Od údolí Ploučnice až k dřevěné rozhledně Strážný vrch.

V roce 2020 byla v Horní Polici velká sláva, byl zde po dlouhodobé rekonstrukci veřejnosti otevřen znovu poutní chrám Navštívení Panny Marie. Dnes se k němu vypravíme a projdeme si i jeho nejbližší okolí.

 

Horní Police:

 

Ves Police je známá již od 13. století, kdy patřila k doksanskému klášteru. V rukách církve zůstal majetek do husitských válek, kdy se ho zmocnili Berkové z Dubé. Klášter se i tak k němu hlásil a až roku 1560 došlo k dohodě, že ho dostala šlechta. Klášter ale i tak dostával od majitelů Police, v našem případě Horní Police, určité dávky až do roku 1849. Najdeme zde několik památek, barokní zámek na místě staršího sídla, kamenný most z roku 1843, ale zejména zmíněný poutní chrám. Ten je slavný díky sošce Panny Marie, která byla nalezena na břehu Ploučnice po povodni v roce 1523. Na tomto místě stojí mariánské sousoší, kostel sám byl vystavěn na místě snad ještě románského konci 17. století, ovšem prošel dalšími stavebními úpravami. Svým významem patří mezi nejpřednější kostely litoměřického biskupství.

 

Start - kostel:

 

Výlet začneme u hornopolického vlakového nádraží na tzv. Malé straně. V této části obce stávala významná továrna na kola a motorky značky Achilles, dnes tu můžeme navštívit soukromé muzeum. Před nádražím (trať Česká Lípa - Děčín) se dáme vpravo, přejdeme přes starý most a za ním zahneme opět vpravo a vystoupáme ke kostelu. Po jeho prohlídce obejdeme zadem celý areál včetně hřbitova a kolem mateřské školy se dostaneme do Školní ulice.

 

Strážný vrch:

 

Školní ulicí vpravo vystoupáme za poslední domky a dojdeme na rozcestí v polích. Tady se dáme vpravo a stále západním směrem pozvolna stoupáme s Kozím vrchem po naší pravici do lesa. Ten přejdeme, mineme křížek po pravici a na konci lesa staneme u křížku dalšího. Tady se dáme podle lesa vlevo a po 200 metrech vpravo přes louku do mezery v stromové remízce nad námi. Pak je již luční cesta znatelná lépe. Stoupáme jí tedy dál opět přes remízky, až se dostaneme přes úzký lesík a loučku na modrou značku přímo pod Strážným vrchem. Dáme se vpravo a vystoupáme k dřevěné rozhledně z roku 2006. Je však nutno podotknout, že zde stávala rozhledna s restaurací a dalšími atrakcemi již na konci 19. století. Více se dočteme na informačních panelech. Z rozhledny je vidět široké okolí s Českým středohořím, Lužickými i vzdálenějšími Jizerskými a Krušnými horami.


Havraní:

 

Vrátíme se na rozcestí pod vrcholem a modrou značkou míříme k rozcestníku Havraní. Zde zahneme po modré vlevo a dostaneme se do míst, kde stávala stejnojmenná ves. Ta se uvádí poprvé v roce 1565, pro její konec bylo důležité politické rozhodnutí oblast změnit na Pastvinářské družstvo. To sice nikdy nevzniklo, ale ves byla vystěhovaná a již se nikdy neobnovila. Dodnes tu můžeme vidět zbytky zdiva jednotlivých domů a statků.

 

Křížový kámen:

 

Od rozcestníku Havraní klesneme přes zaniklou ves asi jeden kilometr, kde na lesní křižovatce odbočíme na silničku vpravo. Přibližně stejnou vzdálenost musíme zdolat i zde, jen přejdeme přes dva potůčky. Na začátku nově vykáceného lesa po naší pravici objevíme kámen, nahoře půlkulatý. Jde o tzv. Křížový kámen, na kterém je vyryt kříž a nápis Waldek s letopočtem 1862. Pro vysvětlenou, Waldek je německé jméno osady Podlesí, která leží pod zaniklou vsí Havraní.

 

Podlesí:

 

Od Křížového kamene se vrátíme asi 200 metrů zpět, kde odbočíme na lesní silničku vpravo. Tou mírně klesneme po 300 metrech mezi potůčky a opět odbočíme vpravo. Silnička dál vede po levém břehu Valdeckého potoka a s ním se pozvolna stáčí a klesá vlevo. Pod námi pak po pravici jsou vidět dna rybníčky, Horní a Dolní Prkenný. Můžeme přejít po hrázi Dolního do zmíněného Podlesí a silničkou se pak dostat na silnici k Horní Polici, nebo lze jít stále po lesní silničce a na tuto silnici s modrou značkou narazíme po vyjíti z lesa za polem. Samo Podlesí vzniklo na konci 19. století rozparcelováním polí hornopolického statku.

 

Cíl - Horní Police:

 

Po silnici s modrou značkou klesneme do Horní Police, mineme obchod, hospodu i výše zmíněné mariánské sousoší, přejdeme po mostě a vlevo jsme u vlakového nádraží.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je samozřejmě Strážný vrch 601 metrů a nejnižším místem most přes Ploučnici s výškou 233 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 380 metrů, takže výlet můžeme po stránce fyzické zařadit mezi ty mírně náročné.

 

Výhled Strážný Vrch.
Rozhledna Strážný vrch.
Křížový kámen.
Kříž Horní Police.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků