Po stopách historie v Beskydech - Trávníky, Vizovice, Oškerovy Paseky, Jasenná.

Dnes se vydáme na výlet do okolí Vizovic, do obce Jasenná. Tato ves v horách byla poprvé uváděna v roce 1468, v roce 1548 byla již farní obcí, patřící k vizovickému klášteru. Pokud jde o živobytí, bylo rozšířeno salašnictví s ovečkami, bačou, valachem a hoňákem. V 18. století zde sídlil portášský sbor s fojtem Mikuláštíkem v čele, na památku tu má sochu Portáše z roku 1941. Mikuláštíkovo fojtství z roku 1748 je zachovalou roubenou patrovou budovou s pavlačí v průčelí. Dnes je v ní skanzen s expozicí o historii obce a doklady o vesnickém životu zde na horách. Sousední farní barokní kostel sv. Maří Magdalény je z roku 1672 a s věží z roku 1732. Empírový evangelický kostel byl postaven v letech 1833 až 1836, věž byla přistavena v roce 1861, po povodni v roce 1939 byl v roce 1952 přestavěn. Zajímavé jsou i domy čp. 51 a 153.

Do Jasenné se dostaneme po silnici 69 z Vizovic (6 km) do Vsetína (12 km). Autobusy sem jezdí ze Zlína, Rožnova pod Radhoštěm, Ostravy, Vsetína i Luhačovic.

Start - Trávníky:

Výlet začneme u rozcestníku vedle Mikuláštíkova fojtství. Prochází tudy NS Portášská, po které se vydáme na Oškerovy Paseky. Jdeme kus po hlavní silnici a u dřevěnky s pěknou roubenou stodolou odbočíme vlevo. Mineme i pěkný sklípek s roubenou nadstavbou a mimo značku si dáme menší zkratku odbočením vpravo. Po přejití potoka jsme opět na silnici i se značkami. Silnice se pak vine v serpentinách lesem, vystoupá do sedla a pak klesne do rozptýlené osady Trávníky se staveními rozhozenými po stráních údolíček nad potůčky.

Oškerovy Paseky:

Za osadou vystoupáme na nízký hřeben, kde se k nám zprava připojí červená značka. Po ní se pak dostaneme vlevo do osady Oškerovy Paseky. Jde o velmi pěkné místo s výhledy zejména západním a severním směrem na oblast Všeminska a na Hostýnské vrchy. Dominantou tu ale je pomníček rodiny Oškerových. Tehdy byly mnozí obyvatelé horských chalup zapojeni do partyzánského odporu proti Němcům, konkrétně zde 16letý Alois, syn místního pasekáře, byl spojkou partyzánských skupin. V dubnu byl zatčen i s celou rodinou a po drastických výsleších a vyhrožování smrtí celé jeho rodině prozradil informace o partyzánech v Prlově. Tam došlo k vraždění, které nepřežilo 21 lidí. Celá rodina Oškerových, i když jim za Aloisovu zradu byl slíben život, byla ve Vizovicích popravena.

Syrákov:

Nyní se po červené vrátíme nad Trávníky, ale pokračujeme dál na rozcestí Syrákov, kde po žluté odbočíme vpravo do osady Syrákov. Ta stojí v sedle, kterým prochází výše zmíněná silnice z Vizovic do Vsetína. Stojí tu motorest, takže je tu možnost občerstvení.

Ostrovní altánek:

Pokračujeme bez značek po silnici směr Vsetín, projdeme lesem a u prvního domku odbočíme vpravo. Obejdeme malý rybníček a za domky zahneme vpravo a loukou vystoupáme k lesu. Jdeme kousek po jeho okraji, a pak pokračujeme rovně lesem a za ním klesneme loukou k potoku Syrákovka. Zde se na boční silnici setkáme se zelenou značkou a NS Kobzáňův chodník. Po nich zahneme prudce vpravo a kolem dvou usedlostí dojdeme k Švehlově hájence na okraji lesa. Za ní projdeme kolem parkoviště k malému rybníčku s ostrůvkem. Na něj se dostaneme po můstku a můžeme si zde odpočinout v altánku.

Vartovna:

Pokračujeme dál po značkách a ve výstupu po hřebeni dojdeme ke Švehlově srubu, který za 2. sv. války sloužil partyzánům jako úkryt. Pak se dostaneme na silničku, a tou vystoupáme na vrchol Vartovny (651 m) s 37 metrů vysokou rozhlednou. Ta byla postavena v roce 2009 podle návrhu architekta Ivana Bergmanna. Z vrcholu je možno spatřit Zlín a Vizovickou vrchovinu, Javorníky, Hostýnské a Vsetínské vrchy, Chřiby, Beskydy a Malou Fatru.

Cíl - Jasenná:

Od rozhledny se dáme stejnou cestou, jakou jsme přišli, ale jen k rozcestníku Pod Vartovnou. Zde odbočíme vlevo po žluté a NS Portášská, které nás povedou 1,5 kilometrů na rozcestí. Tady se značky rozdělí a my se dáme vlevo po zelené NS. Následně s ní po hřebeni klesáme stále až k Mikuláštíkovu fojtství.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je samozřejmě Vartovna 651 metrů, nejnižším start a cíl s 382 metry nad mořem, Celkové převýšení na trase je 510 metrů, což je asi pro někoho velmi namáhavé, ale jsme v horách, kde se s tím tak trochu počítá.

 

Altán Liptál.
Výhled z Vartovny.
Rozhledna Vartovna.
Pomníček Oškerovy Paseky.
Mikuláštíkovo fojtství.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků