Těžba zlata na Šumavě - Výlet Radkov, Busil, Hrabánkův mlýn.

Na cestě do hor často míjíme krajinu, která již není rovinou, ale také ještě to nejsou ty správné hory. A určitě stojí zato se zde zastavit. Tady v Pošumaví jde po stránce hospodářské o krajinu méně výnosnou, zato se tu mohly nalézat jiné zdroje obživy, mnohdy to je hornictví. A to bude i případ dnešního výletu, kdy se podíváme ale i trochu do světa dávných králováků. Jak východisko si zvolíme ves Dolejší Těšov.

Dolejší Těšov:

Ves Těšov se poprvé připomíná v roce 1428, od konce 16. století se odlišují již jako Dolejší a Hořejší. Ve 2. polovině 16. století zde vznikla tvrz, později rozšířená na zámek s kaplí a parkem. Dnes je budova soukromá a veřejnosti nepřístupná, osada patří pod obecní úřad Hartmanice.

Start - Na Zámku:

Výlet začneme na hlavní křižovatce, kde staví i autobusy z Železné Rudy a ze Sušice. Vydáme se západním směrem, nalevo máme rybníček a míjíme několik osamocených domků. Jdeme tady po rozhraní CHKO Šumava vlevo a vpravo Přírodního parku Kochánov, ale také tu vede cyklotrasa 2087. Po necelých dvou kilometrech dojdeme na křižovatku se značkami NS Dolování zlata, zahneme po ní vpravo. Když vejdeme do lesa, cesta zahne vpravo, my ale odbočíme na cestu vlevo a zkrátím si tak cestu, protože opět staneme na značkách NS. Dáme se po nich vlevo a vyjdeme na vrchol Na Zámku (950 m). Žádný hrad ani zámek tu nenajdeme, ale značná část hřebene je odkopaná. To jsou stopy po těžbě zlata na 14. a 15. století. Nejvýznamnější je Jírova jáma.

Radkov:

Značky NS zde končí, ale my po hřbetu pokračujeme dál přes vrchol Kamenáče (989 m). Za ním klesneme do mírného sedla, kde odbočíme vlevo a sejdeme ještě v lese na křižovatku se zelenou značkou. S tou dojdeme na rozcestí Radkov. Na silničce se dáme vpravo, až dojdeme k turistickému posezení s výhledem do kraje. Tady pod námi je samota ona Radkov, ale je zajímavé, že stejnojmenné vsi Velký a Malý Radkov jsou 10 zde od nás 10 kilometrů jihovýchodně.

Busil:

Pokračujeme po silničce na rozcestí, kde staneme i u hranic NP Šumava. Zde prudce odbočíme vlevo a dostaneme se na hranice CHKO a NP Šumava. Po cestě přijdeme k hranicím Přírodní památky Poustka a ke stejnojmenné studánce. Po 3/4 kilometru se dostaneme se ke králováckému dvoru Busil. Tradice dvora sahá do dávné minulosti, dnes je ale vzorně udržován. Součástí dvora je i kaplička Nejsvětější Trojice.

Hrabánkův mlýn:

Před dvorem odbočíme vlevo, sejdeme k potoku, ale přes můstek ho přejdeme a vpravo na okraji lesa se dostaneme na cestu, která nás dovede k baroknímu mlýnu Sterzmühle. Ten je ale dnes znám jménem po významném malíři JUDr. Václavu Hrabánkovi. Mlýn ale není přístupný, přesto můžeme vidět jeho venkovní zařízení - náhon a podobně.

Hořejší Těšov:

Za mlýnem přejdeme přes potok a dáme se vlevo. Mineme samotu Žežulku, za kterou, když opět přejdeme potok, zahneme vlevo do údolíčka krátkého přítoku. Asi po 100 metrech objevíme pěkně upravenou studánku Nad Žežulkou. Pokračujeme dál asi 200 metrů a stočíme se vpravo do stráně a cesta nás vyvede z lesa kolem bodu záchrany KT 023 na rozcestí se zelenou značkou. Dáme se po ní vpravo a po silničce dojdeme do Hořejšího Těšova. Jde o malou vísku ve stráni obklopenou poli.

Cíl - Dolejší Těšov:

Zelená v Hořejším Těšově klesá rovně dolu, ale my se dále po silnici vlevo. Od křížku za posledním stavením vidíme před sebou zajímavou věž. Když přijdeme blíže, zjistíme, že nejde o hrad, ale pěkně upravený transformátor. A do cíle to máme již jen kousek.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je Kamenáč 985 metrů, nejnižším místem je tradičně start a cíl se 733 metry nad mořem. Celkové stoupání na trase je 370 metrů, takže jde fyzicky jen i mírně náročný výlet.

 

Hořejší Těšov.
Studánka na Poustce.
Hrabánkův mlýn.
Zámek v Dolejším Těsově.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Víkend s vůní konopí

Relax víkend

Relax pension u Nosků

Cena od: 3 000 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Další nabídka pobytových balíčků