeme, i když se červená odpojí vpravo. Vlevo od nás stávala zaniklá ves Stará Homole. Modrá nás provede po hřbetech až do další zaniklé vsi Vitín. Stejné jméno mají v Čechách ještě dvě vsi, ale i když ty existují a naše ne, je z nich nejstarší, uvádí se již roku 1397. Byla osídlena až do roku 1966, kdy odešel její poslední obyvatel. I zde nalezneme zbytky zdí po opuštěných domech.

Leština:

Vitín opustíme po zelené značce, která nás dovede kolem zříceniny samoty Tscherlaken do chatové osady nad Malým Březnem. Zelená zde odbočuje vpravo, ale my se dáme vlevo po neznačené cestě a podél silnice dojdeme do Leštiny. Ves se uvádí v roce 1437 na panství Býčkovice. Naproti ve svahu nad námi jsou ale zbytky hradu, který podle archeologie vznikl někdy v roce 1380, ves bude tedy určitě starší. Projdeme kolem malé kapličky, za kterou odbočíme vlevo. Nejdeme po silnici, ale cestou vpravo podle lesíku a za mostkem přes potok se dáme cestou vpravo. Mineme velkou dřevěnou patrovou chalupu a za ní vstupujeme do hlubokého údolí. Cesta vede po kraji lesa, ale pozor - asi v polovině zahneme vpravo k potůčku s chalupou.

Cíl - Zubrnice:

Mineme domek a dostaneme se k soutoku dvou potůčků, musíme pokračovat vpravo podle vody. Asi po 500 metrech se cesta začne stáčet do stráně vlevo a vyjdeme do nezalesněného sedla. Přejdeme ho a již po levici před sebou vidíme Zubrnice.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je samozřejmě Buková hora 683 metrů, nejnižším místem je chatová osada Malé Březno 176 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 600 metrů, což z výletu dělá poměrně náročnou akci. Na druhou stranu pěkná trasa stráněmi Labského údolí za to určitě stojí.

 

Vysílač Buková hora.
Humboldtova vyhlídka.
Mauerschin.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků