Růžový výlet na Děčínsku - Růženka, ves Růžová, Růžovský vrch, Nový svět.
Dnes se vydáme na Děčínsko za růžovou, ne tedy za krinolínou, ale do Růžové jako do vsi a na Růžovský vrch. Jestli tam objevíte něco růžového, asi zajistit nemůžeme, ale kdo ví?
Růžová:
Ves Růžová vznikla snad již ve 13. století jako ves kolonizační. Šlo o klasickou "ulicovku", kdy podle jedné ulice, či spíše cesty, stály jednotlivé statky a jejich plužiny či polnosti se v téměř pravidelných odstupech táhly do strání nad vsí. První zmínka o Růžové je z roku 1352, kdy již šlo o farní ves, tedy stál tu kostel. Ten současný je ale barokní z let 1710 až 1712. Se vstupním schodištěm a rampou se sochami působí stavba opravdu velice monumentálně.
Start - Růženka:
Výlet začneme ve středu obce, třeba u zastávky autobusu, kde staví linka z Libouchce a Děčína do Janova. Vyjdeme silnicí ke kostelu a za ním odbočíme vpravo po místních značkách Pastevní - Petřínské - Ovocné stezky. Mineme parkoviště u hřbitova, kde zastaví nejsnáze ti, kteří přijeli automobily. Nad parkovištěm se dáme vpravo a před stájemi Apollo zase vlevo. Žlutá a modrá se od nás odpojí vlevo a my zarostlým úvozem stoupáme úbočím Pastevního vrchu (419 m), dříve Hutberku, což lze vykládat jako Strážný vrch. Určitě k tomuto jménu nepřišel vrch náhodou, vícekrát byl v minulosti využíván vojensky, ale i jako útočiště vzbouřených sedláků. Později zde stával větrný mlýn, vyhořelý roku 1868, a pak výletní restaurace Hubertus, ze vsi se sem chodilo i s procesím. Od roku 2018 zde stojí moderní rozhledna Růženka s výhledem na Děčínský Sněžník, Růžovský vrch, skalní masiv Křídlové stěny s Pravčickou bránou a další vrcholy i v Sasku.
Růžovský vrch:
Od rozhledny se vrátíme zpět na značky Pastevní - Petřínské - Ovocné stezky a dáme se po nich vpravo. Obcházíme vrchol po severní až východní straně, až dojdeme k zajímavé zvoničce z pískovcového kamene s kovovou stříškou a zvonkem z roku 2016. Po značkách dojdeme na rozcestí, kde se za závorou dáme vlevo kolem informačních panelů. Pokračujeme po žluté a značkách naučných stezek na Růžovský vrch (619 m), dominantu kraje. Ve středověku zde stávala kaple Panny Marie, vrchol sloužil i jako pozorovatelna a v roce 1881 zde byla postavena první rozhledna. Vydržela jen 10 let, ale v roce 1893 tu již stála nová. Ta ale také stála jen 10 let, kdy ji strhl silný vítr. Třetí věž z roku 1904 vydržela do roku 1938, kdy byla stržena. Dnes tu najdeme zbytky i po restauraci. Škoda, měla zde stát původně ta rozhledna z Růžové, ale po nařízení ochránců přírody zde žádný výhled není.
Nový Svět:
Klesneme z vrcholu k odbočce a pokračujeme po žluté jeden kilometr, až se dostaneme na okraj malé paseky po levici. Za ní po 50 metrech odbočíme na neznačenou cestu vpravo, která vede vlastně rovně po vrstevnici, jen se trochu vlní. Po 350 metrech se dostaneme na křižovatku s lesní silničkou se značenou cyklotrasou 3076A. Po ní se dáme trochu vlevo, ale jinak rovně asi 200 metrů, kdy se cesta stočí vlevo a klesne na rozcestí s lesáckým parkovištěm a bodem záchrany DC 029. Pokud staneme u něho, trochu se vraťme, protože jsme měli odbočit po směru z vrcholu vpravo, od bodu záchrany jen několik metrů vlevo. Tato silnička klesne do Kořenové rokle a pak vystoupá na silnici do Jánské (vlevo). My se ale dáme vpravo, vyjdeme z lesa a na první křižovatce s polními cestami zahneme vlevo. Cesta nás vede k lesu a podle něho vpravo, a ním vlevo a jsme u areálu penzionu Nový Svět. Zde se však neobčerstvíme, nabízejí se tu jen pobyty.
Větrný mlýn:
Po silnici se dáme vpravo, mineme usedlost po levici a na kraji lesa zahneme vpravo. Na návrší staneme u rekreačního areálu, jehož dominantou je kruhová kamenná věž starého větrného mlýna z roku 1864. Jeho pětilisté kolo je v naší republice výjimkou. Mlýn byl v provozu do roku 1947, a dnes si ho lze pronajmou ke krátkodobému ubytování.
Cíl - Růžová:
Na stráni pod mlýnem se rozkládá růžovský hřbitov, u něho narazíme opět na značky místního okruhu. S těmi jdeme po silnici kolem pumptracku starou a nově vysázenou alejí do Růžové.
Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je samozřejmě Růžovský vrch 619 metrů, nejnižším pak Kořenová rokle s 298 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 430 metrů, ale jde vlastně jen o výstup na Růžák, jinak je to skoro rovinka.