Výlet Bílá Třemešná, Zvičina, Komenského jeskyně, památník Komenského. Podhůří Krkonoš.

Jednou z osobností, kterými se Česká republika pyšní, je Jan Ámos Komenský. K němu se váže více míst, například Brandýs nad Orlicí, Přerov… A nebudeme ve výčtu pokračovat, jen ale upozorníme, že místo jeho posledního trvalejšího pobytu byla Bílá Třemešná. A tam se dnes půjdeme podívat.

 

Bílá Třemešná:

 

Ves Bílá Třemešná se uvádí již od 13. století s farním kostelem a později i se šlechtickým sídlem, tvrzí. V 15. a 16. století zde žil vladycký rod Třemešenských ze Železna. Když roku 1594 koupil obec Adam Zilvár z Pilníkova, přestavěl tvrz na renesanční zámek. Tomu bylo panství zabaveno pro účast v odboji českých stavů a majitelem se stal Albrecht z Valdštejna. Ten ho jako léno postoupil Jiřímu Sadovskému ze Sloupna na Sadové a Žiželevsi, který o svůj majetek přišel ze stejných důvodů. Ale než se tak stalo, v letech 1626 až 1628 pobýval u něho v Bílé Třemešné J. A. Komenský a připravoval zde odchod skupiny Bratří do exilu v Polsku. Zámek nebyl ale za posledních majitelů Harrachů využíván, zpustl a roku 1866 byl zbořen. Ve vile, která stojí na místě zámku, je zbudován Památník Jana Ámose Komenského.

 

Start - Lázně pod Zvičinou:

 

Výlet začneme u vlakové stanice na trati Stará Paka - Jaroměř, ale staví zde i autobusy z Hradce Králové, Dvora Králové nad Labem, Jilemnice a Hostinného. Před nádražní budovou po silnici vede červená turistická značka, po které se dáme vlevo směr sousední Dolní Brusnice. Červená však kousek za nádražím u osamoceného stromu uhne vlevo, přejde přes trať a dojde rovně k lesu na rozcestí Březina. Tady se setkáme se zelenou značkou, ale pokračujeme vpravo stále po červené. Ta nás dovede do Lázní pod Zvičinou. Zdejší studánka byla jako léčivá známá snad již od 17. století, ale věhlasu získala po roce 1850, kdy se stala poutním místem i s nádechem politiky, případně nacionalismu. Byla tu postavena mariánská kaplička a roku 1887 pohostinství, časem i s lázněmi. Hotel byl znám svým luxusem, ale i sportem (skoky na lyžích). Dnes je objekt znám jako Hotel pod Zvičinou a jde o dvě budovy spojené kolonádou, je zde kaple, pramen, koupaliště, malá rozhledna, zkrátka to je místo k příjemnému pobytu.

 

Zvičina:

 

Po prohlídce areálu pokračujeme po červené zalesněnou strání na vrchol Zvičiny (671 m). První stavbou tu byl v roce 1584 dřevěný kostelík zasvěcený mistru Janu Husovi. Na jeho místě byl v letech 1706 až 1711 zbudován kostelík kamenný, ale již zasvěcen jinému Janovi, a to Nepomuckému. Věžička byla přistavěna roku 1825, v roce 1877 byl kostel obnoven po požáru způsobeného bleskem. Od konce 19. století sem začali chodit i turisté, hostinec byl postaven roku 1891. Již v roce 1900 získal chatu do svého majetku KČT a začal ji rozšiřovat a zvelebovat. Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo roku 1926, kdy pro lepší výhledu zde byl instalován velký astronomický dalekohled se stonásobným zvětšením. V roce 1927 byla chata pojmenována po Karlu Václavu Raisovi, rodákovi z nedalekého Bělohradu, jak ji známe i dnes. Na konci 70. let 20. století byla nedaleko postavena radiokomunikační věž, největší dominanta Zvičiny při pohledu z dálky.


 Komenského jeskyně:

 

Po prohlídce a občerstvení se klesneme po modré a zelené do osady Zadní Zvičiny, a pak pokračujeme jen po zelené na rozcestí Perná u oploceného křížku. Odtud jdeme dál po žluté, kdy před lesem po pravici míjíme Šormovu studánku s křížkem. Lesem stále klesáme na křižovatku u Mezihoří, ale pak trochu vystoupáme na Dehtovskou horu či horku (525 m). Na jejím úbočí nás značky dovedou ke Komenského dvěma jeskyním či skrýším. Zde se měl učitel národů údajně skrývat, ale protože víme, že žil i s dalšími bratřími na zámku v Bílé Třemešné, jde asi o smyšlenku.


Památník JAK:

 

Žlutá značka nás svahem svede na rozcestí Pod Pokladem. Zde se rozloučíme se žlutou a dále klesáme se zelenou. Ta dojde na silnici, po které se dostaneme již přímo do Bílé Třemešné. Na začátku obce máme po pravici výše zmíněný památník J. A. Komenského. Na jeho návštěvu je však lepší se předem se informovat, případně objednat.

 

Cíl - vlaková stanice:

 

Od památníku projdeme celou obec, mineme funkcionalistický kostel Sboru J. A. Komenského a pak i gotickobarokní kostel římsko-katolický.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším místem je Zvičina 671 metrů, nejnižším pak můstek pod památníkem JAK 337 metrů nad mořem. Celkové převýšení na trase je 340 metrů, ale to je jen stoupání na Zvičinu, jinak je to lehárko.

 

Raisova chata.
Kostel Bílá Třemešná.
Kaple pod Zvičinou.
Hotel pod Zvičinou.
Kaple na Zvičině.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků