Výlet nedaleko Šumavy - Chotěšov, Mantov, Křížový vrch, Stod. Pěkná rodinná procházka.

Při cestě na Šumavu přes Plzeň můžeme trochu odbočit a zajet do Chotěšova. Není to místo všeobecně známé, ovšem najdeme tu několik velice zajímavých míst, ať to jsou stavební památky, stavby současnosti i pěknou přírodu.

Chotěšov:

Srdcem obce Chotěšov je zhruba 800 let starý ženský premonstrátský klášter. Založil ho blahoslavený Hroznata, jehož zásluhou byl založen i známější klášter v Teplé. V polovině 18. století byl klášter barokně přestavěn a získal dnešní podobu. V roce 1991 byla zahájena vleklá rekonstrukce, která vlastně trvá dodnes. Lze si ho prohlédnout, ale doporučujeme se předem informovat na stránkách Spolku Klášter Chotěšov. Zvláštností kláštera je, že mu nedominuje žádný kostel, sousední farní (dnes jen filiální) kostel P. Marie, jak se uvádí, byl založený až roku 1366.

Start - Mantov:

Výlet začneme u kláštera na plácku před obecním úřadem a kostelem, autobusy sem jezdí z Plzně, Přimdy, Domažlic. Vlaková zastávka je na trati Domažlice - Plzeň. Vydáme se na výlet, nejprve cestou mezi kostelem a zdí klášterní zahrady s modrou značkou na plácek se sochou sv. J. Nepomuckého (nová kopie), Dál se dáme již bez značek vlevo podle sochy. Projdeme přes parkoviště na křižovatku s Mantovskou ulicí, kterou se dáme vpravo. Vedou zde i značky NS Příroda a lidé a Stodsko. Přejdeme, již opět i se zelenou, po mostě přes Radbuzu a jsme v osadě Mantov. Její jméno zřejmě souvisí s italskou Mantovou, ale jaký ta měla vztah ke klášteru, se již asi nezjistí. Ves byla totiž od počátku v klášterním majetku, uvádí se tak již roku 1272. Nejvíce se ale proslavila těžba černého uhlí od konce 18. století do roku 1924. Na návsi u kapličky se dáme po značkách vpravo a vyjdeme ze vsi podél řeky.

Křížový vrch:

Ze silnice v ohybu odbočují značky NS a zelená vlevo podle potůčku a přes pole a les dojdeme na křižovatku Pod Křížovým vrchem. Na něj nás dovede značka červená. Původní název vrchu byl Vrbina. Ta se uvádí již v roce 1238, kdy ji koupil klášter Chotěšov. Šlo o ves a o hrad. O něm sice zprávy nejsou, ale není to žádná výjimka, že by se o nějakéím hradu nikdy listiny nezmiňovaly. K hradu se váže i pověst, resp. k jeho třech obyvatelkách, bílých pannách. Od roku 1739 zde stál kříž a místo se stalo poutním. Kolem 1750 tu byl postaven kostelík, ovšem po zrušení Josefem II, byl zbořen. Nový kostel s hostincem byl postaven v letech 1859 až 1862, v roce 1931 byla ke kostelu přistavena vyhlídková věž. V roce 1967 obsadila vrch Čs. armáda na protivzdušnou obranu. Vojáci a po ní vandalové vše zdemolovali a tak byla "za opět minut dvanáct" v roce 2004 rekonstruována již jen vyhlídková věž. Z výšky 13 metrů je výhled na Český les, Chotěšov s klášterem a město Stod.

Stod:

Od rozhledny se vrátíme na rozcestí s červenou a pokračujeme po ní rovně dál, tedy k západu. Procházíme přívětivou krajinou s lesíky, potůčky (pak Merklinkou) a rybníčky. V Novém mlýnu se v restauraci v rybářském duchu můžeme občerstvit. Napravo nad námi je lomy rozervaný Šibeniční vrch (380 m). S červenou přejdeme přes říčku a jsme ve Stodu. Ves získal v roce 1235 klášter, takže je starší, jak ale nevíme. Již roku 1315 získal Stod titul městečka a roku 1850 města. Nejzajímavější památkou města je barokní budova staré pošty z roku 1747, ale píše se o ní již roku 1548, takže je jednou z nejstarších pošt u nás. Přejdeme přes Radbuzu a můžeme hned zahnout vpravo, nebo vpravo až na náměstí. V obou případech vejdeme kolem zmíněné stará pošty do Nábřežní ulice. S ní se dostaneme lávce pro pěší, od které pokračujeme podle řeky polní cestou.

Chaloupka na pilíři:

Dostaneme se do ohybu řeky ke zprava ústícímu potůčku. Za ním se k nám připojí modrá značka, se kterou dojdeme do dvojí zákruty řeky. Zde opustíme cyklotrasu a dáme se pěšinou blíže řece, ale jen za sucha, jde se místy travou. Obě cesty se opět spojí u jedné české originality. Nejde o chaloupku na kuří nožce, ale o chaloupku na mostním pilíři. Ten je památkou na most bývalé železniční vlečky a její další běh je možno sledovat zejména do Mantova, ale i na druhou stranu do Stodu. Nedaleko jezu Pančava zhruba v roce 1993 členové Klubu mladých turistů, kteří zde měli tábor, postavili na pilíři tuto chaloupku asi za dva týdny, a vydržela dodnes. Dostat se do ní ale nedoporučujeme hlavně z bezpečnostních důvodů. Chaloupka má však namále, buď spadne sama, nebo se zboří a na jejím místě povede lávka.

Cíl - Chotěšov:

Pokračujeme po modré po břehu Radbuzy ke klášteru a podle ohradních zdi zahrady ke kostelu a obecnímu úřadu, do našeho cíle.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším místem je Křížový vrch 487 metrů, nejnižší je most přes Radbuzu v Chotěšově 327 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je necelých 220 metrů, takže jde vcelku o nenáročný výlet s jedním výraznějším stoupáním.

 

 

 

 

Stará pošta ve Stodu.
Klášter Chotěšov.
Kaple na vrcholu Křížového vrchu.
Chaloupka na mostním pilíři u Chotěšova.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků