Okolí Máchova jezera - Šroubený, Jestřebí, Provodín, Nový rybník.

Máchovo jezero nejsou jen diskotéky, chaty a koupání, ale také krajina na pěkné výlety.

Dnes se nevydáme do hor, ale navštíví jedno z nejvýznamnějších rekreačních center Libereckého kraje, Máchovo jezero, resp. jeho Staré Splavy. O věhlasu této lokality asi není třeba diskutovat, jako rybník je Máchovo jezero s 312 ha šestým největším v republice, jako vodní plocha je na 24. místě. V době svého vzniku, tedy v uváděném roce 1366, byla na druhém místě za stejně starým Dvořištěm (388 ha). Nechme ale statistik a vydejme se do okolí, kde na nás čekají různé památky, skály lesy, v sezoně houby, borůvky…

Start - hráz:

Protože je někdy v sezoně ve Starých Splavech problém zaparkovat, určíme si jako začátek výletu hráz Máchova jezera, třeba kapličku sv. Václava u silnice pod hrází. Snadno se sem dostaneme i od vlaku, místo nejde nenajít. Vyjdeme na hráz a po ní se žlutou značkou dojdeme k mohutnému dubu obklopeného lavičkami. Kousek za ním je rozcestník, odkud pak pokračujeme po modré vpravo ulicí Krále Václava IV.

Šroubený:

Na konci ulice se dostaneme do skalní uličky a nad ní na křižovatce uhneme mimo značku na levou cestu. Tou jdeme svahem, ale určitě si všimneme teras po naší levici. Ty jsou výsledkem hospodářské činnosti nebo snad vojenským počinem? Na hraně hřbetu odbočíme s modrou vlevo a vystoupáme na vrchol 375 m. Ten má různé názvy, dnes většinou Roubený, Sroubený, ale v minulosti i Hradišťko. Stejné jméno měla v 16. století zaniklá ves zde někde u Starých Splavů. Bez archeologického výzkumu těžko něco tvrdit, ale povrchově se na vrcholu středověké střepy našly. My zde objevíme oválnou plošinku stojící za průrvou, snad využitou jako příkop. Značka nás ale vede na Havraní skálu se zarůstajícím výhledem. Podle Augusta Sedláčka se tak (něm. Rabenstein) jmenoval i hrad na vrcholu. Tomu odpovídá i místní tradice o nějaké věži k širší ochraně Bezdězu.

Dvojdomí:

Od vrcholu se vrátíme po modré a odbočíme pod terasami vlevo na parkoviště. Za ním zahneme vpravo a projdeme kempem a chatovou osadou na okružní silnici kolem Máchova jezera. Tu přejdeme a ulicí U Hájenky se dáme vlevo. Cesta vede kolem oplocení obory a pak s modrou i kolem hájovny Dvojdomí.

Konvalinkový vršek:

Asi 400 metrů za hájovnou odbočuje ze silničky, po které jdeme, kolmo vlevo pěšina. Pro upřesnění, modrá odbočuje také vlevo jen několik metrů dále. Zahneme tedy vlevo bez značky a jdeme kousek po okraji paseky stále rovně až k železniční trati. U ní zahneme opět vlevo a asi po 200 metrech uvidíme, jak se na druhé straně kolejí zvedá nízký hřbítek. Přejeme koleje a po hřbítku stoupáme k vrcholu Konvalinkového vršku (290 m). Najednou se ale dostaneme k průrvě, která je však ve skutečnosti hradním příkopem. Za něj se dostaneme po pravé straně po skalních stupních. Plocha hradu je částečně tvořena skálou, kde jsou dobře patrné obdélné a čtvercové díry k zapuštění dřevěných staveb. Tento hrad neznáme jménem, snad ale šlo o manské sídlo zaniklé vsi Hákova na konci 13. století.

Provodín:

Vrátíme se na modrou značku a pokračujeme do Provodína z vlakovému nádraží Jestřebí. Zde je možno se občerstvit v Dřevěnce. Provodín se poprvé připomíná v roce 1376, bylo zde i jakési sídlo, odkud "provázeli" kupce směrem na Českou Lípu. Zajímavostí tu je lesní hřbitov s kaplí, ale zcela mimo naši trasu. Působí zde podnik Provodínské písky s kvalitním skoro bílým pískem. My se po hlavní silnici dáme vlevo dolu a přejdeme Robečský potok.

Jestřebí:

Za mostem se dostaneme mezi domky Jestřebí, kde na první křižovatce uhneme vpravo a dojdeme na staré náměstí a nad ním na skálu se zbytky hradu. Ten se uvádí poprvé v roce 1295 a přestal být obýván na konci 16. století. Skála se pak postupně odlamovala, až z ní zbyla asi třetina, takže dnes se bavit o jeho podobě, je těžké. Ale je z něho hezký výhled. Sejdeme z hradního vrchu a dáme se po červené do vsi, ke kostelu a stále rovně k hlavní silnici.

U Silnice:

Silnici opatrně přejdeme a pokračujeme po zelené. Ta nás vede lesíky a lukami, ale v místech, kde kolmo odbočuje vpravo, my pokračujeme dál rovně bez značky. Vlevo i vpravo v polích uvidíme betonové bunkry (řopíky), projdeme okrajem lesíku a v dalším lesíku kousek od cesty vlevo stojí další z druhé řady bunkrů. Pokračujeme stále v našem směru lesíkem a pak na okraji lesa odbočíme vpravo do údolíčka. Jím vystoupáme na dlouhou louku, kde se dáme vlevo po jejím okraji pod vrcholem U Silnice (330 m) po naší levici.

Nový rybník:

Po okraji lesa klesneme k silnici, kde zprava ústí Dlouhý důl. Přejdeme opět opatrně silnici a v ulicí U Nového rybníka jsme již mezi domky Starých Splavů. Nový rybník zase tak moc nový, píše se o něm již v roce 1713, ale byl částečně zasypán při stavbě železnice. Tu ostatně za chvilku přejdeme.

Cíl - Máchovo jezero:

Za tratí se držíme našeho směru, až dojdeme na hlavní ulici Dalibora z Myšlína. Dáme se pak vlevo a jsme v cíli u hráze Máchova jezera.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je vrch Sroubený s 375 metry, nejnižším místem je most mezi Provodínem a Jestřebím 256 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je necelých 200 metrů, takže jde po stránce fyzické o nenáročný výlet.

 

Výhled ze Šroubeného.
Hrad Jestřebí.
Konvalinkový vršek.
Dub na hrázi Máchova jezera.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků