Turistika v Adršpašsku - Ostaš, Dědov, Hejda, Kočičí hrad.

Stolové hory jsou zvláštní tím, že vrchol netvoří špici, ale plošinu, takovou je například Koňský hřbet (647 m) v Adršpašských skalách. Ten zná asi málokdo, ani turistická značka na něj nevede. Stolovou horou s velkým S je ale Ostaš. Dnes se na něj vypravíme s tím, že nepůjde jen o výstup na jeho vrchol, ale projdeme se i jeho nejbližším okolím, které určitě za to stojí. Východiskem nám bude vlaková zastávka Česká Metuje.

Česká Metuje:

Obec Česká Metuje byla jen řekou oddělená od Německé Metuje, která ale splynutím v roce 1946 ztratila své historické jméno. Ves Metuje se uvádí poprvé v roce 1406. Starší však určitě může být, již jen proto, že patřila k břevnovskému klášteru, který kolonizoval své území již od 13. století. K rozdělení došlo v roce 1790 podle toho, jak se na kterém břehu mluvilo. Z pamětihodností je třeba zmínit kapli Panny Marie z roku 1777 a pískovcový smírčí kříž z roku 1501 u silnice směrem na Žďár nad Metují. Ten je považován za jeden z nejkrásnějších smírčích křížů v Čechách.

Start - Dědov:

Výlet začneme na vlakové zastávce Česká Metuje, která je vzdálená od středu obce jeden kilometr. Staví zde vlaky od Broumova, Týniště nad Orlicí, Starkoče a Náchoda. Pokud přijedeme autobusem, tak do centra obce se dostaneme z Police nad Metují, Teplic nad Metují a Adršpachu. Sejdeme na hlavní silnici a dáme se vpravo k Dědovu. Na jeho okraji si prohlédneme barokní kapli sv. Anny z roku 1775. Na křižovatce se pak setkáme s červenou značkou, se kterou jdeme přes ves až skoro ke hřbitovu. Před ním však uhneme vlevo, přejdeme přes most a na silnici se dáme vpravo. Ujdeme asi 200 metrů a jsme u hasičské zbrojnice s dřevěnou věží. Před ní se dáme vlevo a skoro zaniklou cestou pozvolna stoupáme a zjišťujeme zde zanikající památku, křížovou cestu z roku 1823. Na jejím konci se otočíme a sejdeme opět na silnici.

Klučanka (Hejda):

Na silnici se dáme vpravo, tedy kousek po červené, ale neodbočíme na před chvíli námi překročený most na vedlejší komunikaci, ale jdeme stále po silnici až za silniční most. Za ním se opět napojíme na červenou, se kterou uhneme vlevo a začneme stoupat. Podejdeme železnici a podle potoka Peleginky se dáme údolím Klučanka vlevo. Dostaneme se ke stejnojmennému rozcestníku. Tady bychom chtěli nabídnout poutníku možnost poznat něco zajímavého. Vlevo do nás se zvedá skalnatá výšina Hejda. Na ní značky nevedou, ale kdo chce poznat opravu zajímavé skály, vyhlídky, věže, má tady možnost. Nejlepší cesta je asi 400 metrů zpět, odbočit vpravo přes potůček a vystoupat ke skalám. Cestu dál nepopíšeme, protože nejde o rozsáhlý prostor, nelze tu zabloudit.

Kočičí hrad:

Od rozcestníku u Klučanky pokračujeme stále po červené údolím Pelegrinky mezi Ostašem a Kočičími skalami. Od rozcestníku Nad slují českých bratří odbočíme po zelené vlevo a asi po 30 metrech odbočíme na neznačenou pěšinu vlevo a přejdeme na zelenou značku na hraně mírného svahu na hranici Přírodní památky Kočičí skály. Značky nás dovedou na nejvyšší blok skal - Kočičí hrad. Nejde ale o žádnou středověkou lokalitu, ale úžasnou skupinu pískovcových skal. Kolem všude je plno věží, na kterých mají horolezci desítky různě těžkých výstupů.

Sluj Českých bratří:

Po zelené je nutno se vrátit zpět, a pokud se jí budeme držet, dostaneme se s ní na vyhlídku a dál i do již zmíněné Sluje Českých bratří. Ti se tu měli scházet v 17. století ke svým bohoslužbách, ale letopočet 1627 je asi antidatovaný.

Ostaš:

Po zelené se vrátíme na červenou značku, se kterou tzv. Kamennou cestou dojdeme k chatové osadě Ostaš s možností občerstvení a kaplí z roku 1859. A pak po modré se vydáme na vrchol. Popisovat vše, co je zde k vidění je nad možnosti článku, takže jen krátce. Značka prochází jen polovinou náhorní plošiny, proto doporučujeme od vrcholu se dát neznačenou cestou dál po obvodu hory, protože se dostaneme m. j. na Meteorologickou vyhlídku. Nakonec se i tak vrátíme k chatové osadě.

Samaritánka:

Pokračujeme po modré značce a vystoupáme pod paty ostašských skal. Zde narazíme na pramen Samaritánku. Ten se začal v roce 1856 využívat jako zdroj vody pro obec Žďár nad Metují - voda byla vedena potrubím dlouhým asi 1,5 km a kameník Celestýn Šolc zde vytesal reliéf Krista se ženou u studně s nápisem a 14 jmen místních sedláků, investorů vodovodu, a tehdejších představitelů klášterní správy v Polici n. M. jako majitelů pozemků.

Cíl - Česká Metuje:

Od studánky pokračujeme po modré značce jen ještě krátce ve stoupání, ale pak se vše obrátí a začneme klesat. Malou zajímavostí je křižovatka u bodu záchrany NA 113, kde překračujeme starobylou tzv. Kamennou cestu, se kterou jsme se již setkali před výstupem na Ostaš. Kamenná cesta končí ve Žďáru, my ale pokračujeme po modré až do cíle na železniční zastávce Česká Metuje.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším místem je samozřejmě Ostaš se 700 metry, místem nejnižším je silnice pod zastávkou hned na začátku výletu s 440 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 400 metrů, takže s tím, že se budeme pohybovat ve skalním prostředí, lze výlet po stránce fyzické zařadit mezi ty náročnější.

Další výlet v okolí ZDE.

 

Výhled z Hejdy.
Samaritánka.
Na Ostaši.
Kočičí skály.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků