Na cesty s Bumbálkou - Výlet kolem Bumbálky.

Beskydy je pohoří, které sahá do tří států, Česká republiky, Polsko a Slovensko. Díky volnému pohybu v rámci Evropské unie si mnohdy neuvědomíme, že jsem "vedle", jedině nápisy na rozcestnících, a pak samozřejmě v rámci civilizace, nás o tom přesvědčí. Jedno za našich největších středisek pohybu po Beskydech, Bumbálka, je toho ukázkou, její pomyslná polovina je totiž na Slovensku. Bumbálka (Odkaz) je přístupná samozřejmě auty a autobusy, v sezoně sem jezdí i cyklobusy z Ostravy a Nového Jičína.

Bumbálkou prochází silnice od Rožnova pod Radhoštěm na Žilinu, takže je tu dopravně poměrně živo. Bumbálka je horské sedlo ve výšce 870 metrů nad mořem, které se nachází v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny, přesněji mezi vrchy Beskyd (901 m) a Beskydek (953 m), resp. stejně vysokým Čerťákem, s širšího hlediska je to rozhraní mezi Moravskoslezskými Beskydami a Javorníkem. Bumbálka leží na hlavním evropském rozvodí, na slovenské straně pramení Trojačka, jeden z přítoků Kysuce, na české je těsně u hranic pramen Bumbálského potoka, který teče do Bílé Ostravice. Pramen je zdrojem občerstvení turistů, ale není tu jediný, v okolí jich je víc, např. pod Trojačkou pramení Vsetínská Bečva.

Bumbálka nabízí možnosti občerstvení i ubytování a hlavně několik výletů v různých délkách po okolí. Pro středně zdatné turisty, tedy ty, kteří mají zdravé nohy a pevné boty, doporučujeme zajímavou cestu údolími i po hřebenech.

Z Bumbálky se dáme k východu po červené hřebenovkou na vrch Beskyd, jdeme podél státní hranice a mineme Masarykovu chatu (Odkaz/) s možností občerstvení. Poblíž studánky Na Smutníkách je odbočka zelená do Moravy, modrá do Slovenska, ale my se dáme po zelené severním směrem. Klesáme asi 250 metrů a dojdeme k Maxově nádrži. Dnes jde o klidný kout, ale v minulosti sloužila k nahromadění vody pro plavená dřeva na Ostravici.

Po odpočinku u vodní hladiny pokračujeme dál podél potoka Smradlavy až na rozcestí s modrou značkou. Když modrá odbočuje našim směrem doleva, doporučujeme malou odbočku, pokračovat po zelené až k prameni Smradlavé, kde zjistíte, proč má tento potok tak hanlivý název. Jde o sirný Pramen. Vrátíme se zpět a jdeme po modré k východu podél kapličky a přijdeme do horské osady Kavalčanky. Modrá se začne stáčet k jihu a vystoupá do Kelčovského sedla, kde narazíme na červenou hřebenovou a hraniční značku.

Cesta dál je již jednoduchá, dáme se vpravo a po této červené dojdeme zpět na Bumbálku. Po cestě nás již čekají vcelku neprudká stoupání i klesání, občas studánka, výhledy. Od rozcestníku Smutníky již půjdeme po známé červené, kterou jsme šli na začátku trasy.

Celková délka trasy je asi 15 - 16 km, jedno větší klesání a zpětně jedno větší, ale na příjemných cestách. Pro pěší: pozor na cyklisty, pro cyklisty: pozor na pěší. A šťastný návrat!

Petr Randus


 

Bumbálka
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Další nabídka pobytových balíčků