Českou Lípou po památkách, sídlištěm i okolní přírodou - Stará Lípa, Špičák, Vodní hrad.

Dnes se vydáme za tzv. městskou turistikou do České Lípy. Toto město i se svými obyvateli a podnikateli na Ploučnici udělalo pro rozvoj turistiky v posledních letech mnoho. Město má pěkné cyklotrasy, vyznačeno je mnoho turistických tras, otevřel se zdejší vodní hrad, archeologické muzeum Šatlava, veřejné akvárium, vlastivědné muzeum prochází velkou rekonstrukcí (2021) a podobně. Ale je tu i zajímavé okolí, takže se vydejme na cestu.

Start - Horka:

Výlet začneme na novém vlakovém nádraží. Pokud jsme sem přijeli autobusem, je hlavní nádraží vedle, pro auta je zde také parkoviště. Od nádražní budovy se dáme vlevo a jdeme až na okraj parku naproti Domu lékařů či Pramene. S modrou značkou zde odbočíme vpravo, přejdeme přes bývalé koleje a pokračujeme po okraji autobusového nádraží. Ulici 5. května přejdeme na semaforech a pokračujeme Svárovskou pod silniční most. Za ním na křižovatce přejdeme na červenou značku, se kterou se promotáme Svárovem až na úpatí Hůrky. Na vrcholu je zvláštní stavba, dřevěná vyhlídka. Rozhled je zejména na město za řekou Ploučnicí, Polevský hřeben jako část Českého středohoří, a dále Klíč a panorama Lužických hor.

Lesní hřbitov:

Vrátíme se na Svárov a pokračujeme po červené značce k zahrádkářské kolonii, dál na okraj Nového Žizníkova a k Žizníkovskému rybníku. Ten obejdeme po naučné stezce a po červené loukami a lesy se dostaneme až k dřevěnému kříži. Kus za ním pak vstoupíme do širokého průseku s dráty a sloupy vysokého vedení. Zde asi v polovině průseku zahneme prudce vlevo a projdeme lesem na silnici u autobusové zastávky Česká Lípa - Lesní hřbitov. Ono nejde o pravý lesní hřbitov, jak ho zde v kraji známe z Nového Boru a Provodína, ale že je hřbitov uprostřed lesa. K odbočce ke hřbitovu se dostaneme asi po 400 metrech silnici, když po ní půjdeme vlevo.

Žizníkov:

Po prohlídce hřbitova jdeme dál Žizníkovem, který se uvádí počátkem 15. století, ale k České Lípě patří natrvalo od roku 1976. Dochovalo se tu několik dřevěných staveb, pokud jde o další památky, pěkná je i neslohová kaplička Antonína Paduánského. K ní přijdeme, když mineme po levici malý rybníček a v krátkém klesání pak zahneme vlevo. Na následné hlavní křižovatce se můžeme občerstvit v restauraci U Kerama.

Cyklostezka:

Od Kerama pokračujeme silničkou vsí, ne k hlavní silnici. Po levici máme dvě zalesněné výšiny, po pravici řadu domků a za nimi Ploučnici. Ta zde tvoří meandry a je to i plocha, kde se rozlévá voda při povodních, takže město pod nimi je tak částečně chráněno. Křižovatku se zastávkou autobusu "Žizníkovský rybník" projdeme rovně a v následujícím lesíku se dostaneme do prudké zatáčky vlevo. Tady silnici opustíme a zahneme do pravé ze dvou odbočujících cest po pravici. Jdeme lesem a pod vysokým vedením se stočíme mírně vlevo a dostaneme se na cyklostezku. Tady kdysi vedla železnice, což jde stále trochu poznat, jen se stačí dobře dívat. Po cyklostezce se dáme vpravo, po kovovém mostu přejdeme přes Ploučnici a před bývalým drážním domkem odbočíme vlevo na hlavní silnici č. 262.

Stará Lípa:

Po silnici jdeme vpravo (směr Zákupy) asi jen 50 metrů a odbočíme na silničku vlevo. Cesta vpravo je zatarasená, ale my stejně jdeme tou levou. Na dalším rozbočení se dáme cestou opět vlevo a po okraji lesa vystoupáme na hřeben. Pokračujeme dál po okraji lesa, jen s tím vědomím, že podle dávné tradice právě v těchto místech stávalo snad malé hradiště, zárodek budoucí České Lípy. Ovšem je nutno dodat, že se pohybujeme v době, ze které se nedochovaly žádné písemné zprávy, a navíc se tu archeologický průzkum ještě neprováděl. Na druhou stranu, na každém šprochu… a to pod námi je Stará Lípa. Není to podezřelé?

Špičák:

Po okraji lesa a kolem domků v horní části Liberecké ulice se dostaneme na křižovatku s červenou značkou E10. Je to také první českolipská cyklostezka do Písečné. Při rozhledu k východu máme dominantami Tisový vrch a Ralsko, po značce se dáme vlevo a dojdeme k prvním domům největšího českolipského sídliště Špičák. Žije zde podle odhadu na 10 tisíc lidí, čtvrtina celého města.

Svatý Kříž:

Spolu s červenou na okraji sídliště zahneme vlevo ulicí Pod Špičákem, na první křižovatce odbočíme vpravo do ulice U Nemocnice. Na jejím konci pod Albertem (vpravo) přejdeme přes silnici a parčíkem pod školním stadiónem (vpravo) se dostaneme ke hřbitovu a k obřadní síní. Zde zahneme vlevo a sejdeme ke kostelu sv. Kříže. Jde o poměrně zachovalý gotický kostel, uváděný v roce 1385.

Vodní hrad:

Od kostela podejdeme silnici na mostě a hned vlevo přejdeme na chodníček vedoucí podle silničního náspu. Mineme parkoviště a kolem boku domu se dostaneme na plácek před lipským hradem. Po pravici třetím objektem je Červený dům, vynikající renesanční stavba z roku 1583. Proti němu je vidět brána do hradu. Vstupenky se prodávají v Centru textilního tisku, což je budova přímo u Červeného domu. Hrad má dlouhou historii od 12. století a prošel mnohými přestavbami a destrukcemi. Po hradu se také psal známý Jindřich z Lipé, který za Jana Lucemburského byl čelním představitelem české moci v Čechách.

Kovová lávka:

Od centra tisku pokračujeme podle parkánu do průjezdu Růžového domu (kdysi kartounka, nyní síla úřadů a MP), mineme pěknou fontánu a obejdeme OD Andy. Po přechodu na semaforech přejdeme silnici a dáme se trochu vlevo a šikmou pěšinou se dostaneme k zajímavé lávce. Původně šlo o jez z roku 1914, který byl zrušen v roce 1996 a zůstal zachován jako lávka.

Cíl - vlakové nádraží:

Od lávky se na druhém břehu Ploučnice dostaneme na parkoviště před zimním stadiónem a plaveckým bazénem. Přejdeme ho a pokračujeme Wedrichovou ulicí na její konec. Zde zahneme vpravo, přejdeme přes hlavní ulici (Hrnčířská) a parčíkem se dostaneme do Bulharské ulice. Tou jdeme rovně a jsme u vlakového nádraží.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je Horka s 327 metry, nejnižším místem je jezová lávka 244 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 150 metrů, takže jde po stránce fyzické o nenáročný výlet.

 

Vyhlídka Hůrka.
Kaple Žizníkov.
Červený dům.
Hrad v České Lípě.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků