Vírská přehrada a zajímavosti v nejbližším okolí aneb Cesta za evropskou borovicí - Chudobínská borovice.

Ten, kdo nebyl u Vírské přehrady, jakoby nebyl na Vysočině? Zní to nadneseně, ale na druhou stranu si zde každý najde něco, co ho bude zajímat - památky, příroda, voda… A navíc ta Chudobínská borovice! Takže nemeškejme a na cestu se vydejme, našim východiskem bude ves Karasín. Ves dnes patří pod Bystřici nad Perštejnem, a pokud se koukneme do její historie, největší událostí byl velký požár v roce 1895, kdy celá mimo dvou domů vyhořela. Tehdy pomohl majitel panství hrabě Mitrovský i veřejnost sbírkou a výsledkem bylo i založení hasičského sboru roku následujícího. Ozdobou návsi je rybník a malá kaplička se zvonkem.

Start - rozhledna:

Výlet začneme na návsi, kam můžeme samozřejmě přijet po vlastní ose silnicí z Bystřice nad Perštejnem, ale i třeba z Dalečína. Staví zde i autobusy na lince z Bystřice nad Pernštejnem do Velkých Janovic. Moc míst k parkování zde není, ale dejme tomu, že zastavíme při začátku hráze zmíněného rybníčku u plotu bílého domku. Jde to pomyslný střed vsi s poštovní schránkou i možností ubytování. Prochází tudy červená a zelená značka, dáme se po nich vpravo, ale jen několik metrů, protože zahneme vlevo na úzkou asfaltku. Tou vystoupáme na křižovatku s červenou značkou, a ta nás dovede, i když ji již sami vidíme, ke zděné rozhledna. Ta byla vybudovaná majitelem zimního areálu s přispěním bystřické radnice v roce 2002. Z jejího vršku je možno vidět trasu dnešního výletu (podél Vírské přehrady), ale i Bystřici nad Pernštejnem, Zubštejn, Devět skal nebo Javořici.

Přední skála:

Pokračujeme po červené kolem horní stanice lyžařského vleku a po 130 metrech zahneme na neznačenou luční cestu vlevo. Loukou a pak po okraji lesa dojdeme na vršek Přední skály. Zde stojí vodárna s vysílačem, ale především je odsud také pěkný výhled. Hřebínek pěkných skal od vrcholu se navíc táhne jižním směrem lesem.

Vírská přehrada:

Od vrcholu se vrátíme na červenou a pokračujeme po ní k chatce s rybníčkem a pak již šusem lesem a klikatě klesneme ke studánce U hráze a za ní na rozcestí před Vírskou přehradou. Tady zahneme po silnici vlevo a dojdeme přímo ke koruně hráze. Přehrada se stavěla v letech 1947 až 1958, hráz má výšku 71 metrů a při naplnění má přehrada rozlohu asi 223 ha. Voda slouží k pohonu hydroelektrárny, ale používá se po vyčištění jako pitná pro oblast Nového Města na Moravě, Žďáru nad Sázavou a dokonce se dostane i do Brna.

Chudobínská borovice:

Po pokochání se vyhlídkou z hráze se vydáme podle břehu přehrady po silničce se značkami Svratecké vodohospodářské NS. Přejdeme výběžek (poloostrov) Jelence (594 m). Na odvrácené straně dojdeme ke Kobylí skále s vyhlídkou. Dalším výběžek tvoří hřeben od Karasínu a na jeho odvrácené straně již můžeme vidět ostrý výběžek hřbetu na protější straně. Na jeho konci pak stojí slavná Chudobínská borovice. Její jméno připomíná ves, která zcela zmizela pod hladinou přehrady, ale její jméno nese hrdě. V roce 2019 se totiž borovice stala českým Stromem roku a následně i Evropským stromem roku 2020. Dostat se přímo k borovici by šlo po vodě, ale zde je zákaz rekreace, dokonce i rybolovu, takže jen pěšky. Jde to od vsi Hluboké na druhé straně vody, ale je to jen pro zdatné turisty.

Vítochovská studánka:

Čeká nás další výběžek s hřbetem Slavíčkova vrchu či Horky (669 m) a opět na odvrácené straně s vyhlídkou, tentokrát je to Popelkova skála. Pokračujeme dál přes údolí s odbočkou cyklotrasy 5218 a s Karasínským potokem. Obloukem se dostaneme k dalšímu údolíčku s Písečenským potokem. A pozor, zde odbočíme na cestu podle jeho toku. Vystoupáme s ním na křižovatku, kde se setkáme s červenou značkou, po které se dáme vlevo. Ta nás dovede k Vítochovské studánce s výhledem na vršky nad protější stranou přehrady.

Vitochov:

Od studánky již pohodlnější cestou dojdeme do vsi Vitochova. Její dominantou je raně gotický kostel z 13. století, ale s tradicí až k Velké Moravě. Kostel připomíná na prvním pohled pevnost, ale není tomu tak zcela, protože dnes romanticky vyhlížející horní patro věže je až z roku 1783. Na druhou stranu je známo, že zde stál hrad či tvrz, ovšem zanikl zcela beze stop (vrch Hrádek směrem k Písečné). Nad kostelem v louce spatříme tzv. Munzarovu borovici, kterou zde známý herec vysázel v roce 2002 v rámci televizního pořadu Paměť stromů. Kdysi zde totiž rostly staré a památné borovice, které však již všechny vzaly za své.

Cíl - Karasín:

Od kostela se vrátíme do vsi a pokračujeme po červené, tentokrát i se zelenou, a po silnicích se dostaneme pohodlně do Karasína.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším místem je rozhledna v Karasíně 699 metrů, nejnižším bodem je hráz Vírské přehrady 457 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 400 metrů, takže můžeme výlet po stránce fyzické zařadit do mírně náročných.

 

Rozhledna Karasín.
Chudobínská borovice.
Kostel Vítochov.
Hráz Vírské přehrady.
Chudobínská borovice.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Další nabídka pobytových balíčků