Výlet Velké Losiny - Turistika v Jeseníkách.

Velké Losiny nejsou jen zámek, lázně a prastará papírna, ale také nabízejí hezké okolí s památkami a hlubokými lesy. Dnes se proto také vydáme na trochu neobvyklý výlet, který nám vše, ale i jiné, jistě toto přinese.

Velké Losiny:

Velké Losiny vznikly ve 13. století při kolonizaci a lokátorem byl zřejmě nějaký Oldřich, protože po něm nesla zpočátku jméno, latinsky Ulrici villa a německy Groß Ullersdorf. Ves se uvádí poprvé roku 1296, v roce 1351 se zde připomíná kostel a fara, ale to neznamená, že zde nemohly být již dříve. Ve 14. století zde také již stála tvrz, zárodek dnešního zámku. Věhlasu si Losiny vydobyly až za Žerotínů, kdy zde byla také založena již zmíněná tiskárna a také lázně. Vedle několika kaplí z památných budov je zde zajímavá bývalá žerotínská sýpka z poloviny 18. století a ještě sousoší Kalvárie z roku 1725.

Start - kostel:

Výlet začneme v lázních u turistického rozcestníku. Dostaneme se sem například od vlakového nádraží Lázeňskou ulicí. Pokud přijedeme autem, můžeme ho ponechat na parkovišti Rudé armády, což je vlastně po cestě od nádraží k lázním. Dáme se po zelené značce směr Studenec Komenského ulicí a dojdeme ke kostelu sv. Jana Křtitele. Ten byl původně dřevěný, ale že šlo o kostel značně veliký, tak když byl v roce 1599 za Jana mladšího ze Žerotína zbořen, z jeho dřeva byly postaveny jiné tři kostely v okolí. A jedním z nich je i Žárová, kam se dnes podíváme. Nový losinský kostel byl pak postaven z kamene a s menšími stavebními úpravami se dochoval dodnes.

Račinka:

Pokračujeme po zelené značce a za chvíli již vystupujeme z obce podle potůčku pod Křížovým vrchem po naší levici. Po 1,7 kilometru, kdy míjíme po naší pravici vrchy Chmelný (553 m) a Chlum (616 m) se zelená odpojí vpravo a my vystoupáme již bez značek do sedla. Z něho pak klesneme potoku Račinka. Zde na silničce narazíme na značky cyklostezky 6196, po kterých se dáme vlevo, tedy podle toku potoka. Údolí je zprvu zalesněné, ale pak i zčásti lučnaté, až se dostaneme k domku vodárny po naší levici. Za ním přejdeme zprava tekoucí Novoveský potok. Zde pozor, za můstkem zahneme vpravo na luční cestu a tou se dostaneme na protější silnici do Žárové.

Žárové:

Do Žárové dojdeme po silnici vpravo. Ves se uvádí poprvé v roce 1355 společně se zdejším rychtářem. Jak jsme se zmínili na začátku, dominantou obce je dřevěný kostel sv. Martina, postavený roku 1611 jako renesanční, ale ještě s gotickými prvky. Stavba se nám dochovala vlastně zcela v původní podobě, jen vnitřní výzdoba je mladší. Nejstarší je obraz sv. Martina ze starého oltáře z roku 1646, kdy kostel po luteránech převzali katolíci.

Pod Lázeňským vrchem:

Po silnici pokračujeme dál až na křižovatku u hasičské zbrojnice s dřevěnou věží. Tady zahneme vlevo podle potoka na lesní cestu. Tou jdeme asi 200 metrů, kde na křižovatce prudce zahneme vlevo. V první zatáčce máme vcelku hezký výhled na ves pod námi a na hory na obzoru. Lesní cesta se dál motá nad loukami svažujícími se k Žárové, ale pak vstoupí zcela do lesa. Tady staneme na nejvyšším místě naší trasy, 586 metrů nad mořem. Skoro po rovině projdeme do údolí s potůčkem a pak již klesáme svahy strání Lázeňského vrchu (729 m). Zde pak projdeme přes jeho úzký hřeben prudkou pravotočivou zatáčkou a dostaneme se do úzkého údolí s dalším potůčkem. Odtud klesáme ještě prudčeji až na silnici u bodu záchrany SU 080 a pod ním na malé parkoviště.

Obora:

Na parkovišti se setkáme s modrou značku, po které se dáme vpravo k wellness hotelu Diana. Ten nabízí ubytování, restauraci, wellness centrum s bazénem a další služby. Za hotelem se rozkládá obora Velké Losiny s Eco parkem. Areál je po dohodě veřejnosti přístupný a je zde možno vidět muflony, daňky, divočáky nebo krmit ovce. Součástí obory jsou i dva rybníky s možností rybaření.

Lázně:

Od hotelu lze pokračovat klesáním lesem pěšinou podle obory, nebo se vrátit na parkoviště a odbočit modrou vpravo. V obou případech se sejdeme k turistickému posezení na kraji. Odtud po silnici klesneme na křižovatku s dřevěným křížem a autobusovou zastávkou "rozcestí k rekr. středisku". Modrá pokračuje silničkou (slepou) se zákazem vjezdu až do lázní. Mineme lázeňský dům Elišku a po levici lázeňský park.

Cíl - Velké Losiny:

Zde lázněmi prochází Lázeňská ulice, na které, jak si jistě pamatujeme, jsme náš výlet začínali.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšší místo jsme zmínili na vestě, start a cíl je naopak místem nejnižším s 393 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 300 metrů, takže jde o vcelku nenáročný výlet.

 

Výhled z hotelu Diana.
Lázně Velké Losiny.
Kostel Velké Losiny.
Kostel Žárové.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků