Výlet - Hejnice, Lázně Libverda, Obří sud, Vyhlídka Hejnické Madony.

Dnešní výlet si užijeme v podhůří Jizerských hor, v oblasti neméně známé, a to v Hejnicích a v Lázních Libverda. Povídání o nich by bylo asi nošením sov do Athén, takže jen krátce. Hejnice jsou známé svým klášterem, na jehož místě stávala již údajně v roce 1211 dřevěná kaple. Současná stavba areálu proběhal v letech 1722 až 29. Na oltáři je vystavena gotická madona, kult zdejší zbožnosti. V roce 2015 byla socha zrestaurovaná, hlavní oltář je však jen namalovaný.

Start - Hubertka:

Výlet začneme na hejnické vlakové zastávce, kam můžeme dojet z Liberce. Od turistického rozcestníku se dáme po červené kolem městského úřadu a u parku můžeme navštívit Muzeum horolezectví v Jizerských horách. Ale to jsme již u kláštera a po jeho prohlídce pokračujeme po žluté značce podél říčky Smědé. Mineme koupaliště s letním kinem, odpočinkové místo v Zátiší, ale pozor, na další křižovatce jdeme rovně, když žlutá odbočuje vpravo. Opět se dostaneme k řece a pak i na zelenou značku. S tou pak dojdeme na hlavní silnici, po které se dáme vlevo a přejdeme přes vodu. Od rozcestníku Bílý potok po modré značce nabereme směr Hubertka. Jde o jednu z nejstarších horských chat v Jizerkách, je z roku 1906. V sezoně se zde můžeme občerstvit a i najít ubytování. Kousek pod chatou můžeme vylézt na vyhlídku na Kočičích kamenech.

Obří sud:

Od Hubertky pokračujeme po červené směr Lázně Libverda. Jdeme po silničce, ale lze si posedět na vyhlídce Hájnikova Kohouta. Pak jsme již v L. Libverda, kde se zastavíme u hasičské zbrojnice. Tady jde červená rovně, ale my zahneme po silnici vpravo. Přejdeme přes potok a dostaneme se ke dlouhé kamenné zdi. Podle ní zahneme opět vpravo na silnici k Obřímu sudu. K němu se pak dostaneme po zelené značce. Sud byl postaven v letech 1930 až 31 a dnes má díky přistavené budově velkou kapacitu. Ceny však nejsou určené pro pěší poutníky… Za sudem se ještě vydejme na vyhlídku Dobrého ducha MUHU, ochránce Jizerských hor. Máme tu Smrk jako na dlani.

Lázně Libverda:

Zelená značka nás dovede do Lázní Libverda. Zdejší prameny jsou známé již od 15. století, k využívání došlo již v 16. století vývozem do Drážďan, ale vodu si nechával dovážet na svých bojových cestách i Albrecht z Valdštejna. Lázně nejsou velké, ale máme tu kolonádu, lázeňské oplatky, parky, kavárničky a mimo ostatní i zámek. Není to sice Hluboká, ale slouží k ubytování lázeňských hostů. Od kolonády projdeme parkem k hlavní lázeňské budově, k Novému domu. Vlevo za parkovištěm zahneme k vile Friedland a od ní se dostaneme na hlavní silnici. Přejdeme ji a kolem parkoviště si to namíříme po vedlejší komunikaci se značkami cyklostezky 3006.

Vyhlídka:

Silničkou jdeme necelých 400 metrů a můžeme se rozhlížet na protější stráně s Obřím sudem. Odbočíme vpravo ke hřbitovu a nad ním jsme na Vyhlídce Hejnické Madony. Od ní je opět pěkný výhled na Hejnice a severní svahy Jizerských hor. Vedle posezení je dřevěná socha Madony, díla Jiřího Genzera z Lužce, více o něm je na informační tabuli. Ve zdejší oblasti je vyznačeno mnoho tras Singltreku pod Smrkem, takže pozor na rychlé cyklisty.

Cíl - Hejnice:

Od vyhlídky klesneme na odvrácené straně (jižní) hřbetu a staneme na cestě z betonových panelů. Po ní se dostaneme na křižovatku, kde cesta vlevo vede k hejnickému hřbitovu. My ale odbočíme vpravo a dojdeme k areálu Střední školy hospodářská a lesnické, Frýdlant. Projdeme kolem

školních budov a přijdeme na Lázeňskou ulici s červenou značkou. Vlevo pak již vidíme železnici a za přejezdem zahneme vlevo a jsme u vlakové zastávky Hejnice.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je chata Hubertka s 621 metry, nejnižším místem je říčka Smědá u hejnického kláštera 368 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 420 metrů, takže po stránce fyzické jde o mírně náročný výlet.

Další výlet v okolí ZDE.

 

Obří sud.
Lázně Libverda.
Klášter v Hejnicích.
Chata Hubertka.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků