Velké Losiny plné památek a s okolím s přírodními zajímavostmi - Maršíkov, Kamenitý kopec, Černé kameny, Terezín.

Velké Losiny jsou známé asi především upalováním čarodějnic, a to v období, kdy měla římsko-katolická církev monopol na ovládnutí duší i vědomí veškerého obyvatelstva v tehdejším Rakousku, jehož jsme byli součástí. Ale máme tu i lázně, zámek, starou papírnu a poměrně architektonicky významný kostel. A to vše budeme mít možnost při dnešním výletu poznat, a ještě navíc se podíváme do pěkného okolí.

Start - Maršíkov:

Výlet začneme na železniční zastávce Velké Losiny, jen pozor nejde o hlavní železniční stanici Velkých Losin, ta je na jižní straně obce. U hřbitova při silnici je turistický rozcestník, vedou tudy modrá značka a NS Velké Losiny, dáme se po nich vlevo, tedy z obce ven. Prvním zastavením budou u potůčku Švédská boží muka z roku 1650, připomínka napadení faráře E. Albertiho švédskými vojáky v roce 1643. Přejdeme řeku Desnou a jsme v Maršíkově. Ves se uvádí poprvé v roce 1351, někdy po roce 1600 tu vzniklo za Žerotínů jedno z center panství se zámečkem. Později byla budova upravena jako hostinec, dnes jde o budovu u autobusové zastávky (čp. 66). Pokračujeme po značkách a zleva se k nám připojí červená. Hlavním magnetem ve vsi je dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla, postavený roku 1609 na místě starší svatyně, údajně to bylo ze dřeva ze starého kostela ve Velkých Losinách. Kostel je tak jednou z nejstarších roubených staveb na severní Moravě. Dochoval se v původním stavu a jeho genius loci je úžasné.

Kaple s pramenem:

Od kostela se značky stočí vpravo a nad vsí dojdou po silnici ke kapli Nejsvětější Trojice. V 18. stol. tu stála dřevěná kaple, ale ta byla roku 1855 postavená Albertem Kleinem z Wiesenbergu z kamene. Pokud vás zajímá geologie, tak rohové obklady a podhledy jsou z horniny "krupníku", který se těžil v okolí nedalekého Sobotína. Ke kapličce přiléhá dřevěný přístřešek s pramenem.

Kamenitý kopec:

Od kapličky pokračujeme dál po žluté značce. Ta se brzy odpojí od silnice a po hřebeni vystoupá k vysílači. Po hřebeni pak pokračujeme přes sedlou (bod záchrany SU 043) na sousední Kamenitý kopec (616 m), opět s vysílačem. Není odsud kruhový rozhled, ale díky místy s vykácenými stromy máme do okolní krajiny pěkné dílčí výhledy, asi nejlépe z místa právě pod vysílačem. S rodinou Kleinů jsme se setkali u kapličky pod vrchem, zde nechal baron Franze Kleina III. mezi skalami na hřbetu vybudovat štětová cestičku lemovaná vzrostlými buky, říká se proto Baronská cesta.

Černé kameny:

Začneme klesat po značce k Černým kamenům, připomínajícím malé skalní městečko s menším kamenným mořem. Největší je tu téměř 120 metrů dlouhý mrazový srub se svým vlastním "kamenným mořem". Ale je tu spousta dalších menších kamenů a je jen na naši fantazii, co v nich uvidíme. Klesneme na rozcestí Nad Terezínem, kde vlevo zelená vede mimo trasu, na jižní úbočí Kamenného kopce ke geologicky významné lokalitě Granátové skále. O tomto nalezišti byla zmínka na vrcholové tabulce.

Terezín:

Pokračujeme v klesání po zelené značce do Terezína. Ten byl založen v roce 1789 a pojmenován po druhé manželce Ludwiga Antona ze Žerotína, Marii Terezii, rozené von Schrattenbach. Největším areálem v Terezíně jsou Rapotínské sklárny, jejich provoz byl ale ukončen v roce 2008 a dnes zde působí několik menších firem. Po zelené projdeme Terezínem do Zámecké ulice k rozcestníku V Aleji u penzionu U Rady, od kterého pokračujeme po místních značkách. Zahneme tedy vlevo ke koupališti, kam se dostaneme po mostě přes Losinku.

Strážník:

Mineme koupaliště vlevo a rekreační komplex Losinku vpravo a staneme na kraji lesa. Ulice se zde stáčí vlevo, ale my jdeme po chodníčku rovně. Vystoupáme do Ludvíkovského sedla s modrou značkou. Ta nás vpravo dovede na vrchol Strážníku (470 m). Tady stával dnes již bezejmenný strážní hrádek. Nejsou o něm žádné písemné zmínky, ale pozorné oko jistě rozpozná oválnou plošinu hradu a opevnění kolem ní. Po stavbách tu zbytky již nejsou, snad jen v zemi pro archeology, ale lze se domnívat, že hrádek existoval někdy na přelomu 13. a 14. století. Nezachovalo se nic ani z altánu, který zde byl postaven v roce 1840.

Památník čarodějnických procesů:

Modrá značka nás klikatě dovede na úpatí k Losince a podle ní ke vchodu do zámku a do jeho parku. Dále jdeme podle Losinky, přejdeme na její pravý břeh, mineme můstek do Švermovy ulice a dojdeme k dalšímu můstku do ulice U Papírny. Ten přejdeme a po hlavní ulici Rudé armády zahneme vlevo ke vstupu do muzea. U parkoviště zahneme vlevo a Pekařskou dojdeme až k areálu minigolfu. Zde zahneme vpravo a dorazíme k lázním a lázeňskému parku. Procházka po parku může trvat dlouho, takže se spokojíme s tím, že se dáme Lázeňskou ulicí vlevo a proti krytému bazénu zahneme vpravo. Na křižovatce uprostřed parku máme po pravé ruce Památník čarodějnických procesů, kdy v letech 1679 až 1686 skončilo potupnou smrtí 38 lidí.

Cíl - zastávka Velké Losiny:

Od památníku se dáme vpravo na okraj parku do Komenského ulice a zahneme vlevo po zelené značce. Tou se dostaneme ke kostelu a od něho pak po modré na železniční zastávku Velké Losiny.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je Kamenný vrch 616 metrů, nejníže jsme byli v Terezíne na mostě přes Desnou 372 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 370 metrů, takže po stránce fyzické jde jen o středně náročný výlet.

Další výlet v okolí ZDE.

 

Velké Losiny.
Výhled z Kamenitého kopce.
Kostel Maršíkov.
Černé kameny a Baronská cesta.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Další nabídka pobytových balíčků