Výlet v podhůří Českého lesa.
Krajinou neznámých cest:
Dnes se v podhůří Českého lesa vypravíme do okolí Hostouně, ne přímo tam, ale jen kousek na jih. Tady je krajina plná nejen hezkých vsí, ale i přírody a zajímavé historie. Výlet začneme na železniční stanici Mutěnín s vlaky od Domažlic, Plané u M. Lázní a Bělé n. Radbuzou, nedaleko staví i autobus z Hostouně.
Start - Erazim:
Přímo před staniční budovou se dáme po silničce vlevo, tedy hlavně ne přes koleje. Přes pole dojdeme do osady Erazim, dříve Erasmus. Zde údajně již ve 14. století stál kostelík sv. Erasma s poustevnou. Obojí bylo za Josefa II. zrušeno a v roce 1790 byl kostel přestaven na hostinec. V roce 1839 zde bylo 8 domů a 52 obyvatel, následně roku 1865 byla postavena kaple P. Marie.
Bílovice:
Od Erazima pokračujeme k lesu, kde se stočíme spíše vlevo, abychom nelezli na Bílovický vrch (521 m) před námi. My totiž jdeme do Bílovic na jeho jihovýchodním úpatí. Ves se poprvé připomíná v roce 1379, roku 1425 se zde uvádí Kuneš z Bielowic, že by tu měl nějaké šídlo či dokonce tvrz? Ves za 30 leté války byla skoro zničená, a pak se zde udržel pouze dvůr. A ten je tu vlastně dosud. Za dvorem na křižovatce uvidíme kapli, stávala zde již v 18. století.
Drahotín:
Od kaple se dáme vpravo a silnička nás dovede do Drahotína. Ten se připomíná v roce 1365, roku 1425 se uvádí Václav z Drahotína jako purkrabí na Hradci. Pokud zde bylo sídlo, mělo život jepičí, od roku 1525 se uvádí již jen ves. V obci a okolí najdeme poměrně mnoho křížků, ale asi nejzajímavější je křížový kámen s vytesaným křížem. O jeho stáří se nic neví, ale možná ještě pamatuje středověk. Najdeme ho po pravé ruce od cesty před usedlostí ev. č. 3. Jinak projdeme vsí až k autobusové zastávce, nad kterou uhneme podle potoka vpravo. Mineme obecní úřad, požární nádrž a na konci vsi staneme u posledního hospodářského objektu a u křížku. Zde zahneme vlevo a novou alejí a lesem dojdeme do Hory Svatého Václava.
Hora Sv. Václava:
Ves tohoto jména nás určitě překvapí velikostí chrámu, který obci dominuje. Poprvé se ves uvádí roku 1239, kostel až v roce 1359, kdy patřil pod klášter Kladruby, což může napovídat, proč byl tak důkladně vystavěný, Byl dokonce i opevněný nejen zdí, ale i valy a příkopy tak, že se myslelo dokonce, že jde o hrad. Majitelé obce se střídali, byli to šlechtici i církev. Gotický kostel byl barokně upraven, přesto si uchoval ono kouzlo "klasických slohů". Od kostela dojdeme kolem sochy sv. Václava (2020) ke křižovatce u rybníčka a dál k obecnímu úřadu. Za ním uhneme vpravo, vystoupáme na silnici a po ní ke křížku. U něho odbočíme vlevo a další novou alejí dospějeme do Šidlákova.
Šidlákovský menhir:
Jestli jsme někde psali o množství křížků, tak u prvního rozcestí jich zde napočítáme šest. Zahneme však vlevo a na horním konci vsi vpravo. Pak již dojdeme do dalšího ohybu cesty, kde spatříme tzv. Šidlákovský menhir. O něm se uvažuje, že je pravěký a stojí na významném místě s širokým rozhledem. Otvory na něm mohly sloužit jako sluneční hodiny či kalendář. Skeptici budou samozřejmě tvrdit, že jde o novodobou záležitost a kámen má na sobě otvory, protože byl původně součástí žentouru.
Šidlákov:
Vrátíme se zpět do Šidlákova. Ten je poprvé uváděn v roce 1379 a patřil nejvíce pod panství Hostouň. Na dolním rozcestí, kde je oněch šest křížků, odbočíme vlevo, projdeme kolem dalších domů vsi a za nimi, ale ještě před potokem, uhneme vpravo.
Bílý mlýn:
Cesta nás podle potoka zavede k malému rybníčku, pod kterým stával Bílý mlýn. O jeho založení není nic známo, ale na mapách se vyskytuje již od 18. století, v roce 1838 je uváděn jako majitel Andreas Schierer. Po roce 1945 však zpustl a dnes je z něho zřícenina, částečně využitá na stavbu chatky. Nedaleko stojí budova bývalé hájovny.
Mutěnín:
Od zbytků mlýna pokračujeme dál ve směru potoka, ale pak se odpojíme vpravo a přes pole dojdeme na silnici a po ní do Mutěnína. Jeho zakladatelem měl být pražský purkrabí Mutina z Bukovce (1174 až 1185). Jeho tvrz pak byla sídlem dalších šlechticů, a když zanikla, vznikl další zámek na náměstí. To bylo někdy kolem roku 1600. Zdejší trochu stavebně neobvyklý kostel stojí na místě původního gotického kostela od roku 1707. Z minulosti připomeneme třeba ještě těžbu mědi a syenitu, paličkování atd. Projdeme hlavní ulicí, kde na rozcestí u rybníka zahneme vpravo.
Cíl - nádraží:
Po silnici obejdeme rybník a pak již skoro rovnou cestou dojdeme k vlakové stanici Mutěnín.
Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je Šidlákovský menhir 678 metrů, nejnižším pak cesta od Mutěnína k vlaku 456 metrů nad mořem. Celkové převýšeni na trase je 250 metrů, takže po stránce fyzické jde o nenáročný výlet.