Cesta za hranice Českého Švýcarska - Mikulášovice, Saupsdorf, Wachberg, Weissberg.
Šluknovský výběžek je znám svými rozhlednami, mezi kterými je i Tanečnice. Na tu se chodí převážně s Mikulášovic, ale již méně je známo, že vlastně ve stejné vzdálenosti od Mikulášovic jsou další dvě významaná rozhledová místa. Má to ale jeden háček, že jsou za hranicemi v Sasku. Dnes jsou hranice otevřené, takže není problém se na ně z Mikulášovic vypravit.
Mikulášovice:
Město Mikulášovice je u nás známé zejména výrobou nožů, potažmo asi nejvíc slavnou "rybičkou". Výroba nožů se ve městě započala ve velkém roku 1794 a u kolébky stál podnikatel Ignaz Rösler. Jeho rodina podnik vedla do poloviny 20. století. Souběžně ve městě vyrostly i další podniky s podobným sortimentem, v roce 1955 byly ale spojeny do jedno národního podniku Mikov. Ten tu působí dodnes a má zde i vlastní muzeum.
Start - Zlodějská cesta:
Výlet začneme na vlakové stanice "Mikulášovice střed" (jsou zde celkem 3 vlakové stanice), kam jezdí vlaky z Rumburku. Ve středu města staví autobusy z Varnsdorfu a Rumburku do Dolní Poustevny. Vyjdeme před stanici a dáme se vlevo, značky tu žádné nejsou. Na první křižovatce zahneme opět vlevo, přejdeme přes koleje a za dřevěnou boudou u sloupu elektrického vedení zahneme vlevo na luční cestu. Ta nás dovede k potoku a pak podle lesa na výšinu Hůrka (492 m). Tady se stočíme vlevo a na pokraji lesa narazíme na modře značkou Zlodějskou cestu.
Saupsdorf:
Od rozcestníku na Zlodějské cestě se dáme po zelené na státní hranici a Wachberg. Zde na křižovatce opustíme české značení a budeme postupovat dál podle značkách německých. Zahneme tedy tady po modré vpravo a asi po 600 metrech se dostaneme ke křižovatce s turistickým posezením a žlutou odbočkou vlevo. Dáme se po ní k přístřešku a Saupsdorfblick (Saupsdorfská vyhlídka). Žlutá dál se trochu motá lesem, ale pak klesne na okraj luk, opět s širokým výhledem. A pak již po žluté dojdeme do středu obce Saupsdorfu. Tato ves ve své nejstarší historii patřila k Čechám Berkům z Dubé. V roce 1451 ji získali Wettigové, později se proslavila těžbou vápence. Zdejší kostel je z roku 1842.
Wachberg:
Na hlavní silnici se chytíme červené značky a po cestě na druhé straně kostela vystoupáme na Wachberg (Strážný vrch), lidově zvaný Švýcarská koruna. První horská bouda zde stávala ji v roce 1851 i s rozhlednou, ale hlavní rozmach nastal až s vybudováním železnice do Sebnitzu a splavněním Labe od Drážďan do Bad Schandau. Budova byla několikrát rozšiřována a modernizovaná, naposledy v roce 2016. Bouda nabízí občerstvení i ubytování, a i když tu rozhledna tu není, skvělé výhledy jsou z teras a vyhlídek kolem boudy.
Pod Weissbergem:
Vrchol opouštíme po červené a modré východním směrem. Dostaneme se opět do blízkosti státních hranic až na křižovatku u přechodu Mikulášovice-Hinterhermsdorf. Tady se k nám přidá zleva žlutá a tak vpravo se všemi značkami dojdeme pod Weissberg.
Weissberg:
Vystoupáme na vrchol, kde stojí rozhledna. Na počátku 19. století, kdy se začala rozvíjet turistika, byl vrch holý. Později zarostl a byla snaha vybudovat rozhlednu. Jenže se nenašly prostředky, a tak první rozhlednu (špak) tu po roce 1950 vybudovali vojáci. Dnešní rozhledna je z roku 2000 a nahoru nás čeká 173 schodů, ovšem výhled je úžasný. Vidíme celé Česko-Saské Švýcarsko, Königstein, Lilienstein, Lužické hory s Luží a hory v Lužici s Czornebohem, při dobré viditelnosti i Jizerské hory a i Krkonoše, Milešovku atd. Pod věži je přístřešek.
Koupaliště:
Od vrcholu se dáme po známé žluté, přejdeme státní hranici a dostaneme se na křižovatku u Hančova vrchu. Zde se dáme vlevo po modré po nám již známé Zlodějské cestě. Na ní na rozcestníku I. odbočíme vpravo po zelené do Mikulášovic. Na okraji města upozorníme ještě na pěkné koupaliště.
Cíl - Mikulášovice:
Za přejezdem přes železnici projdeme kolem stromoví a hned v první proluce, u dvojité břízy, odbočíme vlevo na pěšinu. Je to pěkná zkratka k vlaku, jinak dojdeme na rozcestí s dlážděnou ulicí vlevo a již šipky naznačují, že je nádraží tímto směrem.
Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším vrcholem není žádná hora, ale asi překvapivě úsek Zlodějské cesty u Hančova vrchu 514 metrů, nejnižším místem je střed Saupsdorfu s 340 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je poměrně značné, 490 metrů. Výlet je ale veden po pěkných cestách, takže ho lze zařadit do mírně náročných akcí po stránce fyzické.