Malé putování na konci Českého středohoří - Nová Ves, Střekov, Vysoký Ostrý, Labské vyhlídky, Masarykovo zdymadlo.

Když se vysloví název některého z pohoří, každému se vybaví jeho charakteristické vrchy či místa, ale každé pohoří někde končí, někde má své hranice. Ty bývají často velmi nepřehledné a i sporné. Dnes se na takové hranice podíváme, bude to sice jen z jedné strany, ale druhé bude na pohled jen kousek. A tak se na naše Krušné hory podíváme z Českého středohoří. Obě pohoří se totiž setkávají k sobě nejblíže v Ústí nad Labem. Nezačneme výlet ale v jeho centru, nýbrž v okrajové části ve Střekově.

Střekov:

Historickým jádrem Střekova je jeho hrad, i když je možné, že zde osada stávala dříve. Hrad patřil k nejvýznamnějším českým pevnostem a byl založen krátce po roce 1315. Naposledy byl vojensky využit v roce 1757 a pak jen chátral, až byl objeven romantiky. Zaujal Goetheho, Wagnera, ale i našeho Máchu, a díky obrazům, třeba A. L. Richtera, se proslavil i za hranicemi. Trosky hradu byly upraveny, otevřela se zde restaurace a i muzeum. A tak ho můžeme obdivovat i dnes.

Start - Sedlo:

Výlet začneme na střekovském vlakovém nádraží, kam se dostaneme po kolejích z Děčína, Litoměřic, Lysé nad Labem a i třeba z Kolína. Přímo před nádražím máme turistický rozcestník, od kterého se dáme po žluté značce vpravo směr Olšinky, ovšem dojdeme jen na křižovatku pod sportovní halou. Tady žlutá zahne vlevo, ale my jdeme rovně Žukovovou ke kostelu Nejsvětější Trojice, kdysi farnímu kostelu obce Novosedlice - Kramoly. To již kráčíme podle zeleného místního značení, které nás přes Novosedlické náměstí a Kojetickou ulicí dovede na vrch Sedlo (284 m) s rozhlednou Střekovská vyhlídka z roku 2009. Vidíme odtud město jak na dlani a zalesněné stráně nad ním.

Nová Ves:

Od rozhledny se vrátíme do Kojetické ulice, kde se napojíme na žlutou značku. Vlevo s ní vystoupáme na Vyhlídku Vladimíra Cajthamla (254 m), pojmenovanou po významném místním turistovi. Dál stoupáme po žluté na okraj města a pak do Nové Vsi. Dorazíme na okraj návsi, kde stojí kaplička z roku 1806, stará lípa a dochovaly se zde i dva roubené domy z původní výstavby čp. 1354 a 1351. My ale na dolní části návsi odbočíme vlevo mezi domy 2 a 8 a cestou kolem Zadní hůrky (509 m) dojdeme na silnici s červenou značkou.

Vysoký Ostrý:

Po silnici s červenou se dostaneme na rozcestí, odkud se značkami vystoupáme na Vysoký Ostrý (587 m). Kdysi zde stála rozhledna, dnes tu je upravená plošina se schodištěm. Výhled odtud je zejména na Labe pod námi a na Portu Bohemicu, České středohoří a Krušné hory.

Labské vyhlídky:

Vrchol lze opustit po neznačené cestě severozápadně (směr ke hradu Střekov) a v dolní části se stočit vlevo, kdy sejdeme na zelenou značku. Pokud se toho neodvážíme, sejdeme zpět po značkách do malého sedla a zahneme po zelené vpravo. Obě cesty se sejdou na odbočce místního značení ze zelené vlevo. Prvním cílem pak bude vyhlídka do údolí Labe s Brnou, další vyhlídka bude ve zlomu značky krátkou cestou vlevo na hranici přírodní památky Sluneční stráň. Přímo pod námi je ve stráni skalní stěna Čima s výškou až 35 metrů, ale odsud jen těžko přístupná.

Střekov:

Zelená místní značka pozvolna klesá na silnici a k rozcestí Nová Ves. Tady jsme již byli, takže zahneme se značkami vlevo a sejdeme na vyhlídku ing. Karla Hlaváčka, také jednoho z pilířů místní turistiky, zejména tvůrce turistického značení. Serpentinově sejdeme na parkoviště před hradem Střekov. O něm jsme již psali, takže po prohlídce či občerstvení sejdeme po žluté značce skoro k Labi na výpadovku, Litoměřickou ulici. Za křižovatkou odbočíme vpravo do uličky Malířský koutek. Zde jsme v jádru původní podhradní vsi, kde na malé návsi stojí zbytky pranýře či milníku a zvoničku z 19. století. Jméno "Malířská" má od toho, že místo častým stanovištěm malířů při malování hradu.

Zdymadlo:

Na konci Malířského koutku se podél Labe stočíme vpravo a pak se žlutou značkou dojdeme pod Masarykovo zdymadlo. Toto největší vodní dílo meziválečného ČSR bylo postaveno mezi lety 1923 a 1936, a mimochodem tím přestali v českých řekách žít například lososi. Nikdy není nic jen bílého a jen černého, vodní dílo ale uchvacuje návštěvníky dodnes. Po zdymadle se dá přejít na druhou stranu Labe, kde například staví parníky vyhlídkových plaveb z Litoměřic. Zdymadlem ale lodě proplouvají přes plavební komory.

Cíl - Střekov:

Pokračujeme podél Labe a na konci plavebních komor zahneme vpravo a podejdeme železniční trať. Za prvním domem zahneme opět vpravo do ulice Ovčácká cesta a od křižovatky s ulici Ke Hradu nás červená značka dovede na nádraží Střekov.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je Vysoký Ostrý 587 metrů, nejnižším se samozřejmě Labe se 139 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 550 metrů, což z výletu dělá trochu náročnější turistickou akci.

 

Výhled Vysoké Ostré.
Vyhlídka Střekov.
Malířský koutek.
Hrad Střekov.
Vyhlídka Vlastimila Cajthamla.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků