Putování za zajímavostmi města Frýdlantu nad Ostravicí

Dnes se opět vypravíme na městskou turistiku, projdeme si město Frýdlant nad Ostravicí a jeho nejbližší okolí. Frýdlant je sice východiskem do Moravskoslezských Beskyd, ale sám toho mnoho z významných turistických bodů nabídnout nemůže. Ale na druhou stranu zde najdeme některé zajímavosti, které nám mohou zpestřit výlet, takže to nebude jen asfalt, ale i kousek přírody.

Start - klášter:

Výlet začneme na vlakovém nádraží, kde staví vlaky z Ostravy, Ostravice, Valašského Meziříčí a Frenštátu pod Radhoštěm. Před staniční budovou se u turistického rozcestníku setkávají pouze místní okruhy. My se proto dáme po červeném vlevo a Nádražní pak vpravo na Hlavní. Na kruháku po levici se od nás značky odpojí vpravo a my jdeme rovně již bez značek. Po levici máme kulturní dům, ve kterém je i městský úřad, informační a Kulturní centrum s galerií. Po pravici stojí kostel sv. Bartoloměje z let 1672 až 1690. Další církevní památkou je klášter Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, dnes domov pro seniory. Klášter byl z větší části dokončen v roce 1874, jeho nejvýznamnější částí je třílodní novorománská kaple, kopie baziliky sv. Pavla v Římě. Pravidelně se v ní konají bohoslužby.

Kamenec:

Před budovou ZUŠ zahneme vpravo na vydlážděný chodníček vedoucí parčíkem a pokračujeme Jiráskovou ulicí. Na křižovatce s Wolkerovou se k nám opět připojí červené značky, se kterými přejdeme dvojí vodu. Na křižovatce s Krátkou odbočíme na cestu bez značek vlevo a dojdeme ke kapličce na Kamenci z roku 1818. Ta sama není nijak významná, ale stojí na místě, kde stával údajně původní dřevěný frýdlantský kostel z roku 1580.

Zimník:

Dál opět se značkami přejdeme přes Ostravici a jsme v lese. Před rozcestníkem na Zimníku po pravici máme mezi potůčky skalnatou výšinu Zámčisko, na kterém stával hrádek Lubno. Jeho existence je ohraničena lety 1281–1450 jako sídlo lubenských majitelů, ale snad šlo i o ochranu hranic Slezska proti Moravě a třeba i ochrana brodu přes řeku. Z hradu se však nedochovalo žádné zdivo, šlo asi o z větší části o dřevěnou stavbu. Ale jde o zajímavou polohu, která dává možnost určit, jak přibližně asi hrádek vypadal.

Nová Ves:

Od rozcestí se vydáme po zelené do Nové Vsi. Zde od rozcestníku se dáme vlevo po černé Čapí stezce. Ujdeme ale necelých 250 metrů, kde ještě před odbočku vlevo máme po pravé straně v zeleni trochu ukrytý zbytek dalšího hradu. Nenechejme se odradit poměrně hlubokým příkopem, když ho půjdeme "objevovat". Hrádek měl podlouhlý tvar, kde na vyšším konci asi stávala hlavní obytná věž, pak bylo malé nádvoří a na druhé straně byla brána. Ani zde nejsou zbytky zdiva, ale jde o pěknou polohu. Hrádek vznikl někdy na přelomu 13. a 14. století a zanikl začátkem 15. století.

Nová Dědina:

Pokračujeme po komunikaci na první křižovatku, kde odbočíme i se značkami vpravo. Jdeme stále rovně, až se dostaneme do údolíčka potoka Sibudov. Po jeho levém okraji pak vpravo pozvolna klesáme na silnici od Frýdlantu (vpravo), ale my po ní zahneme vlevo. Mineme dvě autobusové zastávky (MŠ a Kolonie) a u třetí (Ivánek) odbočíme vpravo. Dojdeme na konec cesty, zahneme vlevo a jsme v dalším údolíčku, tentokrát u potoka Satina. Opět jdeme podle jeho údolíčka, až nás značená cesta dovede k jízdárně. Od ní dospějeme na křižovatku, kde se značky stáčejí vpravo, ale my odbočíme vlevo. Přejdeme přes dva potůčky a jsme na křižovatce se zelenou značkou. Po ní dáme vpravo, přejdeme přes řeku a jsme u odpočívadla v Nové Dědině.

Funkcionalistická vila:

Na křižovatce u odpočívadla zahneme vpravo se značkami modrého místního okruhu a jdeme ulicí SNP. Když přejdeme přes vodu, můžeme po značkách pokračovat, nebo se dáme ještě kousek ulicí a pak vlevo luční cestou blíže k vodě. V obou případech dojdeme do Sportovní ulice a na jejím konci odbočíme vlevo. Dostaneme se tak z významné vile Jana Alsterna či podle architektů Šlapetově vile. Ta byla postavena roku 1941 a dnes je tu Penzion Design.

Letohrádek:

Vrátíme se na Sportovní, ale na jejím konci zahneme vlevo na Harcovskou. Na jejím konci zahneme po Hlavní vlevo a za kolejemi a benzínkou vpravo, a tím se jsme v Okružní a po ní následuje ulice Bahno. Podejdeme hlavní silnici a hned zahneme vpravo a zase hned vlevo. Tato ulice se jmenuje U Letohrádku, protože si zde vystavěl letní sídlo JUDr. Karel Richter v roce 1904 v alpském stylu. Dnes je i zde stylový penzion a hospůdka.

Tvrz Frýdlant:

Vrátíme se na ulici podél silnice a opět odbočíme hned první Mánesovou vlevo. Projdeme kolem řady vilek a zahneme první odbočkou vpravo. V místech, kde k nám přichází zleva ulice Dukelská, se dáme mezi zeleň vpravo. Zde nad soutokem dvou potůčků objevíme jen 20 až 30 metrů od ulice plošinku, kde stávala tvrz či hrádek Frýdlant. Tu bylo sídlo zakladatelů města, škoda, že to zde není nijak vysvětleno alespoň malou cedulkou. Opevnění již dávno zaniklo, ale co "genius loci"?

Vyhlídka:

Vrátíme se na cestu a pokračujeme vpravo do Sokolovské, kde zahneme vlevo. Na další křižovatce se opět setkáme s modrými značkami, které nás vpravo po Pstružovské ulici dovedou k Lesní stezce Vyhlídka. Jde o upravený městský park s 10 stanovišti s interaktivními prvky pro děti, ale někde se zabaví i dospělí. Najde se zde i místo k odpočinku a pro větší děti workoutové hřiště.

 

Cíl - Nádraží Frýdlant nad Ostravicí:

 

Pokud jsme se dobře pobavili, po modré pokračujeme Ondřejnickou a Hukvaldskou do podchodu pod silnicí a železnicí. A k nádraží je to pak vpravo již jen kousek.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je autobusová zastávka Ivánek v Nové Vsi 415 metrů, nejnižším pak most přes Ostravici u Kamence 349 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je pouhých 150 metrů, takže jde o nenáročný výlet. Jen bychom doporučili měkčí obuv, protože jdeme často po asfaltu či dláždění, a to pak mohou nožičky bolet.

 

Kostel Frýdlant nad Ostravicí.
Klášter Frýdlant nad Ostravicí.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků