Vodopády v Krkonoších - Výlet kolem Horní Malé Úpy.

Cesty do hor mohou být různé, paleta cílů může být veliká, od zábavy a alkoholu až po horolezení plné adrenalinu. Někde uprostřed je klasická turistika po cestách značených i neznačených s mnoha cíli, od vrcholů hor po jeskyně. I tady zůstaneme na dnešním výletu ve středu, nebudou to vrcholy ani žádné podzemí. V Krkonoších se vydáme do okolí Malé Úpy a našim hlavním cílem bude trojice vodopádů.

 

Malá Úpa:

 

Osada Malá Úpa se uvádí až v 18. století, dosti pozdě sem vstoupil i cestovních ruch, proto se ves dochovala v poměrně civilizací nezasažené podobě s chalupami i boudami. Rozdíl proti jiným krkonošským střediskům byl i v tom, že se místní obyvatelé věnovali zemědělství, ves má proto ráz horské osady.


Start - kostel:

 

Výlet začneme v dolní části vsi u řeky Malé Úpy, kde se říká Spálený Mlýn. Je zde velké parkoviště a staví tu i autobusy z Trutnova, Pece pod Sněžkou, Dvora Králové nad Labem a také i z Prahy. Původně zde skutečně stál Mohornův mlýn, který byl zničen povodní a byl tu postaven hotel. Ten však v roce 1940 vyhořel a postaven tu byl hotel nový. Zajímavostí této části vsi je, že tu vlastně začalo tzv. chalupaření, když zde bylo místními tesaři postaveno několik chalup pro lékaře z Vratislavi. Například z nich můžeme vidět chatu Krakonoš či Modrý pavilon. Nejde o typické horské boudy, ale dřevěnky, které do přírody zapadly úžasně. My se vydáme po modré značce vzhůru do vsi, míjíme různé penziony, hotely i chalupy. Našim prvním cílem je kostel sv. Petra a Pavla z roku 1789, který povolil postavit císař Josef II. Váže se k tomu historka: Císař se divil jak to, že v tak chudém kraji místní lidé tolik prosperují? Ti mu slíbili to prozradit za dvou podmínek, že jim dovolí postavit kostel a nikoho nezavře. A pak mu řekli, že všichni pašují. Kostel byl, nikdo nebyl zavřen, ale císař zde nařídil zřídit oddělení finanční stráže.

 

Pomezní boudy:

 

Od kostela pokračujeme stále nahoru po červené značce až na křižovatku s odbočkou k Moravance. Tady jsou informační tabune i turistické posezení. Na další křižovatce odbočíme vpravo po značkách NS Malá Úpa a cyklotrase K24. Lesem projdeme na louku s osamocenými boudami či chalupami a dojdeme k hraničnímu přechodu. Zde najdeme obecní úřad, Pomezní boudu z roku 1911, pivovar Trautenberk další objekty.

 

Soví vodopád:

 

Pokračujeme po silnici vlevo směr vnitrozemí až k turistickému rozcestníku Pomezní boudy, kde odbočíme vpravo na žlutou značku. Opět míjíme rozptýlené chalupy a vstoupíme do lesa a v něm na rozcestí Pod Jelenkou. Zde zahneme vlevo po zelené značce a klesneme na hlavní silnici. Zelená značka zde zabočuje vpravo a končí u autobusové zastávky, my však ještě před ní odbočíme na místní komunikaci opět vpravo. Zase míjíme roztroušené chalupy a za chatou Carmen nezahneme po cestě vpravo, ale pokračujeme rovně luční cestou kolem chalupy ve Smrčí na kraj lesa. Tady přejdeme přes potok a za ním zahneme vpravo. Ujdeme ve stráni asi 300 metrů a jsme u Sovího vodopádu. Ten je vysoký víc jak 4 metry a i když nemá velký průtok, patří k těm pěknějším v oblasti.

 

Závojový vodopád:

 

Vrátíme se dolu na cestu a pokračujeme vpravo dál po okraji lesa souběžně s místní komunikací. Na tu pak sejdeme přímo u bodu záchrany TK 867. Tady odbočíme vpravo k okraji lesa a nad osamocenou chalupou pak lesem vlevo dojdeme k Dobytčímu potoku a na něm k Závojovému vodopádu. Ten také patří z nejkrásnějších vodopádů v Krkonoších a jméno má podle jemného rovnoměrného rozložení vody do šířky. Jeho výška je víc jak osm metrů a i průtok větší než Soví vodopád.

 

Doubravův vodopád:

 

Vrátíme se na silničku a pokračujeme dál až do prudké zatáčky, kterou podtéká potůček. Pokud tudy jdeme a vidíme, že je průtok vody je větší, doporučujeme podle něho se otočit vpravo a již vidíme před sebou třetí vodopád na Doubravově potoce. Ten má tři stupně o výšce od 2 do 3 metrů. Pozor na popadané stromy.

 

Tomovy domky:

 

Další cesta bude jednoduchá, pokračujeme dál po silničce, mineme bod záchrany TK 849 a za ním po levici louku s boudami Niklův Vrch. Následně v lese asi po 100 metrech staneme u dalšího bodu záchrany TK 850. Tady ze silnice odbočíme prudce vlevo na lesní cestu a po 20 metrech zase prudce vpravo. Začneme tak pak klesat zalesněnou stráním a po necelých 400 metrech pod mýtinou vpravo nad námi odbočíme vlevo. Po dalších 200 metrech jsme na rozcestí, kde vlevo jsou tzv. Tomovy domky. Jde o klasickou krkonošskou chalupu s malými okénky, strmou střechou proti sněhu a na půdě pro uložené seno.


Cíl - Malá Úpa:

 

Dál klesáme lesní cestou na soutok Malé Úpy a Jeleního potoka a po chvilce jsme na silnici a u Spáleného Mlýna.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je silnička nad Niklovým Vrchem s 1064 metry, nejnižším místem je start a cíl s 771 metrem nad mořem. Celkové převýšení na trase je asi 460 metrů, což na Krkonoše není tolik, ale i tak jde po stránce fyzické o středně náročný výlet.
 

Další výlet v okolí Horní Malé Úpy ZDE.

 

Horní Malá Úpa.
Pomezní Bouda.
Závojový vodopád v Krkonoších.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


RODINA týdenní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 12 500 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Relaxační balíček

Relax víkend

Hotel U Červené lišky a restaurace Červená liška Potůčky

Cena od:


Další nabídka pobytových balíčků