Cestami od pravěku po moderní malířství, ale i na rozhlednu - Výlet kolem České Třebové.
Česká Třebová je známá svou románskou rotundou. Na ni se ale nepodíváme, tedy ne v rámci dnešního výletu, vlastní iniciativě se však meze nekladou. My se totiž z města vydáme na úplně jinou stranu, na jihozápad.
Česká Třebová:
Město Česká Třebová měla ve svých počátcích dvě tváře, nejprve osadu s již zmíněnou rotundou, a pak nověji založené město na druhém břehu říčky Třebovky. Letopočty nejsou dosud známé, první zmínka je z doby kolem roku 1280, kdy již město stálo. Ale protože máme cestu jinam, než za památkami města, nebudeme se tím více zabývat.
Start - Bosenský pavilon:
Výlet začneme na vlakovém nádraží, které patří k nejvýznamnějším v Čechách. Přímé vlaky zde staví například z Břeclavi, Brna, Prahy a i třeba z Čadce na Slovensku. Před nádražím na Pernerově náměstí v roce 2010 vznikly dvě fontány - Zeměkoule a Fontána s vodní kaskádou. Při té druhé stojí u kruhové křižovatky i socha Jana Pernera, stavitele železničních tratí. Na zmíněné kruhové křižovatce u restaurace Šatlava objevíme turistický rozcestník. Dáme se po všech barvách Sadovou ulicí, zahneme vlevo a podejdeme mostem pod kolejemi. Na další křižovatce již vezmeme za vděk jen červené značce, která nás provede kolem sochy matky s děckem a kolem rybníčku s fontánou. Za Pomníkem okrašlovacího spolku odbočíme z červené vlevo do parku Javorka. Ten vznikl v roce 1885 u pramene Javorky, v roce 1904 zde byl postaven osmiboký Bosenský pavilon. Park byl doplněn během let různými sochami. Před pavilonem se dáme vpravo a dojdeme ke zmíněnému prameni Javorky pod kruhovým pavilonem z roku 2003. Pak se dáme dolu po toku Javorky k dalšímu pomníku a soše. U ní se ale otočíme a nad pramenem se dáme vpravo k soše Šárky z roku 1910.
Robův kopec:
Od Šárky projdeme zpět nad Bosenským pavilonem na okraj parku k turistickému rozcestníku. Nedáme se tu ale po žádné značce, nýbrž po neznačené cestě do vršku nad námi, na Robův kopec. Ten je pro město důležitý v tom, že zde jsou podchycené prameny pitné vody, ale vedou sem i mnohé kroky obyvatel za vcelku pěknými výhledy na město. Nemusíme dojít na samotný vrchol, stačí jen do poloviny k vyhlídce s jednoduchou lavičkou. Pak se vrátíme na žlutou, ale po cestě vlevo, kdy sejdeme do oblasti nad chatovou osadou.
Hory:
Se žlutou značkou projdeme chatovou osadou Sahara k restauraci Na Horách. Nad námi tu je poutní místo Hory, které vzniklo u pramene údajně s léčivou vodou. Kaple tu již byla v roce 1744, roku 1938 šlo již o kapli kamennou. Byly zde i malé lázně, známé pobytem Boženy Němcové v roce 1851. Křížová cesta je z konce 19. století.
Křivolík:
Od kaple pokračujeme po zelené značce směr Svinná, ale na další křižovatce zahneme s modrou vlevo. Podle potoka se tak dostaneme do pravěké osady Křivolík, tedy k její napodobenině. Zde najdeme několik kopií dávných obydlí, ale jinak se tu podle archeologů testují pravěké technologie. Konají se zde také různé akce zaměřené na život v pravěku.
Chaloupka Maxe Švabinského:
Nad Křivolíkem pokračujeme podle potoka údolím a na jeho konci, kde modrá prudce zabočuje na okraji lesa vlevo, my se dáme neznačenou cestou vpravo. Obloukovitě vlevo vyjdeme na silničku se zelenou značkou. Je to na okraji lesa, vpravo pak pozvolně klesneme asi 250 metrů, kde prudce zahneme vlevo. Odtud nejdříve se lesem a pak loukou dostaneme rovnou k chaloupce Maxe Švabinského (1873 - 1962). Zde malíř pobýval průběžně v letech 1895 až 1919.
Kozlovský kopec:
Sejdeme od chaloupky do vsi Kozlov a po žluté vlevo a pak po modré vystoupáme na Kozlovský kopec (601 m). Dominantou tu je kovová věz z roku 2001 s rozhledna ve výšce 33 metrů. Vidět odtud jsou Krkonoše, Jeseníky a i Žďárské vrchy. Starší je tu ale chata M. Švabinského z roku 1933, kde se lze občerstvit, případně i ubytovat.
Opět Robův kopec:
Po modré značce, zpočátku kousek i po červené, dojdeme na silnici u semaninské kapličky sv. Jana Nepomuckého. Semanín je velmi zajímavá obec, odtud vzdálená asi 2 kilometry. Po prohlídce a prostudování materiálů na informační tabuli se vydáme malý kousek zpět po modré, ale zahneme na lesní cestu vpravo. Pak klesneme pod pseudostudánku Ahasverů (voda je sem svedená potrubím) a dál pod dráty vysokého vedení. Pod nimi se stočíme vpravo a pak loukou vlevo klesneme pěšinou na luční cestu. Po ní se dáme vlevo a po ní rovně jdeme pod okrajem lesa loukami kolem chatek, až se dostaneme pod Robův kopec a na červenou a žlutou značku.
Cíl - Česká Třebová:
Po značkách jsme za chvilku opět u parku Javorka. Šikmo vpravo ho projdeme na červenou značku, a tou již známou cestou dojdeme do cíle u nádraží.
Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším místem je Kozlovský kopec 601 metrů, nejnižším opět start a cíl s 378 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 340 metrů, takže jde po fyzické stránce o mírně náročnou trasu.