Jeseníky - Anenský vrch, Andělská hora, Pustá Rudná, Freudenštejn, Jelení cesta. Klidný výlet po Jeseníkách.

Titulek je asi trochu zavádějící, ale postupně si vše vysvětlíme. Abychom začali od začátku, jdeme nejdříve za andělem do Andělské Hory. To je město na okrese Bruntál, resp. asi 11 kilometrů severozápadně od něho. Dostaneme se sem i vlakem, a to 2,5 kilometru ze stanice Světlá Hora na trati z Bruntálu do Malé Morávky. Autobusy sem zajíždějí opět z Bruntálu, ale i z Karlovy Studánky.

Andělská Hora:

Andělské Hory máme v ČR troje, hrad se vsí u Karlových Var, ale co nás může zajímat, i ves nedaleko Liberce. Ta byla založena 1547 jako horní (hornické) město roku 1547 a naše Andělské Hora také jako horní město roku 1540. V obou tedy hrála prim těžba, pro severní Čechy to bylo stříbro, pro severní Moravu zlato. Našlo by se víc podobností, ale důležité je, že moravská Andělská Hora je dodnes městem, česká již jen pouhou osadou Chrastavy.

Start - Anenský vrch:

Výlet začneme na náměstí, kterým pochází červená značka. Tou se vydáme nahoru na Anenský vrch. Stoupáme pěknou alejí lip a jasanů, v horní části i s křížovou cestou. Ta zde byla již roku 1916, ale zanikla a byla obnovená roku 2005. Na jejím konci stojí kostel sv. Anny. Ten zde stál již v roce 1649 jako dřevěný, dnešní kamenná stavba je z let 1767 až 1770. Z města sem vede i naučná stezka se šesti zastaveními. Jsou odsud i hezké výhledy.

Pustá Rudná:

Nad kostelem od rozcestníku pokračujeme po žluté značce vpravo a sejdeme do Pusté Rudné. Jiná, Suchá Rudná, je také nedaleko Andělské Hory, ale na západ, my jsme nyní na východ. Již z názvu je jasné, že jde také o spojitost z hornictvím. Památkou je zde kaple a ochranáři mají zájem o přírodní rezervaci.

Freudenštejn:

Pokračujeme se žlutou po silnici, ale pak sejdeme k Uhlířskému potoku. Dál se dostaneme k rozcestníku s odbočkou na hrad Freudenštejn. A tady jsme opět u titulku, to je v překladu Radostný kámen. Hrad zřejmě založil kralevic Přemysl Otakar, jako český král toho jména druhý. Hrad byl jednoduchý, palác obklopený oválnou zdí, příkopem a valem. Jeho zánik se klade již do poloviny 14. století, kdy jeho funkci převzal hrad Fürstenwalde nad Vrbnem pod Pradědem. Ve zříceninách se vyskytují i stavby z 20. století, takže ne vše má historickou hodnotu.

Jelení cesta:

Po prohlídce zříceniny pokračujeme po žluté značce na silnici k rozcestníku Pod Kamenným vrchem. Zde se od ní odpojíme a dáme se po silnici asi 250 metrů vpravo, kde zahneme vlevo na lesní silnici zv. Jelení cesta. Pozvolna po ní stoupáme po vrchem V Koleně (712 m) a pak strání Kamenné hůrky (778 m) k nejvyššímu bodu silnice. Pak již klesáme až na okraj lesa.

Cíl - Andělská Hora:

Na okraji lesa se dostaneme na křižovatku, kde se dáme vpravo a klesneme k Světolohorskému potoku. Pak již zvolna vystoupáme do Andělské hory.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je kostel na Andělské hoře 843 metrů nad mořem, nejnižším pak silniční most pod Freudenštejnem 563 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 390 metrů, takže po stránce fyzické jde o mírně náročnější akci.

 

Freudenštejn.
Anenský vrch.
Andělská hora.
Alej Anenský vrch.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků