Výlet Neratov, Anenský vrch, Mezivrší, Vysoký kořen.

Dnes se podíváme do jedné vísky u polských hranic, do Neratova v Orlických horách. Pokud se sem chceme dostat, můžeme autobusy z Rokytnice v Orlických horách a ze Žamberku, auty se sem dostaneme třeba také nejen z Rokytnice, ale i z Rychnova nad Kněžnou či z Deštné v Orlických horách.

Neratov:

Ves Neratov zřejmě vznikla kolem sklářské hutě, poprvé se uvádí roku 1550. Zhruba po sto letech se zdejší kostel stal poutním místem, jehož sláva však zanikla s rokem 1945, kdy po zásahu protitankovou střelou kostel vyhořel. Nějaké dílčí opravy se uskutečnily, ale nic moc. V roce 1973 bylo dokonce zdejší vstupní schodiště převezeno do zámecké zahrady u Skalky i se sochami světců. Později došlo k soudu, ale schodiště se sem již nevrátilo. Kostel se však záchrany dočkal, takže dnes má například unikátní částečně skleněnou střechu.

Start - Neratovské javor klen:

Výlet začneme u turistického rozcestníku vedle tabule s mapou. Dáme se po žluté značce Hřebenovce k Mezivrší. Jdeme po silničce podél potoka až k uraženému sloupku. Nad ním pak odbočíme na vedlejší cestu vlevo bez značení. Mineme křížek, též poničený, a pak za lesíkem dojdeme k chalupě a za ní po naší pravici spatříme významný strom, Neratovské javor klen o výšce 28 metrů s obvodem kmene skoro 4 metry.

Mezivrší:

Pokračujeme dál cestou, až opět narazíme na žlutou značku. S tou pak projdeme lesem až k pěkné kapličce. Nad ní se můžeme vydat k prvnímu z předválečných bunkrů, které dnes budeme moci vidět. Jinak ale pokračujeme na rozcestí na Mezivrší. Jde o sedlo na hlavním hřebenu Orlických hor mezi Komářím vrchem (992 m) a stejnojmennou výšinou Mezivrší (949 m). Nedaleko najdeme pěchotní srub U Silnice. Sedlem prochází silnice z Říček k Orlickému Záhoří. Prochází tudy samozřejmě červená značka Jiráskovy cesty, po které se vydáme vlevo směr Anenský vrch.

Anenský vrch:

Červená značka vede po hřbetu a míjí další stavby opevnění. Jde například o pěchotní srub Mlází a zejména obnovovaný Průsek. Dojdeme k odbočce k vrcholu a dáme se k němu. Vrchol je velmi zajímavý, dominantou mu je dřevěná rozhledna z roku 2010 s širokým výhledem. Dále tu stojí dva další pěchotní sruby Anna a Arnošt. Potřebné údaje si lze přečíst na informačních tabulích.

Vysoký Kořen:

Vrátíme se křižovatku a klesneme do sedla, kolem kterého je další velká skupina pěchotních srubů. Pro nás bude důležité, že zde odbočíme prudce vlevo na neznačenou a rovnou cestu. Na ní po 300 metrech na křižovatce zahneme vpravo a na dalším rozbočením opět vpravo, abychom začali klesat po hřebeni. Sejdeme na rozcestí, kde je postavené turistické posezení. Po odpočinku pokračujeme dál v našem směru po hřebeni, cesta nás dovede na okraj lesa s dalekým výhledem. Tady, kousek za kapličkou sv. Huberta stojí lovecká chata Vysoký Kořen.

Cíl - Neratov:

Na Vysokém Kořeni se potkáváme s modrou značkou, se kterou budeme nyní pokračovat až do cíle, do Neratova.

Trasa měří 14 kilometrů, nejvyšším bodem je samozřejmě Anenský vrch s 992 metry a nejnižším start a cíl v Neratově s 603 metry nad mořem. Protože jdeme vlastně jen nahoru, a pak dolu, je převýšení na trase rozdílem obou výškových bodů. Je to skoro 400 metrů, ale protože to je dobrých cestách, jde po stránce fyzické jen o středně náročný výlet.

 

Rozhledna Anenský vrch.
Pěchotní srub Průsek.
Kostel Neratov.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


LOVE STORY

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků