Výlet v Českém ráji po hradech - Kumburk, Bradlec, Zboží, Újezdec.

Hrady jsou jednou z nejnavštěvovanějších cílů v naší republice, však jich máme stovky. Ale přesto jsou některé, které jsou výjimečnější, ale k tomu abychom se dopracovali k meritu myšlenky dnešního výletu, zabrousíme do hradů párových. Nejznámější jsou jednoznačně Žebrák a Točník, od sebe vzdáleni přímou čarou asi 550 metrů. Méně známá je třeba dvojice Zlenic Hlásky a Čtyřkol s 240 metry a dokonce skalní tvrze v Horní Vidimi jen 140 metrů. My jsme ale nyní v Českém ráji, a tady máme takto dva blízké hrady, mnohými spojovanými jako dvojice, Kumburk a Bradlec. Ty jsou od sebe daleko víc, 2,2 kilometrů. Na ně se dnes podíváme a začneme v Bradlecké Lhotě, nejlépe přístupné vsi v oblasti naší dvojice.

Bradlecká Lhota:

Ves Bradlecká Lhota se poprvé uvádí v roce 1395 jako Lhota Hrnčířská, ale již roku 1560 jako Lhota Bradlecká. V roce 1624 ves daroval Albrecht z Valdštejna jezuitské koleji v Jičíně a tím k jejich panství Miličeves. Z památek bychom mohli zmínit bývalou rychtu a vodní mlýn.

Start - Matlov:

Výlet začneme u autobusové zastávky, kam jezdí autobusy z Jičína a Semil. Stojí zde pěkné sousoší Korunování Panny Marie z roku 1850. Od turistického rozcestníku se vydáme po zelené směrem na Lomnici nad Popelkou, tedy na sever. Se značkou zahneme vpravo a kolem koupaliště dojdeme do místní části Matlov.

Bradlec:

Pak vstoupíme do lesa v údolí Zlatnického potoka a po chvíli začneme strání stoupat ke hradu Bradlec. Při stavbě hradu byla využita vrcholová skaliska, ale i tak hrad nebyl veliký. Stála tu hranolová věž a menším palácem a nádvořím. Na protější straně hradu stála další budova s polokruhovou baštou. Kolem hradu obíhaly hradby s menšími stavbami a branami. Hrad je znám od roku 1322 a jeho konec nastal po roce 1543, kdy byl připojen ke Kumburku.

Pod Kumburkem:

Sestoupíme z hradu na rozcestník, odkud pokračujeme po modré a žluté směr Klepanda. Dostaneme se na silnici od Újezdce (vpravo) a za zatáčkou odbočíme na lesní cestu kolmo vpravo. Projdeme přes vcelku nenápadnou výšinu, na konci cesty zahneme vlevo a jsme na silnici s červenou značkou. Ta nás dovede na rozcestí pod Kumburkem.

Kumburk:

Vystoupáme na hrad, kterému bylo v poslední době věnováno mnoho prostředků i práce. Je to vidět na první pohled - různé dostavby zdí, vyhlídka apod. Vnitřní hrad byl obklopen třemi pásy hradeb, které ale vznikaly postupně. Však také hrad byl dlouho obýván, snad vznikl ve stejné době jako Bradlec, je uváděn v roce 1325. Hrad stál asi v perfektním stavu do roku 1658, kdy již nebyl středem panství, ale mohl se stát opěrným bodem nepřítel, různých band a podobně, tak byl úmyslně pobořen. Stejně tak skončilo více hradů, ať ro byl mohutný hrad Veliš, tak i třeba Houska. Pro svou dominantní polohu byl častým cílem návštěvníků již od 19. století, jmenujme například K. H Máchu.

Zboží:

Po prohlídce hradu začneme klesat, ale jen na okraj vykáceného lesa těsně pod hradbami, kde odbočíme vpravo na neznačenou cestu. Ta hrad obíhá a postupně klesá až do osady Zboží. Ves se uvádí v roce 1542, dochovaly se zde některé lidové stavby, zejména chalupa čp. 46, ale i pěkný sloup se sochou P. Marie Immaculaty. Bohužel, ani jednu památku z nich nemáme po trase. My ještě horní části jdeme podle plotu velkého pozemku a za ním zahneme vpravo a za posledními objekty v zatáčce napravo vidíme pěkný kamenný kříž s Kristem i P. Marií ve výklenku. Pak opět začneme klesat po kraji lesa a pak lesem na horní konec velké louky nad osadou Chloumek.

Újezdec:

Na kraji louky nad nejvyšším domkem Chloumku zahneme vpravo a jdeme rovně, mírně se stočíme podle terénu vpravo, a když ujdeme od Chloumku asi 650 metrů, zahneme kolmo vlevo. Přejdeme přes úzké údolíčko, protneme lesní silnici a klikatou cestou sejdeme do Újezdce. Nyní jsme přímo pod Bradlecem. Újezdec se uvádí v roce 1607 na panství Kumburku, Bradlec byl již pustý. Zachované chalupy jsou zásluhou toho, že od roku 2004 je zde vesnická památková zóna, příkladná je třeba chalupa čp. 6 (za kapličkou vpravo je stráni). Níže v prudké zatáčce cesty se k nám připojí zprava žlutá z Bradlece. Po pár metrech však odbočí vlevo, ale my jdeme dál po silnici a v dalším zákrutu uhneme vpravo a o dvou domků vlevo do lesa,

Střelnice:

Lesem klesneme asi 300 metrů a dostaneme se do krátkého údolíčka. Jde ale o geologickou zajímavost, protože tady procházíme vyvřelou žílou, která se táhne v délce asi 2,5 kilometru od Bradlecké Lhoty až do stráně nad Lhání. Žíla byla v některých místech v minulosti vytěžena, jak se můžeme přesvědčit, když vystoupáme na výšinku po pravé ruce. Sejdeme dál na okraj lesa a přejdeme přes malé pole. Za ním po levé ruce vidíme val již nepoužívané vojenské střelnice, na jejím druhém konci stojí řídící věž. Střelnice sloužila vojákům již za 1. republiky.

Cíl - Bradlecká Lhota:

Od střelnice se přes pole odkloníme vpravo a dojdeme do dolní části Bradlecké Lhoty na křižovatku se sochou P. Marie z roku 1850. Sešli jsme se tu i s modrou značkou, ale tu nebudeme sledovat, po silnici se dáme vpravo. Mineme po levici zmíněný mlýn, obecní úřad, budovu školy sw pamětní deskou, hasičskou zbojnici a jsme v cíli.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je hrad Kumburk 642 metrů, Bradlec má 542 metrů, nejnižším místem je dolní část Bradlecké Lhoty 330 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 380 metrů, takže jde po stránce fyzické o mírně náročný výlet.

 

Výhled z Kumburku.
Kumburk.
Chaloupka Újezdec.
Bradlec.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků