Výlet Krnčice, Láz, Nové Syrovice a okolí.
Je zajímavé, kolik slov je v naší řeči spojeno se jménem nějaké osoby - silueta, širón a podobně. Nyní se vydáme po stopách, proč se o někom říká, že je grázl. Ale to musíme do oblasti jižně od Moravských Budějovic, my konkrétně do Krnčic, kde výlet začneme.
Krčnice:
Ves se uvádí poprvé v roce 1351, kdy patřila pod Jackov, ale i tak se zde připomíná dvůr s tvrzí. Od roku 1386 je majitelem části vsi i premonstrátský klášter v Nové Říši, a to do roku 1618. Vedle toho po roce 1380 známe rytíře Jana z Krnčic a jistý Dobeš z Krnčic byl po roce 1400 ve družině spolu s Janem Žižkou a Hynkem Jevišovickém z Kunštátu, zvaným Suchý Čert. Po haitských válkách tvrz z historie mizí, roku 1627 se zde uvádějí dva mlynáři a dvůr. Na místě tvrze snad později vznikl zámeček, ale ne jako sídlo panstva, spíše jen jako kanceláře, případně byty.
Start - Lázy:
Výlet začneme na návsi, naproti zámečku, kde stojí pěkně upravená socha, a u autobusové zastávky. Sem můžeme dojet z Moravských Budějovic a z Jemnice. Vydáme se směrem ke kapličce z roku 1911, ale ještě před ní zahneme vlevo na místní komunikaci. Ta se za vsí změní na cestu polní a dovede nás ke Krnčickému rybníku. Za ním pak zahneme vpravo a jsme u mlýna. Ten tu stával již od středověku, dnes však jde jen o objekt bez vybavení. Přejdeme přes pole a jsme v obci Láz. To slovo dříve znamenalo polnost vzniklou vyklučením lesa. Když vidíme pole a louky kolem, je představa, že tu mohla vzniknout ves až po vykácení lesa, k podivu. Kdy to bylo, nevíme. Obec se připomíná až roku 1498, ale původně šlo o dvůr. Od křížku a od autobusové zastávky se dáme po hlavní silnici vlevo a asi po 50 metrech zahneme prudce vpravo na místní komunikaci s cyklotrasou Krumlovsko-Jevišovicko. S ní mineme místní restauraci a přejdeme přes Syrovický potok.
Kostel na tři části:
Cestou mezi loukami kolem Nového rybníky se dostaneme do lesa poslední novosyrovické samotě. Zde narazíme na značky Gráselovy stesky, se kterými klesneme ke Spetickému potoku a za ním na hranici přírodní rezervace Habrova seč. Po jejím okraji dospějeme k Ctidružickému potoku, kde na jeho břehu stojí letohrádek Sibyla po době kruhové kapličky. Jde o stavební zajímavost, kdy údajně jeden z majitelů zámku v Syrovicích nedostal povolení ke stavbě kostela, tak do v lesích postavil na tři části. Toto místo mělo být snad kněžištěm. Pokračujeme dál, i když značky odbočí vpravo, protože přijdeme k tzv. Špičce. Jde o 3 metry vysoký obelisk coby kostelní věž. Vpravo u cesty je malá přírodní rezervace, pokud tu budeme v časném jaru, můžeme obdivovat porost bledulí jarních s doplňkem prvosenky vyšší. Vrátíme se ke značce a dáme se po ní vlevo k letohrádku Lusthausu, coby kostelní lodi. Zde značku NS opustíme a jdeme stále rovně až na druhou křižovatku s cyklotrasou 5233. Po ní se dáme vlevo a po 300 metrech z ní odbočíme vpravo. Cesta se mírně stočí vlevo a u potoka můžeme obdivovat mohutný strom, zvaný "Dub v Černém lese".
Nové Syrovice:
Od dubu se vrátíme na cyklostezku a jdeme stále rovně po ní přes dva potoky, až narazíme opět na Grázlovu stezku. Ta nás dovede do Nových Syrovic, Grázlova rodiště v roce 1790. Mimochodem, popravený byl roku 1818 ve Vídni. Na panelech na břehu rybníka se o něm dozvíme mnohé podrobnosti, proto je zde vynecháme. V obci můžeme vidět mohutný zámek a kostel až z roku 1906 - takže se nakonec Novosyrovickým povedlo, kostel si mohli postavit. Grázl zde má i restauraci, ale snad při placení nebudou mít jeho "manýry" a neoloupí vás.
Cíl - Krnčice:
Od Nových Syrovic je náš cíl v Krnčicích vzdálený 1,5 kilometru po hlavní silnici.
Trasa měří 14m kilometrů, nejvyšším bodem je místo, kde jsme naposledy narazili na Grázlovu stezku na kraji lesa před Novými Syrovicemi 483 metrů, odbočka k dubu v Černém lese má 482 metrů. Naproti tomu nejnižším místem je Krnčický mlýn se 423 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 135 metrů, takže po stránce fyzické jde o poměrně nenáročný výlet.