Jablonec nad Nisou a jeho nejbližší okolí - Vrkoslavice, Petřín, Nisanka.

Na další výlet, který můžeme zařadit do městské turistiky, se vydáme do Jablonce nad Nisou. Je to město světoznámé především výrobou bižuterie, ale i samo nabízí krásy, ne ze skla, ale z přírody.

 

Jablonec nad Nisou:

 

Jablonec tvoří nerozlučnou dvojici s nedalekým Libercem, a také mají obě města něco společné - sklo, fotbal, tramvaj, ale trochu i historii. Obě města se totiž vyvinula z malé vesnice. Rozdíl je ale v tom, že Liberec se stala sídlem panství a měla zámek, jablonecké historii tohle ale chybí. Ale i tak s tu najdou starší památky, kostel sv. Anny z konce 17. století. Nejstarší památkou ve městě je však tzv. Křížový kámen Hanse Kleinerta z roku 1666, křížový kámen či smírčí kříž, dnes stojící přímo u zdi kostela.

 

Start:

 

Výlet začneme u jablonecké vlakové zastávky, jezdí zde vlaky od Liberce do Harrachova a i dál do polské Szklarské Poręby. Pokud přijedete autem, je nejvhodnější parkoviště Sadová, protože leží vedle konečné stanice tramvajové trati z Liberce. Od vlaku totiž jdeme rovně a pak chodníčkem mezi věžáky právě na toto parkoviště a i k tramvaji. Přejdeme pak přes Nisu u bývalých lázní a kolem polikliniky pokračujeme Poštovní ulicí k městskému divadlu (1907). Jdeme dál rovně Opletalovou ulicí, mineme významnou Giebischovu vilu (1911) a za parčíkem i Schmelowského vilu (1933). Opletalova ulice se pak vpravo stočí a končí u Vrchlických sadů. Jdeme jimi rovně do ulice U Přehrady, ta krychle napravo je funkcionalistická Kantorova vila (1934). A jsme u vodní nádrž Mšeno - jih, lidově Jablonecká přehrada. Jde o významné rekreační středisko, my projdeme po hrázi a pokračujeme ulicí U Přehrady a dál Chelčického na kruhovou křižovatku.

 

Nisanka:

 

Přejdeme kruhovou křižovatku rovně a staneme na Paseckém náměstí. Před námi stojí výškový dům a my se dáme kolem domu se sgrafity nalevo od něho ulicí U Staré lípy. K té také po 250 metrech dojdeme, jmenuje se ale Císařská lípa. Nad ní jdeme rovně do ulice Pod Kynastem (chata Kynast je od nás napravo, ale my ji mineme). Stále mírně stoupající ulice dlouhá víc než kilometr nás dovede na křižovatku s křížkem a zelenou značkou. S ní dále stoupáme, překřížíme červenou a před penzionem Jizerka odbočíme vpravo k rozhledně Nisanka. Je to ocelový vysílač mobilního operátora s rozhlednou z let 2006-007, k výstupu na plošinu je potřeba zdolat 126 schodů. Pak se otevře široký rozhled na Jizerské hory, ale i Ještěd či Sněžku.


Nová Ves nad Nisou:

 

Od rozhledny pokračujeme na druhou stranu od našeho přístupu, kdy klesneme na červenou značku. Po ní stále klesáme k obecnímu úřadu v Nové Vsi nad Nisou. Ves byla založena až v 16. století v hlubokých lesích, samostatnou vsí je od roku 1850. Z památek uvádíme kostel P. Marie Pomocnice křesťanů z roku 1935 a kostel Gustava Adolfa z roku téhož. Od obecního úřadu jdeme rovně kolem obchodu, přejdeme přes potok a pokračujeme na další křižovatku. Zde jsou značky cyklotrasy 3038, Odra - Nisa.

 

Vrkoslavice:

 

Po silnici se značkami cyklotrasy přejdeme další potok a ve směru na Černou Studnici v lese za vsí dojdeme na křižovatku se zelenou značkou. Po ní odbočíme vpravo a klesneme lesem na křižovatku Jablonec - Alešova. Tady, kdo si to chce cestu zkrátit, může se dát vpravo do Jablonce, případně na vlak na zastávku Jablonec - zastávka. Jinak my se dáme vlevo a lesní silničkou po červeném okruhu, podle lesní školky kousek bez značky, a pak po žluté. Po té však jen asi 200 metrů a pak neznačenou vpravo. S touto spojkou vyjdeme na silničku do Černé Studnice. Protože tu jsou dvě možnosti, musíme si všimnout, zda jsme od stoupající odbočky vlevo či vpravo, v každém případě musíme odbočit ze silnice, na kterou jsme došli, právě po ní. A tak se dostaneme se do části Jablonce Kokonína, na křižovatku s modrou značkou. Po ní se dáme Turistickou ulicí a pak Ke Starému buku do Vrkoslavic nad koupaliště.


Petřín:

 

Přejdeme hlavní silnici a po značkách Jabloneckého vyhlídkového okruhu (červená psaníčka) dojdeme k restauraci Petřín s rozhlednou. Bohužel je hotel uzavřený včetně rozhledny, ale před rozhlednou je na prostranství betonový hranol s popisem výhledu. Ten je i odsud moc pěkný - Jablonec, Liberec, Tanvaldský Špičák, rozhledny Jizerských hor, Ještěd.


Cíl - Vlaková zastávka:

 

Od Petřína budeme sestupovat po modrém a zeleném okruhu, je to přes neudržovaný park "Arboretum, pak ulicemi Pod Petřínem, Revoluční, vlevo Na Hranici, přes Pražkou do ulice V Aleji, od restaurace vlevo Květinovou a hned vpravo Střeleckou a opět do Pražské. Z hlavní silnice (Pražská) míří obě značky společně do centra, ale my uhneme přes protilehlé parkoviště do Nádražní a jsme za chvilku na konci výletu.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je rozhledna Nisanka 673 metrů, nejnižším pak start a cíl s 487 metry nad mořem. Celkové převýšení na trase je 380 metrů, takže jde o středně náročný výlet.

Další výlet v Okolí Jablonce nad Nisou ZDE.

 

 

Rozhledna Nisanka.
Jablonecká Přehrada.
Jablonecká přehrada.
Rozhled z Petřína.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P. týdenní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Svatební pobyt

Romantický víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 900 Kč


Adrenalin a wellness

Wellness

Horská chata Orlík

Cena od: 6 990 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků