Výlet kolem Krásné Lípy - Krásný Buk, Sněžná, Kyjov, Vápenka.

Město Krásná Lípa, i když neleží v jeho centru, je srdcem Národního parku České Švýcarsko. Je zde totiž sídlo správy tohoto NP a ještě v tomto Domě Českého Švýcarska je informační centrum s interaktivní expozicí NP.

Krásná Lípa:

Město Krásná Lípa se postupně vyvinulo z malé osady založené někdy ve 13. století Berky z Dubé. Připomíná se ale až roku 1361 za Vartenberků, v 17. století měla víc jak sto domů. Největší rozkvět ale nastal v 18. století s rozvojem textilního průmyslu. Z památek tu najdeme barokní kostel sv. Máří Magdaleny z let 1754 až 1758 s křížovou cestou z poloviny 19. století a na náměstí dřevo hrázděný dům U Frinda z roku 1729. Zajímavý je i městský park a socha lva z roku 1908.

Start - Zelený čtvrtek:

Výlet začneme na železniční zastávce Krásná Lípa-město. Pokud přijedeme autem či autobusem, můžeme začít přímo na náměstí, ze zastávky sem dojdeme Pražskou ulicí (od zastávky vpravo). Na náměstí se u Domu Českého Švýcarska dáme po červené značce do Krásného Buku. Projdeme údolní částí Krásné Lípy proti toku Křinice, kde mineme například zbytky zaniklých továrních objektů i třeba hostince Zelený čtvrtek. Naproti za silnicí stojí žlutá časem omšelá budova, rezidence továrníka Gustava Adolfa Jägera, továrna stávala vedle. Vyrábělo se tu spodní prádlo, jistě jste někdy slyšeli slovo "jégrovky", tak ty byly odsud.

Krásný Buk:

Kousek za bývalou přejdeme přes hlavní silnici, dřevěnka po pravici je bývalá škola. Dál nás zaujme cihlová budova bývalého majitel zdejší pily Alfreda Hiekeho. Pak projdeme branou a začneme lesem stoupat ke zřícenině Krásný Buk. Jde o zajímavou stavbu, kde na příkopem obklopeném kopečku stála v čele kulatá věž a za ní malé nádvoří a palác. Historie hradu byla vcelku krátká, byl založen na konci 13. století a roku 1339 dobyt jako loupežný vojskem ze Žitavy.

Sněžná:

Po červené pokračujeme do nedaleké Sněžné. Tady za pozornost stojí překrásné arboretum, které je však trochu mimo naši trasu. Po červené dojdeme kolem kapličky Nejsv. Trojice (rok 1709) a pak se žlutou k vyřezávanému posezení. Tady se červená odpojí a pokračujeme po žluté k areálu kostelíku P. Marie Sněžné z roku 1732 se hřbitůvkem. Pak po žluté klesneme do Dlouhého Dolu se zachovalými dřevěnými domy.

Kyjov:

Žluté značce zůstaneme věrni až k rozcestí u Dixova Mlýna v Kyjově. Doprava odsud vede červená do známého Kyjovského údolí. To je ale na jiný výlet, my pokračujeme dál po žluté na hlavní silnici a kolem restaurace Na Fakultě vpravo. Ve stoupání narazíme na značky Köglerovy NS, se kterými zahneme vlevo na úzkou asfaltku.

Vápenka:

Na křižovatce u kravína konečně opustíme žlutou značku a jdeme jen po Köglerově NS. Za nás lesem zavede do Jelení rokle a z ní na Vápenný vrch (548 m). Trochu nepochopitelně se zdejší rozcestí nazývá Maškův vrch, ale to je vzpomínka na starší název vrchu. Proč dnes Vápenný, zjistíme za chvilku sami snadno. Značka nás totiž dovede do oblasti lomů, kde se skutečně vápenec mezi roky 1641 a 1929 těžil a ve vápence u silnice i zpracovával. Unikátem tu je podzemní štola, kterou se vytěžený materiál do pecí dovážel. Prohlídka lomů a výsypek je i dnes skoro po sto letech romantická.

Cíl - Krásná Lípa:

Na hlavní silnici u Vápenky přijdeme na zelenou značkou, která se stane našim dalším průvodcem. Dostaneme se do povodí potoka Lužičanka a do Křižíkovy ulice v Krásné Lípě. Tou sejdeme do místa, kde z ní zelená odbíhá vlevo, ale my jdeme po ní ještě kousek a na další křižovatce uhneme vpravo. Tím se dostaneme na hlavní silnici přímo pod železniční zastávkou Krásná Lípa - město.

Trasa měří 14 km, nejvyšším bodem je Vápenný vrch s 548 metry a nejnižším bodem Dlouhý důl s 353 metry. Celkové převýšení na trase je 350 metrů, takže jde po stránce fyzické i mírně náročný výlet.

 

Zřícenina Krásný Buk.
Štola Vápenka.
Krásná Lípa.
Zvolte hory Vyhledat
Pobytové balíčky

Profi V.I.P 3 denní pobyt

Relax víkend

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 3 000 Kč


Student / Senior

Pro seniory

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 2 900 Kč


Zumba kurzy s wellness

Relax víkend

Horská chata Orlík

Cena od: 5 990 Kč


RODINA 3 denní pobyt

Rodinné pobyty

Hotelový, sportovní a kulturní komplex AVALANCHE

Cena od: 7 000 Kč


Další nabídka pobytových balíčků