Město Králíky a jeho nejbližší okolí - Rozhledna Val, vrch Vyhlídka, Vojenské muzeum.

Počátky města Králíky jakoby se nám halily do tmy. První zmínka z roku 1367 hovoří o "horách v Králicích", ovšem myšleno jsou nějaké doly v místě zvaném Králíky. Kdyby šlo o ves či dokonce město, snad by se to zmínilo, skromní byli naše předci nejen v životních potřebách, ale asi i na množství inkoustu. Králíky jsou pak doloženy až v roce 1568. Roku 1577 je koupil Zdeněk z Valdštejna a tak se z nich stalo středisko panství. Vybudovaly se zámek, fara, protestantská modlitebna (v roce 1610 přestavěná na kostel sv. Michaela Archanděla), náměstí a Králíky získaly i významná privilegia. Město vyhořelo v roce 1708 a zámek již nebyl obnoven, ale staveniště koupili měšťané.

Start - klášter:

Výlet začneme na kralickém náměstí, které je kousek od vlakového i autobusového nádraží. Můžeme se zamyslet nad tím, že náměstí mohlo v původní renesanční podobě připomínat třeba náměstí v Novém Městě nad Metují nebo v Telči. Ale jak bylo řečeno, požáry ho devastovaly, a vždy noví stavitelé chtěli "moderní" domy. Dnes je proto většina objektů v podobě z 19. století. Vydejme se ale na výlet, a to po zelené Hraběcí cestě a žluté. Projdeme ulicí Valdštejnovou, Karla Čapka, Sadovou a V Aleji. A již míříme k největší dominantě okolí města, ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč s kostelem Nanebevzetí P. Marie. Za výstavbu děkujeme zdejšímu rodákovi, královéhradeckému biskupovi Tobiáši Janu Beckerovi (1649 až 1710), který nechal areál zbudovat v letech 1696 až 1710 jako hlavní poutní místo královéhradecké diecéze.

Rozhledna Val:

Po prohlídce kláštera se vydáme po žluté značce kolem hřbitova a hotelu Kačenka na rozhlednu Val. Název vrchu (789 m) dává připomenout nějaké, snad vojenské opevnění, ale nejsou zde po něm žádné stopy. Roku 2003 zde však byla postavena jižně od vrcholu železná rozhledna, vysoká 34 metrů. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 22 metrů jsou vidět Králický Sněžník, Hrubý Jeseník, Hanušovickou vrchovinu, Orlické hory, Bystřické hory a i Kladská kotlina.

Vyhlídka:

Od rozhledny se vrátíme ke Kačence a dáme se po silnici do Králík, tedy severně. Ale jen kousek, u Staré školy odbočíme vlevo na vyjetou cestu, kterou si zkrátíme serpentinu a navíc uvidíme pěkné dřevěné chaloupky. Dostaneme se na silnici v prudké zatáčce, ale hned za ní opět odbočíme vlevo na další vyjetou cestu. Tou se podle potůčku dostaneme k další zatáčce silnice, po které se ale dáme vpravo. Asi po 10 metrech se dostaneme k rozcestí cyklotras, kde odbočíme vlevo podle trasy 6272. Přejdeme přes potůček a začneme stoupat strání vrchu Vyhlídka (737 m). Pokud máme zájem, z vrcholu, sice trochu zarostlého, je skutečně pěkný výhled.

Veselka:

Pokud nejdeme na vrchol, projdeme lesíkem se starým lomem a přijdeme do sedla s protější výšinou Veselka (720 m). Zahneme tady vlevo a jdeme na onu Veselku. Nebude to ale svatba, ale objevíme zde první z dnes navštívených pevnostních objektů, které jsme budovali pro ochranu přes Němci přes 2. světovou válkou. Zdejší objekt sice nepatří k největším, ale jde o jediný srub svého typu v našem opevnění, o izolovanou dělostřeleckou pozorovatelnu „Utržený“. Jde zde také o unikát posledního pancéřového zvonu v Králické oblasti a ještě se tu zachovaly pancéřové dveře nebo nádrže na vodu. Máme i dnes odsud široký výhled do okolí, a to až na Králický Sněžník a Hrubý Jeseník. Pozorovatelna je zpřístupněna Klubem přátel československého opevnění.

U Nádraží:

Od pozorovatelny se dáme vpravo luční cestou a podle aleje klesneme na silničku k vodojemu (vpravo). My se ale po ní dáme vlevo a dojdeme na okraj lesíku. Do pole po levici vede krátká vyjetá cesta k jednomu z řopíků, ale aby nám to nebylo málo, další je hned na okraji lesa vpravo. Jinak dojdeme na silnici 312, po které se dáme vpravo. Projdeme lesem a v zatáčce vlevo je pole. Zde se dáme skoro rovně po jeho pravém okraji, tedy i po kraji lesa. Dojdeme k vlakové stanici Červený potok, kde přejdeme přes kolej a zahneme vlevo. A zde narazíme na pěchotní srub U nádraží, který Klub přátel armády upravil jako muzeum.

Vojenské muzeum:

Pro pokračování se vrátíme na hlavní silnici, po které jdeme směrem na Králíky. Po obou stranách od nás jsou další pevnostní objekty, až dojdeme ke dvojici řopíků po naší levici, skrytých ale v zeleni. Zde narazíme na značky NS Vojenské historie. Dáme se po nich vpravo a ve stoupání máme po pravici odbočku na malé kolečko s dělostřeleckým srubem "Na svahu" a dělostřeleckou věží "Na kotě". Můžeme si kolečko projít, a pak pokračujeme rovně až na rozcestí s červenou značkou. Dáme se zde vpravo a staneme u Vojenského muzea Králíky. Zde si prohlédneme ukázky různých zbraní a munice, vojenské výstroje apod. Venku uvidíme tanky, samohybná děla, obrněné transportéry, různá děla a vozidla, výčet je dlouhý. Další pevnostní objekty jsou i zde v blízkosti muzea.

Cíl - Králíky:

Od muzea se kousek vrátíme po červené, ale u dopravní společnosti zahneme po silnici vpravo s cyklotrasou 4361. Mineme řado nových domků a před posledním po pravici další bunkr. Tím jsme dokončili naši dnešní nabídku pevností, je jich v Kralické oblasti skoro 250. Jdeme stále rovně Pivovarskou ulicí, která nás dovede na kralické náměstí, do cíle.

Trasa měří 14 kilometrů, ale záleží na tom, kolik jsme ušli po různých odbočkách, může to totiž pak být i více. Nejvyšším bodem je rozhledna Val se 790 metry, nejnižším místem je mostek přes Kralický potok těsně před cílem 557 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 360 metrů, takže jde jen o mírně náročnější výlet po stránce fyzické.

 

Výhled z rozhledny Val.
Výhled na Králíky.
Pěchotní srub U nádraží.
Betonová hranice.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků