Osek, město mnoha tváří, které turistům září - Hrad Osek.

Krušné hory nemají název podle toho, že jsou krušné, ale protože se v nich "krušilo", tedy těžilo. Na památky po dávné těžbě se narazí takřka na každém kroku. Jsou to různé jámy, kopečky, ale i díry, štoly, a ještě k tomu památky stavební. Vydejme se proto dnes za historií, ale i přírodou. Jedno z míst, které splňuje většinou turistických podmínek je Osek. Celá aglomerace měří 4 kilometry, tak si je nyní projděme.

Výlet začneme hned u nádraží. Tady totiž leží nejstarší historie města Osek, hradiště. Rozkládá se východně u dolního nádraží a koleje ho zčásti poničily. Prohlídka hradiště skončí asi na tom, že si prohlédnete kousek valu, ono tu stejně nic jiného není. Tak se vydejme dál do města. Jdeme přímo do nádraží a kolem hřbitova a za chvíli jsme mezi domy. první, co nás zaujme je kostel sv. Petra a Pavla. Tady kolem kostela stávala původní ves, než zde byl založen klášter, ale kostel je barokní, ze starší stavby se nedochovalo na první pohled nic.

Pod kostelem jsem narazili na modrou turistickou značku, ta bude naší osou pochodu. Dojdeme ke klášteru, který je přístupný veřejnosti. Najdeme v něm ukázky románské, gotické i barokní architektury, ale pro jeho náročnost se o něm dál nebudeme rozepisovat. V objektu kláštera najdeme i informační centrum. Pokračujeme dál po modré, přejdeme hlavní ulici a jsme v tzv. Novém Oseku, kde si povšimneme chráněného buku a dojdeme k památníku neštěstí na dole Nelson. Dále stoupáme po modré, ale i červené až na rozcestí pod Ryzmburkem, ke hradu vede červená. nevíme přesně, jaká bude situace v době vaší návštěvy, ale před hradem bývá cedule se zákazem vstupu, ale v tu chvíli mnohý zapomene, že umí číst, a tak v nevědomosti vstoupí. Zříceniny hradu však každého ohromí svou velikostí.

Od hradu se budeme vracet naučnou stezkou Přírodou a dějinami Oseka, která obchází hrad dokola a pak klesá strání nad levým břehem potoka. Po cestě můžeme vidět některé památky na dávné dolování, jak například štolu Čertovu díru. Navštívíme i Saleisovu výšinu s malým kamenným mořem a zbytky altánu. Kolem Oseckého rybníka se vrátíme do města, kde sejdeme na nádraží a jsme v cíli.

Po skončení jistě žasnete, kolik zajímavých věcí může nabídnout tak malé městečko, jakým je Osek. Celá trasa měří asi 12 km a lze ji absolvovat i na kole.

Petr Randus

Kostel v Oseku.
Hrad Osek - Rýzmburk
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků