Jizerské hory - popis.

Názvosloví hora a kopců je jedna věc, ale jak to lidé cítí, již druhá. K Jizerským horám se tak klidně připojí i Ještěd, i když ten patříval k Lužickým horám, dnes je hodnocen samostatně. Jde o výrazný horský hřeben dlouhý necelých 30 km, od Jitravského sedla po Malou Skálu, resp. Panteon. My se ale vydáme na nejvyšší bod, samotný Ještěd.

 Na Ještěd jezdí lanovka, ale tu si necháme na příště, dnes půjdeme pěšky. Městskou dopravou nebo autem dojedeme na úpatí Ještědu do Horního Hanychova (Odkaz), kde pod parkovištěm s informačním centrem je rozcestí turistických značek. Využijeme obě trasy, modrou i červenou, protože po jedné půjdeme tam a druhou se vrátíme. Můžeme si hodit korunou - zvítězila červená. Dále se tedy doleva po červené a zelené, mineme nástupní místo na lanovku a pozvolným stoupáním se dostaneme na rozcestí, kdy zelená vede přímo, červená vpravo, ta je jednodušší. Ovšem po zelené dojdeme k Panskému lomu, v jehož jícnu dojdeme k Hanychovské jeskyni. Ta je uzavřená, takže si prohlédneme lomové stěny. Po žluté opět dojdeme na naši červenou a za chvilku jsme na Pláních (Odkaz). Zdejší turistická chata láká k občerstvení, tak nezaváháme a jdeme dovnitř.

 Ze spleti turistických cest si musíme vybrat tu správnou, červenou a žlutou severním směrem, to je směr Ještěd. Na cestě spatříme několik skalek a za chvilku staneme na Černém kopci. Tady končí jeden z velkých vleků Ještědu a my kráčíme dál hřebenovkou kolem dalšího vleku a po chvíli jsme již na velkém parkovišti a vrchol s věží a hotelem máme přímo před sebou.

 Ještědská věž (Odkaz) je tak známý objekt, že ho představovat asi nemá smysl, ale když jsme tu poprvé, určitě nás nadchne. Ostatně místo vás nadchne, i když tu budete podesáté. Na silnici těsně pod vrcholem je rozcestí značek, dáme se po modré a červené severním směrem, je to ale pěkný sešup. Za chvíli se červená odpojí a jdeme již v poklidu jen po modré. Dojdeme do horního Hanychova a za chvilku jsme na rozcestí, kde jsme si házeli korunou. Celá trasa měří9 km, ale má značné převýšení, skoro 500 metrů. Asi si myslíte, že jste měli jet lanovkou, to jsme ale řekli, že příště. Tak zdrávi došli.

Petr Randus

Ještěd.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků