Netradiční výlet v Krkonoších - Szklarska Poreba, Havraní skály, Kamieńczyk, Szrenica, Marysin. Polské Krkonoše.

Dnešní výlet po Krkonoších bude opravdu odlišný od toho, na co jsme zde v naprosté většině zvyklí. Hlavní odlišností bude místo startu, v Polsku, ale do Čech se na krátko dostaneme a ještě budeme v Polsku pátrat po českých stopách. Vydáme se proto nyní do Szklarské Poręby, kam můžeme vlakem přímo z Liberce, po trase i z Harrachova, ale samozřejmě po silnicích i autem.

Szklarska Poręba:

Jméno města přímo odkazuje na jeho počátky, že zde byla již ve středověku sklářská huť. Ale zpracovávalo se zde i železo, ale těžil se tu například pyrit. Rozvoj turistiky nastal již v polovině 19. století, a to se odrazilo zejména ve výstavbě pěkných domů nejen v centru města. Z památek připomeneme kostel Panny Marie Růžencové z roku 1652, kostel Božího těla z roku 1886 či kostel Neposkvrněného srdce P. Marie z roku 1786, a je zde i několik muzeí.

Start - Krucze Skały:

Výlet začneme u mostu přes řeku Kamienna na ulici Adama Mickiewicza nedaleko parkoviště a veřejných WC. Bez značek jdeme touto ulicí směrem ke kostelu sv. Maksymilian Maria Kolbeho z roku 1889. Nalevo od něho si zkrátíme cestu náběžkou, a pak pokračujeme opět Mickiewiczovou, ale jen kousek ke Sport Hotelu Bornit. U něho z ulice odbočíme na pěšinu vpravo a dojdeme na Krucze Skały (Havraní skály). Jde o mohutné dvě žulové věže asi 30 metrů vysoké nad řekou Kamiennou a upravené na vyhlídku.

Soutěska a vodopád Kamieńczyk:

Od skal pokračujeme opět na Mickiewiczovu ulici, ale jen do první mírné pravotočivé zatáčky. Tady odbočíme vlevo do lesa a pozvolným stoupáním dorazíme na červenou a černou značku. Po nich dojdeme na křižovatka u Kamieńczyku, od které pokračujeme již jen po červené na Kamieńczyk. To je velmi populární místo, kde je největší atrakcí soutěska a vodopád potoku Kamieńczyk, ale nad ním stojí vysílač, ale zejména je tu hostel, bufet, ale i možnost posezení a odpočinku.

Szrenica:

Červená pokračuje ve stoupání k útulku Szrenicka s další možností občerstvení. Stoupáme pak až na české hranice, kde odbočíme vlevo a vystoupáme na vrchol Szrenica (1362 m). Sem se můžeme dostat i lanovkou přímo ze Szklarské Poręby. Zdejší horská chata je z roku 1922, ale po požáru 1972 byla moderně obnovena, otevřena byla posléze až v roce 1991. Od chaty je úžasný rozhled do širokého okolí.

Schronisko "Pod Łabskim Szczytem":

Kousek od chaty, kde cesta stáčí vlevo, odbočíme na kamenitou pěšinu a rovně sejdeme opět na české hranice. Dostaneme se na rozcestí Trzy Świnki (Tři prasata) a následně ke Sviňským kamenům či po polsku Sedlo - Mokra przełęcz. Pokračujeme ještě kousek po hranicích a po zelené na Mokra Przełęczu zahneme zpět do Polska. Pokud jsme cestovali na start vlakem, můžeme se dostat k Vosecké boudě a sejít třeba do Rokytnice. My ale po zelené a na závěr kousek po červené dojdeme k útulku "Pod Łabskim Szczytem" (Pod Labským štítem). Zde stával již v roce 1632 lovecký zámeček, který byl po požáru v roce 1914 zcela přestavěn a po roce 1930 opět nákladně přebudován. Chata patří mezi místa, která si zachovávají stále tradiční krkonošský kolorit, zejména s výhledem do Polska.

Nástupní stanice lanovek:

Po odpočinku či občerstvení odejdeme od chaty po žluté kolem Kukaččích skal na rozcestí Rysy (Drsný), Zde odbočíme vlevo na zelenou, která nás dovede k občerstvení pod lanovkou. Pod další lanovkou, známou jako Krkonošský expres, zahneme napravo a pěšinou pod ní sejdeme na horskou silničku, S ní se dostaneme ven z lesa na sjezdovku, kterou se dáme vlevo dolu mezi nástupní stanice obou lanovek. Po pravici vidíme amfiteátr, jezírko a nad ním Mariánskou skálu.

Marysin:

Hlavní ulicí je zde Urocza (Urozená, Krásná), po které se dáme vlevo do Turistické ulice. Nyní jsme v části města zvaného Marysin, a to podle české protestantky Marie Pluchové, Ta se tu usadila v roce 1578 po útěku z Čech před katolíky. Po roce 1620 se k ní připojili další čeští uprchlíci, a tak vznikla česká enkláva. Marysin se časem stal vilovou čtvrtí Sklářské Poreby se spoustou penzionů a jiných možností ubytování, jak můžeme vidět i dnes. Vede nás tady černá značka až na křižovatku u louky vpravo s lyžařským vlekem. Na louce vlevo jsou pak Luční skály (Łąkowe skały). Černá zahýbá vpravo, ale my jdeme rovně k mostu přes potok Kamieńczyk s cyklostezkou 12. Artystyczna.

Cíl - Szklarska Poręba:

Po značkách cyklostezky se dostaneme do ulice Fryderyka Chopina a na jejím konci zahneme vpravo a jsme v cíli cesty.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je Szrenica 1362 metrů, nejnižším samozřejmě start a cíl s 645 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 713 metrů, což po stránce fyzické dělá z výletu náročnější akci. Ale jsme v Krkonoších, kde nějaký "metr navíc" nehraje žádnou roli.

Karpacz a okolí doporučujeme tady:

 

Vodopád Kamienczyk.
Szklarska Poreba.
Havraní skály.
Chata Szrenica.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


Další nabídka pobytových balíčků