Frýdlantský výběžek - Turistika v Jizerských horách.

Frýdlantský výběžek je taková malá země trochu pro sebe. Ono to bylo i za středověku, patřila sice k Českému království, ale bylo tu jiné správní dělení, zkrátka "Záhvozdí". Mohli bychom se bavit i o vztahu okresního, resp. krajského města Liberce, jak tuto oblast podporuje. V poslední době (2021) to byl problém upadající frýdlantské nemocnice a zvyšující se těžba v polském Turově. Ale nechme starosti stranou na starostech, vyrazme do přírody, dnes do Dolní Řasnice. Dojet sem můžeme po silnici z Frýdlantu či Raspenavy, vlakem pak tratí z Liberce do Jindřichovic pod Smrkem.

Dolní Řasnice:

Předem bychom chtěli upozornit na jednu zajímavost. Jsou zde dvě jakoby spojené vsi - Dolní a Horní Řasnice, ale v minulosti tomu tak nebylo, jmenovaly odlišně Rückersdorf a Bernsdorf. K přejmenování obou obcí došlo v roce 1949. S Dolní Řasnicí, stejně jako i Horní, se setkáme poprvé v roce 1381, roku 1454 se zde uvádí man (leník) Hanuš Ješvic a léno zde bylo po celé 16. století. Kde však toto sídlo (tvrz) stávala, není známo. Významnou osobností byl zdejší rodák kovář Andreas Stelzig, v létech 1679 až 1681 byl jedním ze strůjců selského povstání, za což byl uvězněn v Rábu a jeho další osudy nejsou známé.

Start - kostel sv. Heleny:

Výlet začneme na vlakové stanici Dolní Řasnice, od které jdeme rovně až na hlavní ulici u obecního úřadu. Dáme se naproti ke kostelu sv. Heleny, který stojí ale již na katastru sousedního Krásného Lesa. Zajímavostí kostela je, že je jediný zasvěcený sv. Heleně v republice. Doba jeho založení není známá, uvádí se někdy od 1250 do 1350, první zpráva o něm je ale až z roku 1495. Kolem roku 1770 byl barokně přestavěn a nově opraven po požáru v roce 1992. Hřbitov za ním má tu zvláštnost, že hranice katastrů Krásného Lesa a Dolní Řasnice běží jeho prostředkem.

U zmrzlého muže:

Od kostela pokračujeme rovnou cestou rovnou do polí k chráněnému dubu (letnímu) u Kocourovy cesty. Dál klesneme k Arnoltickému potoku a dáme se kousek vpravo podle něho k můstku. Přejdeme ho a stoupáme po okraji lesa a pak již jdeme lesem úplně. Na jeho konci staneme na silničce vlevo od Bulovky, ale zahneme vpravo po okraji lesa. Pak již lesem stoupáme k pomníku U zmrzlého muže. Je zde i letopočet 23. 12. 1864, takže měli v rodině Gottfrieda Blumricha v Kunraticích tehdy smutné Vánoce.

Arnoltický vodopád:

Kosek dál narazíme na rozcestník U pomníčku, kde po žluté zahneme vpravo. Po necelých 500 metrech klesneme na kraj lesa a k Arnoltickému potoku, po kterém se dáme vpravo. Jeho údolíčko se zúží a my se dostaneme po 300 metrech k Arnoltickému vodopádu. Jde o pěkný 4,5 metru vysoký kaskádovitý vodopád, zvláště v době, kdy je hodně vody. Ale vězte, že jako některé jiné, tento nevysychá.

Vyhlídka:

Vrátíme se k rozcestí U pomníčku a pokračujeme po žluté šikmo vpravo. Projdeme pravotočivou zatáčku, mineme odbočku vpravo, dál křižovatku s šikmými cestami po obou stranách a dál stoupáme asi 300 metrů k odbočení pouze vpravo. Tady zahneme a stále stoupáme lesem do míst, kde konečně začneme klesat. Pro odvážnější a zdatnější doporučujeme lesem vyjít na vrchol Vyhlídky (512 m). Podle jedné pověsti zde stával hrad. Nic po něm nezbylo, ale skalky ho zdatně připomínají a dočkáme se i pěkných výhledů. Na ohništi si tu můžeme opéct třeba buřty.

Skanzen:

Zpočátku trochu klikatou cestou sejdeme z Vyhlídky na louky a pak k potůčku. Od něho opět začneme pozvolna stoupat na výšinu Lipovec (428 m). Zde zahneme vpravo k osamocenému stromu a klesneme do pozvolného sedla s protějším Řásným (433 m). A tady odbočíme vlevo a za chvilku již jdeme podle malého zalesněného údolíčka s potůčkem a dvěma rybníčky Malý Lipák a Lipák. Pod nimi se již dostaneme na silnici a po ní vpravo k bývalé rychtě, dnes k soukromému skanzenu Český svět s objekty sváženými z oblasti Frýdlantska. Při silnici pod ním nalevo stojí bývalá Stelzigova kovárna. Jeho dům však prošel pozdějšími přestavbami, takže nejde o identický objekt z jeho doby. Skanzen i kovárnu si lze prohlédnout, ale není zde stálá služba, tak se raději předem objednejte na tel. 603 903 238.

Cíl - Dolní Řasnice:

Od skanzenu pokračujeme opět po žluté, přejdeme po mostě přes potok Řasnici a na křižovatce nad ní odbočíme vlevo. Dál jdeme až za prodejnu nábytku a pak již bez žluté, ale po cyklostezce 3059 snadno trefíme ke škola a za ní k vlakové zastávce.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je Vyhlídka 501 metrů, pokud jsme vyšli na vrchol, tak 512 metrů. Nejnižším místem je mostek přes Arnoltický potok na začátku cesty 347 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 230 metrů, takže po stránce fyzické jde o poměrně snadný výlet.

 

Stavba Dolní Řasnice.
Stará rychta v Dolní Řasnici.
Náhrobky Krásný les.
Arnoltický vodopád.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků