Výlet v Krušných horách - Velký rybník, Sadov, Hájek, Obora.

Dnešní výlet bude trochu odlišný, nebudou totiž žádné hory, ani hrady, ale vstoupíme do jedné z našich největších obor u obce Hájek. Také necháme na vás, kde chcete začít, my budeme vycházet od vlakové stanice Velký Rybník, ale dá se nastoupit na jiných místech, konkrétně ve stanicích Sadov-Podlesí a Sadov, či od Obecního úřadu Hájek. Pak jen stačí postupovat podle popisu trati z prostředku.

Velký Rybník:

Ves se uvádí poprvé v roce 1585, ale vlastně šlo o rozptýlená hospodářství a jeden velký šafářský dvůr. Starý katastr byl ale jiný, na jih se táhl až z Vitickému dvoru, naopak k východu končil Sadovským potokem. Dnes patří ves pod Hroznětín, který leží 2 až 2,5 km severně. Zajímavostí je zde minipivovar U Hastrmana s pivem Velkorybnickým Hastrmanem. Vlastní Velký rybník má rozlohu 52 ha.

Start - Sadov:

Výlet začneme u železniční zastávky Velký Rybník na trati Karlovy Vary - Merklín. Od budky se dáme na silnici směrem k rybníku a po ní vlevo. Jdeme tedy podél břehu rybníka až k přejezdu, kde natrefíme na žlutou značku. Po té přejdeme přes trať a dostaneme se údolí Sadovského potoka a k rybníku Komora. Kousek za ním narazíme na roh obory a jdeme dál podle oplocení. Na jeho konci cesta vpravo vede k železniční zastávce Sadov - Podlesí, jak jsme se zmínili na začátku. Dál pokračujeme po značkách a kolem rybníčků do Sadova. Na jeho okraji před viaduktem, když odbočíme vpravo, dostaneme se zase k zmíněné zastávce Sadov. Ves se uvádí poprvé v roce 1523, pozdně barokní obecní kaple je z roku 1788. Přes viadukt a pak kolem pošty dojdeme na křižovatku se silnicí na Karlovy Vary, ale dáme se dál bez značky právě s KV za zády, tedy vlevo.

Hájek:

Po silnici mineme skládku odpadů, přejdeme přes koleje a jsme u osady Konkordie. Za ní, mezi autobusovými zastávkami na levé a pravé straně silnice, odbočíme vlevo na místní komunikaci. Vystoupáme lesem až na kraj louky, po něm vpravo a pak vlevo ke skupině domků (Liščí díra). Když zde obejdeme zahrady napravo od nich, dostaneme se ke skalkám s výhledem. Jinak pokračujeme po komunikaci vpravo do středu obce Hájek. Ten se uvádí poprvé v roce 1409, byl i samostatným sídlem panství, např. v roce 1586 Kryštof Hoffmann z Mnichova na Hájku. Hájek býval někdy i městečkem se svými právy, uváděno bylo tak poprvé k roku 1481. Pokud jde o panská sídla, starší tvrz stála za knihovnou a obecním úřadem, mladší asi v již zaniklém dvoře, kde dnes stojí hospoda. Obě místa mineme a již míříme k bráně obory.

Obora:

Obora o rozloze 418 ha byla založena v roce 1969 a je rozdělena na tři samostatné části pro chov divokých prasat, muflonů a daňků. My se do obory dostaneme po veřejnosti přístupné naučné stezce s informačními tabulemi, posezeními a podobně. Po značkách mineme také loveckou chatu a jdeme lesy, přes louky i kolem rybníků Plamínek a Ztracený. Když se chováme tiše, snad nějakou zvěř uvidíme. Oboru opustíme na protější straně, kde značky končí. Za branou jdeme ještě asi 400 metrů stále podle plotu a pak na křižovatce uhneme vpravo.

Cíl - Velký Rybník:

Po silnici míjíme krajinu zbrázděnou těžbou a dojdeme přímo na okraj těžební jámy. Obejdeme ji zleva a dostaneme se na lesní konec místní komunikace s domky a se značkami cyklotrasy 2012. Jdeme tedy dál po nich, v našem směru ale stále rovně. Cesta se uhne vpravo a dojdeme k železniční trati, kde na prvním silničním přejezdu přes ní přejdeme a hned se dáme vlevo. A pak podél kolejí a s rybníkem po pravici dojdeme do cíle u vlakové zastávky.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je výstupní brána z obory Hájek 505 metrů a nejnižším křižovatka v Sadově na karlovarské silnici 399 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je pouhých 177 metrů, takže jde vcelku o fyzicky nenáročný výlet.

 

Velký rybník.
Rybník v oboře Hájek.
Obora Hájek.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků