ŠUMAVA - K pramenům Vltavy - Pramen Vltavy, pěkný výlet Šumava.

 Vltava je naše národní řeka. Není sice největší, nejdelší, ale zkrátka je to dáno historií a protéká Prahou. Dojít k jejím pramenům by mělo být jedním z cílů uvědomělých Čechů, obdobně jako být na Řípu, na Sněžce, na Karlštejn a samozřejmě znát alespoň trochu Prahu. Takže se nyní vydejme k pramenům Vltavy.

 Dostaneme se na Šumavu, do kraje spisovatele Karla Klostermanna. Z mladších čtenářů ho bude znát asi málokdo, ale byly doby, kdy patřil do top špičky mezi knižními autory. Snad některého z návštěvníků Šumavy napadne si přečíst některou z  jeho knih, určitě bude mile překvapený, o jak dobrého spisovatele šlo.

 Východiskem nám bude Kvilda, horská obec na okrese Prachatice. Dostaneme se sem autem či autobusem, existuje sem dokonce i přímý spoj z Prahy, cesta trvá necelé tři hodiny.

 Z Kvildy k pramenům Teplé Vltavy vede modrá turistická značka. Pohodlná cesta vede z větší části přímo podél vody a je dlouhá 6 km. Dojdeme k odbočce k prameni, což bylo jistě našim cílem, ovšem vlastní pramen to není. Vltava pramení v několika vývězích na úbočí Černé hory, které jsou turisticky těžko přístupné. Z hlediska ochrany přírody je to přímo zakázané, protože v okolí pramene je přírodní památkou Pramen Vltavy. Byl sice pokus jeden pramen zpřístupnit, ale to je již minulost. Spokojme se proto s oficiálním pramenem a ještě o kousek s dalším, což určitě bude stačit, byli jsme tu a basta.

 Abychom do Kvildy nescházeli stejnou cestou, doporučujeme se vydat od rozcestníku nad prameny vpravo po červené, která vede po úbočí Černé hory, kde se můžeme rozhlédnout na druhou stranu státní hranice. Po značce, která pozvolna klesá, dojdeme k Ptačí a Černohorské nádrži. Odtud máme dvě možnosti, kratší po žluté do Floriánovy hutě a do Kvildy, trasa bude měřit 21 km, ale je po pohodlných cestách bez prudkých stoupání. K pramenům je to asi 100 metrů převýšení, po úbočí Černé hory dalších 60 metrů.

Petr Randus

Pramen Vltavy na Šumavě
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


Lávové masáže

Relax víkend

Vila Kamila

Cena od: 5 800 Kč


R

Relax víkend

Apartmán Herlíkovice

Cena od: 450 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků