Výlet za hranice Českého Švýcarska - Schmilka, Zurückesteig, Schrammsteinturm, Kleine Bastei.

Dnešní výlet, a to předznamenáme hned, bude patřit mezi velmi náročné. Budeme se totiž pohybovat mezi pískovcovými skalami v Sasku, resp. v Saském Švýcarsku. Tamní skalní území je velmi složité a vyznají se tu jen opravdoví znalci, proto se budeme pohybovat jen po značkách. Ty se mnohém podobají těm našim, ale liší se zejména jinými piktogramy, ale jsou tu i značky pásové. Jako východisko si zvolíme první ves za hranicemi na silnici I/62, jen 2 kilometry severně od Hřenska. Do Schmilky se dostaneme po vlastní ose po již zmíněné silnici, ale lze i vlakem. Pojedeme-li z Děčína, vystoupíme na zastávce Schmilka-Hirschmühle, a pak se necháme převézt přes Labe přívozem. Už i tato část cesty je velmi romantická.

Schmilka:

Ves Schmilka, od roku 1973 patří pod město Bad Schandau, se uvádí od 16. století, velké známosti se jí dostalo ale s rozvojem cestovního ruchu. Tady můžeme říci, že na jejím počátku stáli malíři, kteří zdejší kraj představili širší veřejnosti a vzbudili v ní zájem se přijet podívat. Také se proto jedné z cest říká "Malířská", po které také částečně půjdeme.

Start - Zurückesteig:

Výlet začneme buď od přívozu, nebo ze silnice nad ním. Dáme se do údolí mezi skalami po svazku značek, ale nakonec nám zbyde jen žlutá Wurzelweg. Ta vede podél potoka Ilmenbachu, na chvilku se k nám připojí zprava zelená, ale pak se zase odpojí vlevo. Dostali jsme se do Heringsgrundu a zde začíná nejvyšší výstup cesty na křižovatku Zurückesteig. Zde se setkáváme s Malerweg, již zmíněnou Malířkou cestou. Dáme se po ní vlevo a po 200 metrech se dostáváme do nejvyššího bodu naší cesty.

Schrammsteinturm:

První odbočka bude na skalní blok Spiess s výhledem do údolíčka směrem na Schmilku. Pod skalou je rozcestník a bod záchrany pro snadnější orientaci při pomoci záchranářům. Doufáme, že vy nic takového nepotřebujete a můžeme pokračovat. U dalšího rozcestníku můžeme vpravo odbočit k masivu s věží Rotkehlchenturm. Malířská cesta nás dál vede horní částí údolí Lehne a za křižovatkou Breite Kluft na úžasnou vyhlídku Breite-Kluft. Pokračujeme po značkách klikaticí mezi skalami, až dojdeme k odbočce na vyhlídku u Schrammsteinturmu, jedné z nejznámějších věží celé oblasti.

Kleine Bastei:

Dál klesáme po hřbetu ke křižovatce Gratweg, odkud je nedaleko ke křižovatce Vordere Promenade. Tady můžeme odbočit kousek k historické horské boudě. Jinak pokračujeme dál Malířskou cestou k bráně Schrammtor a za ní na křižovatku Grosses Schrammtor. Zde Malířská cesta odbočuje vpravo, ale my se dáme po zelené značce vlevo z kopce. Obejdeme skalní blok Meurerturm a od něho pokračujeme svahy mezi prvním a druhým patrem skal. Projdeme kolem dalších bodů záchrany až ke křižovatce Kleine Bastei. Zde odbočíme vpravo a klesneme na první patro zdejších skal na stejnojmennou vyhlídku. Tady máme pod sebou Labe a nad ním skalní suky, zejména Kleiner a Großer Zschirnstein.

Cíl - Schmilka:

Od vyhlídky se vrátíme po odbočce a pokračujeme po zelené nejdříve trochu do stráně, ale pak klesneme nad silnici. Dál se dostaneme nad Schmilku, zahneme vlevo do údolí a po známé žluté nad již do centra osady.

Trasa měří 14 kilometrů, po které máme převýšení skoro 800 metrů, ale jde v mnohém jen o přechody mezi skalami. Jak bylo na začátku řečeno, jde po fyzické stránce o náročný výlet, ale ta námaha za krásu, kterou po cestě uvidíme, určitě stojí.

 

Vyhled z Kleine Bastei
Schrammsteinturm.
Přívoz Schmilka.
Schmilka.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


Další nabídka pobytových balíčků